Pielęgnacja kota – co warto wiedzieć?

Jak wygląda podszerstek i czy nie każdy kot go ma?

Niektóre koty mają szatę jednowarstwową, a inne dwuwarstwową. Istnieją też rasy nagie (m.in. sfinks). Pielęgnacja każdego z tych kotów wygląda nieco inaczej. Może wydawać się, że koty łyse nie wymagają skomplikowanych zabiegów, ale tak naprawdę jest inaczej. Te stworzenia należy raz w tygodniu kąpać oraz często smarować odpowiednimi kremami.

Bez wątpienia najłatwiejsza jest pielęgnacja kotów, które mają jedynie włos okrywowy, ponieważ nawet długowłose osobniki nie powinny mieć tendencji do kołtunienia się sierści. Krótkowłose koty można wyczesywać raz na 2-3 tygodnie, ale te o długich włosach warto raz na tydzień. Jeżeli chcesz uchronić swojego kota przed zakłaczeniem, możesz podawać mu raz w tygodniu łyżeczkę smalcu z gęsi lub kaczki.

Koty o szacie dwuwarstwowej poza włosem wierzchnim posiadają podszerstek. Jest to krótka warstwa włosów rosnąca tuż przy skórze. Bardzo często jest gęsty, miękki i delikatny. Niekiedy jest cienki. Zapewnia termoizolację i ochronę skóry przed skaleczeniami, a także tworzy nieprzemakalną warstwę.

To, czy kot ma podszerstek czy nie, jest uzależnione od tego, skąd pochodzi. Rasy z ciepłych krajów nie mają tego włosa, ponieważ go nie potrzebują, a koty z zimnych rejonów świata mają go bardzo dużo. Syjam zazwyczaj jest pozbawiony podszerstka, ale może go mieć także bardzo mało, podczas gdy Maine Coon ma go naprawdę sporo.

Szczotka, rękawiczka czy trymer – jaki przyrząd do czesania kota wybrać?

Do wyczesywania kota dostępne są różne akcesoria. Najbardziej popularna jest szczotka. Jednak warto wiedzieć, że jeśli jest wykonana z włosia, to służy głównie do nabłyszczania sierści. Jeżeli zależy nam na porządnym wyczesaniu kota, trzeba zdecydować się na coś innego.

Zanim zabierzesz się za czesanie kota, upewnij się, że twój pupil nie ma żadnych kołtunów. Jeśli są, możesz spróbować je rozplątać palcami lub stosując specjalny spray, a także starać się częściej przeczesywać jego włosy grzebieniem. Należy ostrożnie wyczesywać kota na ogonie, brzuchu, szyi, pod pachami oraz w okolicach narządów płciowych, ale to właśnie tam bardzo często tworzą się kołtuny.

Do często wybieranych akcesoriów do czesania kota wybierana jest pudlówka (zgrzebło). Rękawice można używać wtedy, gdy kot nie lubi szczotki, ale ona nie działa przy rozplątywaniu kołtunów. Zbiera martwe włosy i ładnie nabłyszcza sierść, zarówno u kota krótkowłosego, jak i długowłosego. Wypustki, które się na niej znajdują, służą do masowania kota.

Trymer jedynie skraca sierść, a furminator dociera do podszerstka i go przerzedza, nie niszcząc przy tym włosów okrywowych. Są to dwa różne urządzenia i nie należy ich ze sobą mylić. Przy kotach rzadko kiedy stosowany jest trymer.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego kota?

Poznaj wyróżniającą się linię suchych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Świeże mięso = lepszy aromat, smakowitość każdego posiłku i jego przyswajalność! Postaw na wysoką jakość kociego menu!

Sprawdź!

Furminator działa prawidłowo tylko przy kotach z podszerstkiem. Nie należy go stosować przy innych kotach, ponieważ można podrażnić ich skórę i przerzedzić wierzchnie włosy. Ważne jest także to, aby używać go nie częściej niż raz na tydzień. Kota trzeba czesać z włosem, a pociągnięcia furminatorem muszą być długie i płynne. Sprawdź także ten artykuł na temat trymeru dla kota.

Opinie i cena – ile trzeba zapłacić za artykuły do pielęgnacji futra?

W zależności od producenta furminatory opisane są różnie. FURminator deShedding Tool dla kota wyróżnia cztery rodzaje: dla kotów krótkowłosych poniżej 4,5 kg, dla kotów krótkowłosych powyżej 4,5 kg, dla kotów długowłosych poniżej 4,5 kg i dla kotów długowłosych powyżej 4,5 kg. Cena za te furminatory zwykle waha się od 75 zł do 105 zł.

