Rodzaje karmy a dawkowanie jedzenia

Karma podstawowa i uzupełniająca – polecane marki

Obecnie na rynku dostępne są różne karmy, ale nie wszystkie z nich mają odpowiedni skład. Koty to zwierzęta mięsożerne, dlatego należy unikać zboża w ich diecie, ale niewskazane są także cukry. To, czy wybrałeś odpowiednią karmę, poznasz po stanie sierści kota oraz zawartości kuwety (kot nie może się drapać ani mieć biegunki). W tabeli poniżej znajduje się spis polecanych karm.

Polecane karmy dla kotów

Karma bytowa

Karma filetowa

Karma sucha

Catz Finefood

Schesir

Orijen

Gussto

Applaws

Acana

Grau

Cosma

Power of Nature

ZiwiPeak

Thrive

ZiwiPeak

MAC’s

Canagan

Thrive

Feringa

Naturo

Purizon

Wild Freedom

Moonlight Dinner

GranataPet

Czym się różni karma bytowa od filetowej? Ta pierwsza jest karmą wysokomięsną, podstawową. Jak sama nazwa wskazuję, może stanowić podstawę codziennej diety kota. Wyżej wypisane karmy mają w swoim składzie odpowiednio wysoki procent mięsa (zarówno mięsa mięśniowego, jak i podrobów), a także potrzebną ilość minerałów, witamin i tauryny.

Karma filetowa nazywana jest też karmą uzupełniającą, ponieważ w jej składzie znajduje się niska zawartość tłuszczu i często brakuje w niej niezbędnych witamin, aby mogła stanowić podstawę diety. A choć nie należy karmić nią kota codziennie, to jednak jest dobrym i zdrowym przysmakiem. Zazwyczaj jest to filet w galarecie lub bulionie.

Na rynku dostępna jest także karma sucha. Należy pamiętać, że zawarty w niej tłuszcz szybko się utlenia, a pokarm przestaje mieć jakikolwiek smak, więc po otwarciu opakowania karmę należy przechowywać w szczelnym pojemniku. Nie wszyscy decydują się na tę opcję żywieniową. Z racji tego, że koty nie lubią pić wody, podawanie wyłącznie suchej karmy może mieć negatywny wpływ na zdrowie kota. Zbyt mała ilość przyjmowanych płynów może przyczynić się do nieprawidłowego funkcjonowania układu moczowego, w tym nerek. Sprawdź także ten artykuł z poradami, czym karmić kota, a czego unikać.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Dzienne dawkowanie – jak prawidłowo karmić kota?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, ile powinien jeść kot. Wszystko zależy od tego, jaki on jest. Znaczenie mają kocie lata (wiek), rasa i stan zdrowia zwierzęcia. Do tego każda karma ma inną kaloryczność.

Odpowiednie dawkowanie dla zdrowego, średnio aktywnego kota znajduje się na opakowaniu każdej karmy. Niektóre firmy zalecają, aby kot jadł 60 g suchej karmy, a inne 80 g. Przy mokrym pokarmie jest to kwestia zarówno 250 g, jak i nawet 400 g.

Jeśli dużo czasu spędzasz poza domem, możesz pokusić się na opcję mieszaną. Wtedy musisz odpowiednio zmniejszyć ilość obu karm. Może okazać się, że najlepszym rozwiązaniem będzie 1 saszetka (100 g) i 40 g suchego w ciągu dnia. Aby upewnić się, że wybrałeś odpowiednią proporcję, musisz kontrolować wagę kota. Jeśli w czasie głaskania nie wyczuwasz kości kręgosłupa, oznacza to, że kot ma nadwagę.

Odpowiednie porcjowanie jedzenia jest ważne, ponieważ koty mają małe żołądki. W zależności od możliwości najlepiej karmić je 3-5 razy dziennie. Im częściej i im mniejsze porcje, tym lepiej dla samego kota. Z kolei stały dostęp do suchej karmy to najszybszy sposób na nadwagę u zwierzęcia. W tabeli poniżej znajduje się przykładowe dawkowanie karmy mokrej i suchej w ciągu dnia dla dorosłego i zdrowego kota o wadze ok. 5 kg.

