Kot rasy Savannah – co warto o nim wiedzieć?

Jest to hybryda kota afrykańskiego (dzikiego serwala) i kota domowego. Rasa pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Te dwa koty skrzyżowano po raz pierwszy w latach 90. ubiegłego wieku. Z racji tego, że początkowo tylko kotki okazywały się płodne, łączono je z innymi domowymi kotami, aż w końcu narodziły się płodne kocury. Dzisiaj, z racji tego, że została zwiększona pula genowa w obrębie rasy, już nie dopuszcza się do kojarzenia kota Savannah z innymi rasami. Te koty mogą być łączone tylko między sobą lub z serwalem.

Stopień pokrewieństwa z tym dzikim kotem zaznacza się za pomocą litery „F” i liczby od 1 do 5. Koty z oznaczeniem F1, F2 i F3 pochodzą z tzw. wczesnych generacji, a te z F4 i F5 są z tzw. późnej generacji. Istnieje jednak dodatkowe oznaczenie. Litera „A” oznacza, że kot Savannah został skrzyżowany z innym domowym kotem. Litera „B” oznacza, że oboje rodziców są Savannah, a litera „C” odnosi się zarówno do rodziców, jak i dziadków. Oznaczenie „SBT” oznacza, że rodzice, wszyscy dziadkowie i wszyscy pradziadkowie są przedstawicielami rasy Savannah. Koty z tym oznaczeniem mogą brać udział w wystawach.

Mimo że hodowla kota Savannah nie jest popularna w naszym kraju, Polska ma kilka hodowli tego kota. Kot Savannah nie został uznany przez największą organizację felinologiczną FIFe, ale w 2012 jego wzorzec zatwierdziła organizacja TICA. Legalna hodowla powinna przynależeć właśnie do niej. Hodowcy wystawiają kocięta na sprzedaż na portalach ogłoszeniowych (np. olx.pl). Informacje o planowanych miotach umieszczają na swoich stronach internetowych (w tym fanpage na Facebooku).

Ile kosztuje rasowy kot Savannah?

Cena za każdego kociaka może być inna. Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu kotek wpisuje się w ramy wzorca rasy. Znaczenie ma to, czyje geny przekazuje, a w przypadku kota Savannah, istotny jest stopień pokrewieństwa z serwalem. Ważna jest renoma hodowli. Kociak, który będzie sprowadzony zza granicy, będzie droższy, ponieważ poza inną stawką za kota dochodzą różne koszty (np. za transport czy za dodatkowe szczepienia).

Przeważnie rasowe kocięta można kupić za 3000 – 5000 zł. Tymczasem cena kota Savannah wynosi od 3500 do 10000 zł, ale niektóre osobniki kosztują nawet 20000 zł (aktualizacja cen: lipiec 2021). Tylko pseudohodowcy sprzedają kocięta za 500 – 1500 zł, ponieważ w ten sposób chcą zachęcić do zakupienia kota bez rodowodu.

Przeglądając ogłoszenia, przede wszystkim zwróć uwagę na to, gdzie przynależy dana hodowla. Cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem, ponieważ pseudohodowcy czasami wystawiają kociaka za większą kwotę. Kotek może opuścić hodowlę, gdy skończy 12 tygodni. Do tego czasu musi być dwa razy odrobaczony, dwa razy zaszczepiony oraz mieć wszczepiony CHIP. Wymogiem koniecznym jest otrzymanie rodowodu kociaka w dniu jego odebrania. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o cenie kota rasy korat.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Kot rasy Savannah na tle świateł, a także cena hodowla kota savannah w Polsce
Polecana hodowla kota savannah, a także opis, usposobienie, cena i polecane hodowle

Jaki charakter ma kot Savannah?

Hodowcy dołożyli wszelkich starań, aby rasa była przyjazna i wyzbyta agresji. Kot Savannah bez problemu zaakceptuje zarówno inne koty, jak i psy. Ten kot bardzo mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Wybranego człowieka nie odstępuje na krok. Nie lubi przesiadywać na kolanach, ale chętnie towarzyszy opiekunowi w domowych obowiązkach oraz śpi w łóżku razem z nim. Jedynie koty ze wczesnej generacji (zwłaszcza F1 i F2) mogą przejawiać dzikie zachowania, ale przy odpowiedniej socjalizacji istnieje szansa na ich oswojenie.

Kot Savannah potrzebuje dużo ruchu, więc chętnie wybiera się na spacer na smyczy lub szelkach. Ten kot lubi wodę i często wskakuje zarówno do wanny, jak i do jeziora. Codzienne trzeba poświęcać mu bardzo dużo uwagi. Jest inteligentny i można nauczyć go aportować. Sam potrafi nauczyć się otwierać szafki czy lodówkę, dlatego należy zadbać o specjalne zabezpieczenie. Tyczy się to także okien oraz woliery, ponieważ kot Savannah ma tendencje do ucieczek. Wysokie ogrodzenie nie jest dla niego żadną przeszkodą. Z tym kotem należy aktywnie spędzać czas, bo w przeciwnym razie może zdemolować mieszkanie. Nuda jest dla tego kota najgorszą karą i to wtedy niszczy wszystko, co wpadnie mu w łapy.

Z racji tego, że hodowla kota Savannah jest mało popularna, koniecznie może okazać się zapisanie w kolejce. Zanim jednak zdecydujesz się na tego kota, upewnij się, że jest on dla ciebie. Przy tym kocie trzeba zadbać o socjalizację. Kot Savannah chwilami zachowuje się jak pies. Potrafi siedzieć pod drzwiami aż do powrotu właściciela, a w domu nie odstępuje go na krok. Ten kot źle znosi rozłąkę, a w ciągu dnia potrafi głośno dopominać się o zainteresowanie ze strony swojego ulubionego człowieka. Kot Savannah jest przyjacielsko nastawiony dla innych, ale nie jest polecany dla dzieci ani osób starszych. To bardzo silne i żywiołowe stworzenie, które nieświadomie może zrobić krzywdę.

ikona podziel się Przekaż dalej