Grzebień czy szczotka dla kota – czym lepiej czesać kota?
Szczotka dla kota jest jednym z podstawowych elementów pielęgnacji czworonogów – a już zwłaszcza tych z dłuższą sierścią. Podobnie, jak szampon dla kota, przybory do czesania są nieodzowną częścią pielęgnowania kota. Istnieją podzielone opinie co do tego, który grzebień lub szczotka będzie najlepsza do wyczesywania sierści. Jakie cechy powinna mieć dobra szczotka? Podpowiadamy!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach.
Szczotka dla kota krok po kroku
Po co trzeba korzystać ze szczotki dla kota?
Wielu osobom wydaje się, że nie trzeba czesać kotów – tym bardziej dachowca. Wychodzą one z założenia, że kot świetnie poradzi sobie sam. Jednak, prawda jest nieco inna. Czesząc swojego pupila, uzyskasz o wiele lepsze efekty, a sierść kota będzie czysta i gładka. Czy oprócz tego czesanie długowłosego bądź krótkowłosego kota posiada jakieś plusy? Tak, wiele:
- redukcja kołtunów kocich – jeżeli kot posiada długą sierść, to kołtuny mogą sprawiać dość duże problemy. Wystarczy, że na sierści zaczną gromadzić się zanieczyszczenia – wówczas niemal zaraz zacznie się ona plątać. Jeżeli nie zadbasz o pielęgnację kota z długą sierścią, to na pewno będzie on miał problem z kołtunami.
- linienie kontra czesania – oczywiście, czesząc kota nie wyeliminujesz problemu linienia, jednak na pewno znacznie go ograniczysz. Dzięki temu, sierść będzie osiadać na ubraniach w zdecydowanie mniejszej ilości.
- gładka sierść kota – kiedy kocie futerko będzie wyczesane, to stanie się o wiele milsze i gładsze w dotyku.
- przyjemność dla kotów – bardzo wiele kotów lubi szczotki i to, jak przyjemne uczucie im zapewniają. Dla czworonogów jest to bowiem swego rodzaju masaż, który zapewnia im dużo przyjemnych odczuć. Szukasz więcej porad? Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pielęgnacji kotów.
Akcesoria dla kotów - na które przybory do czesania dla kotów warto zwrócić uwagę?
Jeśli chodzi o akcesoria dla kota, istnieje kilka rodzajów „czesadełek” dla kotów, które możesz spotkać w sklepie zoologicznym:
- Pudlówka – inaczej nazywana również zgrzebłem. To najbardziej popularna szczotka dla kota, która wyposażona jest w miękkie i druciane ząbki. Sięgnie do podszerstka, ale też włosa okrywowego. Im szerszą wybierzesz poduszkę tej szczotki, tym większą partię futerka nią uczeszesz. Pudlówka to uniwersalny, aczkolwiek bardzo dobry wybór!
- Szczotka z włosia – jest to mięciutka i delikatna szczotka, idealna do wyczesywania np. dachowca z długimi włosami. Możesz nią łatwo wygładzić kocią sierść i nadać jej puszystości.
- Gumowa szczotka – dzięki niej możesz delikatnie przeczesać kota, a także pozbyć się martwych włosków okrywowych. Dla kota krótkowłosego gumowa szczotka będzie zdecydowanie najlepsza!
- Plastikowa szczotka – lepiej trzymać się od nich z daleka, gdyż jedynie elektryzują sierść!
- Rękawica do czesania – dzięki niej możesz zarówno czesać kota, jak i głaskać pupila. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się jednak u kotów z krótką sierścią, by delikatnie je wyczesać.
- Grzebienie – można podzielić je na cztery rodzaje grzebieni dla kotów:
- szeroki rozstaw ząbków – dzięki niemu rozczeszesz włosy i pozbędziesz się pierwszych kołtunów z sierści długowłosych kotów,
- gęsty – możesz nim wyczesywać kotu krótkowłose,
- filack – usuniesz nim kołtuny oraz rozczeszesz sfilcowaną sierść kocią,
- furminator – to dobra opcja do wyczesywania podszerstka – dzięki niemu możesz pozbyć się go lepiej niż standardową szczotką. Nie stosuj go jednak do codziennej pielęgnacji kota!
Polecane drapaki dla kotów - Sprawdź je!
Jaka będzie najlepsza szczotka dla kota?
W jaki sposób wybrać szczotkę dla kota?
Wybierając szczotkę do wyczesywania sierści kociej, należy pamiętać o podstawowych czynnikach:
- wykończenie ząbków – jeżeli chodzi o grzebień, to ząbki powinny być nieco zaokrąglone, zaś w szczotce najlepiej zakończone kuleczkami,
- rozstaw i długość ząbków – dla kotów o długiej i półdługiej sierści najlepsze będą szczotki z dłuższymi ząbkami. „Czesadełka” o różnym rozstawie mogą zaś albo wyczesywać podszerstek (gęste szczotki), albo rozplątywać futro (rzadkie grzebienie),
- typ sierści kota – zupełnie inna szczotka będzie przeznaczona do wyczesywania kota długowłosego, a jeszcze inna do czesania kota o krótkiej sierści,
- materiał oraz jakość wykonania – niezależnie od tego, czy kupisz szczotkę czy grzebień, powinno się móc z nich wygodnie korzystać.
W jaki sposób szczotkować kota?
Szczotkować powinno się w spokojnych warunkach, bez wymuszania czesania na kocie – możesz w ten sposób tylko zniechęcić czworonoga. Wyczesuj sierść zarówno z włosem, jak i pod włos. Zacznij czesanie od brzucha i nóg, a skończ na grzbiecie. Szczotką poruszaj bardzo delikatnie, nie dociskając jej do skóry kota. Jeżeli pupil ma bardzo duże kołtuny, to najpierw rozplącz je grzebieniem – a dopiero później skorzystaj ze szczotki.
Jeżeli chodzi o częstotliwość czesania kotów, to już kwestia zupełnie osobista. Jeżeli czworonóg lubi czesanie, szczotka dla kota może być używana częściej – nawet codziennie. Jeżeli jednak kot za czesaniem nie przepada, to używaj jej raz w tygodniu bądź nawet raz na dwa tygodnie. Wypuszczasz kota na dwór? A więc zabieg rozczesywania sierści, podobnie jak szampon dla kota, powinien być stosowany częściej niż u kota nie chodzącego po podwórku.