Hodowla a pseudohodowla kotów norweskich leśnych – różnice, informacje

Tak naprawdę w każdej rasie można trafić na pseudohodowcę, więc nie każda hodowla kota norweskiego leśnego okaże się właściwa. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, gdzie jest zrzeszona. W Polsce funkcjonują trzy organizacje felinologiczne: FIFe, WCF i TICA.

Kotek, który zostaje wydany do nowego domu, musi mieć co najmniej 12 tygodni. Niektórzy hodowcy przetrzymują kocięta nieco dłużej, aby poddać je zabiegowi kastracji i oddać maluchy dopiero po okresie rekonwalescencji. Pseudohodowcy zwykle wydają kocięta, gdy te mają 6-8 tygodni.

Ważne jest również to, aby koty były dwa razy odrobaczone i dwa lub trzy razy zaszczepione (trzy, jeśli ich pobyt w hodowli się przedłuży). Obowiązkiem hodowców jest to, aby każdy kociak miał wszczepiony CHIP. Kiedy nowy właściciel odbiera swojego kota, powinien otrzymać jego rodowód. Dokument ten przysługuje każdemu kociakowi z miotu, nawet jeśli jest ich dużo i jakiś nie do końca wpasowuje się w ramy wzorca rasy.

Hodowla kota norweskiego leśnego w Polsce:

  • Z Ogrodu Lorien*PL
  • New Moon*PL
  • Mrau*PL
  • Omahkatayo*PL
  • Bukowa Dolina*PL
  • Forest Gate*PL

Hodowla kota norweskiego leśnego - ile kosztuje kot z rodowodem?

Warto nastawić się na to, że zakup rasowego kota to nie jest mały koszt. Jednak cena każdego kociaka jest inna. Wszystko zależy od tego, czy jest obiecujący (mocno wpasowuje się w ramy wzorca) i czy pochodzi z dobrej lub rzadkiej linii. Znaczenie ma renoma hodowli. Istotne jest to, czy dana rasa kota jest ogólnodostępna, bo kocięta sprowadzane zza granicy będą droższe. Wpływ na cenę ma także to, czy rodzice kociaka zdobyli wysokie osiągnięcia na kocich wystawach.

Koty norweskie leśne zazwyczaj można kupić za ok. 2500 – 4000 zł. Devon rex kosztuje 3500 – 5000 zł. Kot balijski może być nieco tańszy. Za tego kota trzeba zapłacić 3000 – 3500 zł. Kot jawajski jest dostępny w Polsce, ale nie jest popularny. Jego cena waha się od 2000 do 5000 zł (aktualizacja cen 21-07-2021).

Pseudohodowcy sprzedają kocięta taniej. Młode koty z takich miejsc kosztują ok. 1000 – 2000 zł. Nie jest to jednak wyznacznikiem legalności hodowli, ponieważ zdarzają się sytuacje, w których odpowiedzialni hodowcy sprzedają swoje zwierzęta taniej, a czasami to pseudohodowcy życzą sobie większej kwoty. Sprawdź także ten artykuł o czarnym kocie norweskim leśnym.

Co warto wiedzieć o kotach norweskich leśnych?

Nie jest to kot mały, a duży. Kotka zazwyczaj waży ok. 4-7 kg, a kocur ok. 5-10 kg. Charakterystyczną cechą kotów norweskich leśnych jest nos bez przełomu i głowa w kształcie trójkąta równobocznego. Oczy norwega są duże i o migdałowym kształcie.

Jest to mocno umięśniony kot, który ma półdługą sierść. Niektóre włosy mierzą ok. 30 cm długości. Kot ten jest przystosowany do życia w niskich temperaturach. Ochronne włosy rosną pomiędzy palcami oraz w uszach. Niektóre partie ciała są mocniej owłosione. Dotyczy to szyi, gdzie tworzy się kryza, a także ud, gdzie występują portki. Ogon jest długi i równie mocno owłosiony. Włos okrywowy jest szorstki w dotyku, nieprzemakalny i lśniący. Podszerstek powinien być wełnisty. Sierść tego kota jest wodoodporna i mrozoodporna.

Kot norweski leśny na białym tle oraz hodowla kota norweskiego leśnego i porady
Cena hodowla kota norweskiego leśnego krok po kroku oraz opis rasy
Czas na chwilę przyjemności z bezzbożowymi smakołykami od Brit Care!

Smaczne zakończenie wspólnej zabawy? Postaw na Brit Care Cat Snack Superfruits! Te wyśmienite, chrupiące smakołyki w sześciu smakach są zamknięte w grzechoczącej tubce, będącej wabikiem dla ciekawskich kotów!

Sprawdź!

Dopuszczalne kolory umaszczenia kota norweskiego leśnego to: niebieski, biały, czarny, rudy, kremowy, bursztynowy, jasnobursztynowy, szylkretowy i tabby. Norweg może mieć białe znaczenia. Ten kot nie może być liliowy, płowy, cynamonowy, czekoladowy ani typu point.

Jest to kot, który ma łagodny charakter. Nie jest jednak typowym pieszczochem, choć przywiązuje się do swojego właściciela i lubi przebywać w tym samym pomieszczeniu, co on. Woli przesiadywać obok niż na kolanach opiekuna. Ten pozbawiony agresji kot jest z natury tolerancyjny. Akceptuje inne koty oraz psy, ale mniejsze zwierzęta potraktuje jako zdobycz. Powinien bez problemu dogadać się z dziećmi, jeśli te będą go dobrze traktować.

Kot norweski leśny nie jest ufny wobec obcych. Zwykle potrzebuje trochę czasu, aby zaakceptować kogoś nowego. Jest to kot o dużym temperamencie, ale gdy się wybawi, to jest spokojny. Norweg to bardzo skoczny kot. Uwielbia się wspinać, więc zwykle można go znaleźć na szafkach. Wskazane są dla niego wysokie drapaki. Chętnie będzie przesiadywać w wolierze i na zabezpieczonym balkonie. Jest inteligentny, więc można nauczyć go różnych sztuczek oraz chodzenia na szelkach.

Jest to popularna rasa kota, więc łatwiej jest trafić na pseudohodowlę. Tacy hodowcy nie dbają o zdrowie swoich zwierząt i nie zapewniają im odpowiedniej opieki weterynaryjnej, a kocięta bardzo często okazują się chore. Legalna hodowla musi być zarejestrowana w odpowiednim stowarzyszeniu, a wydawane kocięta muszą mieć ukończone 12 tygodni. Cena nie jest jedynym wyznacznikiem legalności hodowli, ponieważ pseudohodowcy także sprzedają młode koty drożej. Zanim zdecydujesz się na konkretnego kota, upewnij się, że pochodzi on z legalnego miejsca.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny