Highland Straight i Highland Fold – opis, charakter, usposobienie
Highland to długowłosa rasa kota, która może mieć uszy zwisłe lub proste. Czy ten kot może być czarny? Jakie usposobienie ma highland? Ile trzeba zapłacić za te rasowe kocięta? Ile kosztuje kot perski szynszylowy? Jaka jest cena kota tonkijskiego? Czy pers szynszylowy jest łatwiej dostępny niż Highland Straight i Highland Fold? Gdzie można znaleźć opinie o wybranej hodowli? Czytaj dalej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rasach kotów.
Opis, wymagania – co warto wiedzieć o Highland Straight i Highland Fold?
Rasa Highland to wynik krzyżówki kota brytyjskiego i kota perskiego. Ten kot może mieć uszy proste („straight”) lub zwisłe („fold”). Jego sierść jest półdługa, jedwabista i gęsta. Na jego szyi tworzy się kryza. W tej rasie możliwe są różne umaszczenia. Ten kot może być: czarny, niebieski, liliowy, biały, rudy, cynamonowy, płowy, czekoladowy. Dopuszczalne są umaszczenia jednolite, pręgowane (tabby), z białym, srebrzyste i dymne.
Ten kot nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, ale jego futro należy przeczesywać co kilka dni, a w okresie linienia warto robić to codziennie. Raz w tygodniu można podawać kotu smalec z gęsi lub z kaczki, aby zapobiec tworzeniu się kul włosowych w jego przewodzie pokarmowym. Średnia długość życia tego kota to 13-15 lat. Podszerstek w miarę dobrze chroni go przed chłodem, ale przez to gorzej znosi upały.
Highland ma łagodny charakter. Powinien być dobrym kompanem dla dzieci, ale też i dla osób starszych. Jest to spokojny i małomówny kot, który przez większość czasu odpoczywa, ale też chętnie weźmie udział we wspólnej zabawie. Highland jest inteligentny i szybko dostosowuje się życia domowników. Zazwyczaj nie sprawia większych problemów. Przywiązuje się do właściciela, ale sam decyduje o tym, kiedy jest odpowiedni czas na pieszczoty. Nie jest namolny i niekiedy wystarcza mu, że opiekun przebywa w tym samym pomieszczeniu, co on. Highland nie ma skłonności do ucieczek. Ten kot jest przyjaźnie nastawiony do innych kotów oraz psów.
Legalna hodowla kotów – jaka jest cena za rasowe kocięta?
Praktycznie w każdej rasie istnieje ryzyko trafienia na pseudohodowlę. Warto wiedzieć, po czym ją rozpoznać, aby nie dać się oszukać. Opis ogłoszenia powinien zawierać informacje o sprzedawanym kocie (data urodzenia, usposobienie, umaszczenie, badania etc.), ale także o samej hodowli, która powinna przynależeć do odpowiedniego stowarzyszenia będącego częścią jednej z organizacji felinologicznej. Opinie o wybranej hodowli powinieneś znaleźć na forum miłośników danej rasy.
Kocięta mogą zostać wydane do nowego domu, gdy skończą 12 tygodni, ale większość hodowców przetrzymuje młode koty nieco dłużej, aby poddać je zabiegowi kastracji. Kiedy opuszczają hodowlę, muszą być minimum dwa razy zaszczepione i dwa razy odrobaczone. Obowiązkowo muszą mieć wszczepiony CHIP. W dniu odbierania kociaka, nowy właściciel kotka otrzymuje jego kilkupokoleniowy rodowód.
Ostateczna cena za kota zależy od jego wieku, płci i przeznaczenia. Starsze osobniki sprzedawane są rzadziej, a ich cena jest mniejsza. Kotek, który trafia do innej hodowli, jest zazwyczaj dwa razy droższy od tego „na kolanka”. Na cenę wpływa renoma hodowli, dostępność rasy w kraju, linia genów, tytuły rodziców i przede wszystkim stopień wpasowania się w ramy wzorca rasy przez kociaka.
Rasa higland nie jest dostępna w Polsce. Kocięta trzeba sprowadzać z innych krajów. Cena tych kotów waha się od 600 do 1500 euro. Kot perski szynszylowy kosztuje ok. 500 – 2000 euro w hodowlach zagranicznych. Cena kota tonkijskiego w naszym kraju to kwestia ok. 2500 – 3000 zł. Jeśli planujesz zakup pupila, sprawdź także ten artykuł z poradami na temat kompletowania wyprawki dla kota.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Wymagania żywieniowe – co powinien jeść Highland Straight i Highland Fold?
Koty są stworzeniami mięsożernymi. Ich głównym składnikiem diety jest mięso. Warto zrezygnować ze zboża oraz cukrów, ponieważ są one zbędnie. Niektórzy właściciele kotów (po uprzednim zdobyciu wiedzy na ten temat) decyzją się na tzw. dietę BARF, która polega na podawaniu surowego mięsa (mięśniowego i podrobów) i odpowiednio dobranych suplementów.
Wysokomięsne puszki można podawać codziennie. Karmy bytowe (podstawowe) zawierają wysoki procent mięsa oraz niezbędne minerały i witaminy. Na rynku dostępne są także karmy filetowe (uzupełniające), które mogą być podawane jako smaczny i zdrowym przysmak raz na jakiś czas. Część właścicieli mruczków nie poleca suchej karmy, ponieważ jest ona mało wilgotna i z nią trudniej kontrolować ilość płynów przyjmowaną przez kota.
Producenci karm zamieszczają na opakowaniach sugerowaną dzienną porcję swojego pokarmu, ale dana dawka może okazać się za mała lub zbyt duża. Przy doborze codziennej porcji karmy należy uwzględnić aktywność, rasę, wiek i stan zdrowia kota.
Highland Straight i Highland Fold nie są popularne w Polsce. Te długowłose koty kosztują ok. 600 – 1500 euro. Pers szynszylowy również nie jest dostępny w naszym kraju, a jego cena waga się od 500 do 2000 euro. Zanim zdecydujesz się na danego kota, sprawdź, gdzie przynależy hodowla. Highland ma spokojny charakter i nie jest gadatliwy, przez co nadaje się dla osób starszych i ceniących sobie ciszę. W ciągu dnia warto zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu, aby mógł rozładować energię.