Kot podczas karmienia przez właściciela, a także informacje, ile powinien jeść kot
Informacje, ile powinien jeść kot w zależności od wieku czy wagi, czyli wskazówki i porady
Dawkowanie karmy dla kota

Pora dnia

Dzienne dawkowanie

Rano

50 g mokrej karmy

Przed wyjściem

20 g suchej karmy

Po powrocie

50 g mokrej karmy

Wieczorem

20 g suchej karmy

Żywienie kota – co warto wiedzieć?

Jak powinien jeść mały kot?

Kociak poniżej 4 tygodnia życia powinien dostawać jedynie specjalną mieszkankę wykonaną według instrukcji lub preparaty mlekozastępcze. Kot nie może spożywać krowiego mleka, nawet tego bez laktozy. Kotek powyżej 4 tygodnia może już dostawać mokrą karmę, surowe mięso (3 razy w tygodniu) lub suchą karmę rozmoczoną w wodzie.

Młody kociak może jeść tyle, ile chce. Jemu nie ogranicza się jedzenia tak, jak w przypadku dorosłego osobnika. Można mu dawać od 4 do 6 posiłków dziennie. Ważne, aby były to małe porcje, ale podawane bardzo często. Kotek, który będzie pochłaniał zbyt duża ilość jedzenia na jeden raz, może dostać wzdęć.

Należy być ostrożnym z podawaniem dodatkowych witamin w okresie wzrostu kota. Zbyt dużo witaminy A może sprawić, że kot będzie miał powykręcane kończyny. Zanim zaczniesz uzupełniać dietę kociaka o różne suplementy, zapytaj o zdanie weterynarza.

Dieta BARF – czy kot może jeść surowe?

Tak, można podawać kotu surowe mięso do jedzenia. Ten rodzaj diety określa się jako „Biologically Appropriate Raw Food”. Polega na karmieniu kota świeżym, nieobrobionym mięsem (nie może być gotowe, pieczone ani wędzone) i podrobami (m.in. wątróbka, serca). Podawane porcje powinny być wzbogacone o odpowiednio dobrane suplementy. W diecie kota nie może zabraknąć wapna, błonnika oraz witamin. Potrzebna jest także niewielka ilość warzyw i owoców (stanowią ok. 5% diety).

Zanim zdecydujesz się na dietę BARF, musisz zdobyć odpowiednią wiedzę. Zarówno źle dobrana ilość suplementów, jak i za chude lub za tłuste mięso mogą przyczynić się do nieprawidłowego funkcjonowania narządów kota. Zapotrzebowanie na pewne składniki odżywcze będzie inne u kota zdrowego, a inne u chorego lub starszego. Porcje muszą być odpowiednio przygotowane i zamrożone. W Internecie można znaleźć kalkulator, który będzie pomocny w obliczaniu potrzebnych składników, ale najlepiej, aby to osoby doświadczone (weterynarze, hodowcy) pomogły z przygotowaniem diety.

To, ile powinien jeść pies lub ile powinien jeść kot, nie da się jednoznacznie sprecyzować, ponieważ zależy to od kilku czynników. Istotny jest wiek kota i jego aktywność. Znaczenie ma to, czy kot jest przed zabiegiem kastracji czy po. Ważne jest to, czy zwierzak na coś choruje. Duże rasy kotów jedzą więcej, podobnie jak kotki w ciąży. Zazwyczaj na opakowaniu znajduje się odpowiednie dawkowanie wybranej karmy, ale dietę należy ustalić, biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione zmienne. Pamiętaj o tym, aby zapewnić kotu stały dostęp do wody. Jeśli twój kot nie lubi jej pić, możesz spróbować zachęcić go do tego za pomocą specjalnej fontanny.

ikona podziel się Przekaż dalej