Za przyrząd pod nazwą „Hilton duo trymer dla kota i psa” trzeba zapłacić ok. 55 zł, a za FURminator Zolux dla kota ok. 45 – 75 zł. Przed zakupem warto sprawdzić kilka stron internetowych, ponieważ można natknąć się na jakąś promocję.

Szampon Trixie dla kotów i psów kosztuje ok. 25 zł za 1 l, a specjalistyczny szampon Hexoderm do łagodzenia stanów zapalnych skóry ok. 20 zł za 200 ml. Cena rękawiczki do czesania kota to kwestia kilku złotych. Zwykle mieści się w granicy 5 – 25 zł, z czego ta droższa jest wykonana z lepszym materiałów i z widoczną starannością. Szczotka z naturalnego włosia to koszt ok. 10 – 20 zł.

Ciekawostki o kotach – opinie

Temperatura i średnia długość życia – jak liczyć wiek kota?

Średnia długość kota jest uzależniona od wielu czynników. Znaczenie mają przede wszystkim przekazane geny. Rozmnażanie chorych osobników jest niedopuszczalne, ale w pseudohodowlach często ma to miejsce. Koty obarczone wadami genetycznymi żyją zazwyczaj krócej i nie zawsze na pierwszy rzut oka widać, że kotu coś dolega.

Kot wyczesywany furminatorem dla kotów, a także najlepsze modele, działanie, ceny oraz opinie
Furminator dla kota krok po kroku, czyli działanie, ceny, opis, modele oraz opinie o producentów

Istotna jest nie tylko rasa, ale i indywidualna podatność organizmu na choroby. Należy regularnie badać swojego pupila. Niezbędne są nie tylko szczepienia i odrobaczania, ponieważ koty często nie pokazują po sobie, że są chore, dopóki nie jest już za późno. Odpowiednia temperatura kota wynosi 38,1-39,2 stopni Celsjusza.

Na długość życia wpływa właściwa dieta i aktywność kota, ale też bezpieczeństwo psychiczne. Niewskazany jest stres, który niekiedy jest wynikiem nieodpowiedniej zabawy przez niestosowanie się do elementów schematu łańcucha łowieckiego kota. Istotne jest także to, czy kot jest wychodzący. Domowe mruczki dożywają nawet 14-18 lat, podczas gdy te żyjące w domu i na dworze lub tylko na dworze narażone są na różne niebezpieczeństwa (samochody, trutki, ludzie, psy, inne koty), więc ich żywot może skończyć się przedwcześnie.

Niektórzy przeliczają wiek kota na ludzkie lata. W teorii roczny kotek może być porównany do 15-latka. Kocięta dojrzewają różnie. Duże rasy kotów rozwijają się przez kilka lat, podczas gdy te mniejsze przestają rosnąć w wieku 2 lat. Ten wiek określany jest jako 24 lata przeżyte przez człowieka, a każdy następny rok to kolejne 4 lata.

Jak wygląda obcinanie pazurów u kota?

Przycinanie pazurków u domowego kota jest konieczne. Dzięki temu zwierzak nie zaciąga firanek czy ubrania, a także nie zaplątuje się w różnych rzeczach. Zazwyczaj ten zabieg trzeba powtarzać co 3 tygodnie. Jeśli boisz się, że wyrządzisz krzywdę swojemu kotu, możesz zdecydować się na wizytę u weterynarza. Obcinanie pazurków u kota to kwestia ok. 10 – 15 zł.

Wizyta w lecznicy to przeważnie duży stres dla kota, dlatego większość właścicieli decyduje się na to, aby samemu obcinać pazury kota. Jeśli zwierzak nie pozwala dotykać swoich łap, trzeba go do tego przyzwyczaić. Początkowo wystarczy tylko przez chwilę masować jego łapki, kiedy przechodzi się przytulić. Może okazać się też tak, że wpada w panikę w chwili, gdy zamykasz się w nim w łazience. Wtedy warto zmienić miejsce, w którym przycinasz mu pazurki. Można to też robić wtedy, gdy ten bardzo mocno śpi.

Najczęściej sprawdza się posadzenie kota między nogami i unieruchomienie go całym ciałem. Warto mówić do kota spokojnym głosem, aby wiedział, że nie dzieje się nic złego. Jedna osoba może rozpraszać uwagę kota zabawką. Na koniec zabiegu warto wręczyć kotu smakołyk.

Stosowanie furminatora zwłaszcza w okresie linienia pomaga zredukować ilość włosów znajdowanych na ubraniach czy meblach. Ten przyrząd przerzedza podszerstek i zbiera martwe włosy, ale nie niszczy warstwy okrywowej. Nie można go stosować częściej niż raz w tygodniu. Kot powinien być czesany z włosem płynnymi i długimi pociągnięciami.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny