Drapak sufitowy – opinie, rodzaje i rekomendowane produkty

Do czego służy kotu drapak mocowany do sufitu?

Zarówno drapak sufitowy, wiszący jak i w postaci maty służą kotu do ostrzenia pazurów. Dzięki temu sprytnemu gadżetowi kot może utrzymywać dobry stan pazurów – ścierając ich martwe fragmenty i odsłaniając świeże, spodnie warstwy. Dzięki drapakowi kot może ćwiczyć również swoją kondycję, a także zostawiać w tym miejscu charakterystyczny zapach – znacząc teren. Komunikacja zapachowa jest podstawową czynnością u kotów. W przypadku drapania ciężko będzie wyeliminować znakowanie terenu. Sterylizacja u kotów może rozwiązać znakowanie moczem, jednak drapanie jest kwestią nie do oduczenia u kotów. Towarzyszyć będzie im całe życie.

Drapaki pozwalają zatem ostrzyć kotu pazury, rozciągać mięśnie, znakować terytorium i zaspokajać ich poczucie bezpieczeństwa. Poza tym akcesoria tego typu stanowią doskonałe miejsce do zabaw i odpoczynku, zwłaszcza gdy drapak jest wysoki i rozbudowany. Pamiętaj również o tym, że drapanie wpływa u kotów na wzmacnianie się całego ich ciała – zwłaszcza układu kostnego oraz kociego grzbietu. Dzięki drapakom czworonóg może także poćwiczyć swoją równowagę i koordynację, a także rozładować nadmiar energii oraz negatywnych emocji. Drapak jest zatem dla kotów swego rodzaju oazą, do której wracają każdego dnia.

Rodzaje drapaków dla kotów – polecane modele

Wśród propozycji w sklepach zoologicznych można znaleźć mnóstwo różnego rodzaju drapaków dla kotów. Ważne, by każdy jeden był dla pupila bezpieczny i stabilny.

  • Drapak stojący – najbardziej popularna wersja drapaka, którą można umieścić w dowolnej części domu. Pamiętaj, że drapak powinien być solidny. Polecanym modelem jest chociażby Trixie drapak stojący Alicante (cena od 280 zł).
  • Drapak sufitowy – najczęściej posiada kilka poziomów. Pozwala też zaoszczędzić właścicielom wiele miejsca, nadając się do użytkowania przez kilka kotów naraz, np. Trixie drapak sufitowy Aurelio (cena od 300 zł).
  • Drapak słupek – najważniejsze by taki drapak miał stabilną podstawę, która może kotu służyć również za miejsce do wypoczynku. Zaletą takiego drapaka jest niewielki rozmiar i niższa cena, np. drapak CATS Collection (cena od 100 zł).
  • Drapak ścienny – to drapak wiszący, a więc można zawiesić go na ścianie bądź innej wybranej powierzchni. Jest lekki i świetnie sprawdzi się w przypadku małych kotów, np. półka dla kota PawHut (cena od 140 zł).

Polecane drapaki dla kotów - Sprawdź je!

W celu zakupienia dowolnego z wyżej rekomendowanych drapaków polecamy odwiedzić sklep Fajny Zwierzak. Znajdziesz tam również inne przydatne akcesoria dla kotów. Na blogu sklepu dowiedzieć się możesz z kolei wielu ciekawych informacji na temat opieki nad czworonogiem, np. jak umyć kota lub czym go karmić.

Drapak sufitowy dla kota – co powinieneś o nim wiedzieć?

Jakie cechy musi mieć dobry drapak mocowany do sufitu?

Drapak nie musi być bardzo wysoki, jednak powinien być wystarczająco duży dla kota – po to, by zwierzak mógł się na nim wygodnie położyć. Każdy drapak powinien być stabilny, a więc nie może się przesuwać, gdy kot będzie na niego wskakiwać. Stojak dla kota nie może się też chwiać. Najlepiej jest zamocować drapak w takim miejscu, które najczęściej jest odwiedzane przez pupila. Jeżeli chcesz by kot właśnie na nim ostrzył swoje pazury, powinieneś sprawić by stał się on atrakcyjny w oczach czworonoga. Możesz użyć do tego celu kociego feromonu (jak waleriana), który zaprowadzi kota w owe miejsce i zachęci go do korzystania z drapaka. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić drapak dla kota.

Koty na drapaku sufitowym
Drapak sufitowy dla kota krok po kroku, czyli rodzaje, ceny, porady przy wyborze, zastosowanie oraz opis produktu

Zorientuj się również, w jakiej pozycji lubi drapać kot. Niektóre wolą robić to na leżąco, inne zaś pionowo. Gdy dobrze zaobserwujesz swojego przyjaciela będziesz wiedział, czy drapak sufitowy na pewno będzie dla niego najlepszym rozwiązaniem. Przemyśl również, ile masz kotów w domu. Jeżeli więcej niż jednego to powinieneś wybrać odpowiednio większy drapak. Warto też, by w takim przypadku był on rozbudowany np. o platformy i schodki lub kilka domków. Aby uatrakcyjnić zwierzakom korzystanie z drapaka, możesz zakupić gadżet z wieloma dodatkowymi funkcjami (np. pluszowymi zabawkami lub drabinkami do wspinaczki). Nie zapominaj jednak – im bardziej rozbudowany drapak, tym więcej będzie kosztować.

Pamiętaj, że…

Drapak sufitowy to doskonałe rozwiązanie, gdy nie posiadasz dużego pomieszczenia. Zamocowany do sufitu zajmie mniej miejsca, jednocześnie maksymalnie wykorzystując posiadaną w pokoju przestrzeń.

ikona podziel się Przekaż dalej