Kocie drzewko – jaki może być drapak dla kota?

Rodzaje drapaczka

Drapaki są małe, jak i duże. Szerokie, jak i wąskie po sam sufit. Jeżeli kot będzie miał, gdzie (legalnie) drapać, to przestanie ruszać meble. Im wcześniej nauczy się go, aby korzystał z drapaka, tym szybciej zrozumie, że innych rzeczy nie może niszczyć.

Oto 8 modeli drapaczka, jakie są dostępne do zakupu:

  • drapak płaski – są różne opcje. Ten drapak może występować w takiej wersji, w której montowany jest na rogach ścian lub nisko przy podłodze. Niektóre koty wolą drapać np. dywany, dlatego posiadanie kartonowej maty, która wypełniona jest kocimiętką, to idealne rozwiązanie problemu.
  • drapak kartonowy/niski – drapak to nie zawsze „kocie drzewko”. Drapak kartonowy ma różne formy, kształty. Po prostu nie ma słupka do drapania ani nie jest obity żadnym materiałem. W całości składa się kartonu, który kot może drapać.
  • drapak stojak – drapak dla kotów, który jest określany jako stojak, to pojedynczy słupek umieszczony na desce. Może być niski, wtedy służy jedynie do ostrzenia pazurów. Gdy będzie nieco wyższy, kot może się na niego wspinać, jak na drzewo.
  • drapak z budką – niski stojący drapak, który ma na dole budkę, na której górze znajduje się słupek. Czasami na nim umieszczona jest obita miękkim pluszem deseczka. Jest łatwy w transporcie, dlatego można go zabierać ze sobą do hotelu lub do znajomych, aby kot nie niszczył mebli oraz miał coś przy sobie, co nim pachnie i jest mu znane.
  • drapak średni – drapak dla kota, który ma już średni rozmiar, przeważnie posiada nie jeden, a dwa domki. Pierwszy jest umieszczony na dole, a drugi na średnim lub najwyższym poziomie drapaka.
  • drapak wysoki – to również stojący drapak z domkiem, często też z hamakiem. Takie kocie drzewko przeważnie ma mocowanie do sufitu, aby zapewnić lepszą stabilność.
  • drapak ścienny – może to być pojedyncza półeczka, produkt na kształt konaru drzewa albo słupek z rozgałęzieniami w postaci miejsc do siedzenia, a nawet może mieć budkę.
  • drapak złożony – jest to tzw. plac zabaw. Jest tutaj wszystko. Ten drapak jest z hamakiem, z legowiskiem, z zabawkami, z domkiem lub nawet kilkoma, różnymi otworami do przechodzenia na następny poziom oraz ze słupkami. Jest to zdecydowanie kocie drzewko.

Polecane drapaki dla kotów - Sprawdź je!

Warto rozważyć zakup różnych drapaków. Nawet lepiej, gdy jest ich kilka. Jeden drapak może być z budką lub półeczką, aby kot miał miejsce do spania. Z kolei drugi, umieszczony w innym pokoju, może mieć tylko zwykły słupek, żeby kot miał gdzie drapać. A może wolisz zrobić ten gadżet samodzielnie? Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić drapak dla kota.

Drapak dla kota – polecane modele

Na który drapaczek się zdecydować? Wybór nie jest łatwy. Jeżeli chcesz, aby drapak miał domek dla kotów, możesz wybrać drapak z budką, ale także wiele innych kocich drzewek. W zależności od tego, czy będzie to dla jednego kota czy dla kilku, możesz pokusić się na wybranie drapaka złożonego lub drapaka średniego. W poniższej tabeli znajduje się opis zalet i wad każdego modelu, który powinien ułatwić ci wybór.

Drapaki dla kota - wady i zalety

Typ modelu

Zalety modelu

Wady modelu

drapak płaski

Świetnie się sprawdza, jeżeli kot ma tendencje do niszczenia rogów ścian (zwłaszcza gdy są tam przyklejone tapety).

Montuje się go na stałe.

drapak kartonowy/niski

Kot może tutaj zarówno ostrzyć pazurki, jak i spać. Do tego ładnie wygląda.

Szybko się niszczy.

drapak stojak

Sam stojak nie zajmuje dużo miejsca.

Kot nie ma swojego miejsca do spania. W miarę szybko się niszczy (np. sznurek zaczyna się odklejać).

drapak z budką

Kompaktowy. Łatwy w transporcie. Kot ma miejsce do spania, a także do drapania.

Jeżeli w mieszkaniu jest kilka kotów, to ten drapak może być niewystarczający. Słupek szybko się zniszczy, a zwierzaki będą się biły o budkę.

drapak średni

Przeważnie posiada dwie budki, a czasem też zabawkę. Niektóre koty lubią spać właśnie w tym wyższym domku. Kotek może skakać z poziomu na poziom.

Gdy drapak stoi koło jakieś szafy, umożliwia to kotu wspinanie się na meble.

drapak wysoki

Idealny dla kotów, które uwielbiają się wspinać. Drapak posiada kilka poziomów. Kot może obserwować z góry swojego właściciela lub spać w budce na wybranej przez niego wysokości.

Nie nadaje się dla kociąt. Powinien być przymocowany do ściany.

drapak ścienny

Gdy jest to mała półeczka lub drapak wyglądający jak konar drzewa, ciekawie wypełnia pustą przestrzeń na ścianie, a jednocześnie kot ma miejsce do drapania lub spania (w zależności czy drapak jest z kartonu, czy np. ma poduszkę). Większe wersje drapaka ściennego również ładnie prezentują się na ścianach, choć zajmują więcej miejsca.

Montowany na stałe. Ściany muszą być puste. Drapak ścienny należy zamontować na mocne kołki, aby nie spadł i nikomu nie stała się krzywda.

drapak złożony

Posiada domek dla kotów, hamak, zabawki, słupki. Ma wiele poziomów.

Zajmuje sporo miejsca. Przeważnie jest bardzo szeroki.

Kot bawiący się na drapaku, a także polecany drapak dla kota, modele i ceny
Drapak dla kota, czyli tak zwane kocie drzewko oraz ceny za polecane modele

Wybór drapaka dla dorosłego kota jest nieco skomplikowany i nie jest to tylko kwestia ceny, bo jednak modeli jest wiele. Jeżeli zaś chodzi o małe kotki, sytuacja jest trochę inna. Dla kociaka nie potrzeba kupować wysokiego drapaczka. Dlaczego? Jest na to po prostu jeszcze za mały.

Gdy drapak jest za duży, kociak może zrobić sobie krzywdę, chcąc dostać się w miejsce, do którego jednak jeszcze nie dosięga. W ten sposób małe kotki zniechęcają się do drapaczka, przez co potem już nie chcą z niego korzystać. Takie kocie drzewko powinno być dostosowane do maluchów. Może być z domkiem, aby kociak mógł się w nim skryć, ale gdy jest to miot, to dobrze sprawdzi się również hamak. Trzeba również wziąć pod uwagę charakter kota. Niektóre wolą się wspina, inne jednak preferują chowanie się w budkach.

Tanio czy drogo – ile kosztuje drapak dla kota?

Ceny za kocie drzewko – gdzie jest najtaniej?

Ceny zależą od rozmiarów i jakości drapaka. Najtańsze będą modele kartonowe, wszelki płaskie drapaki oraz także pojedyncze małe słupki. Jeżeli zaś chodzi o to, gdzie – ciekawe drapaki znajdziesz w sklepach internetowych. Dużo tanich ofert znajduje się na serwisie Allegro. Można tam wyszukać wysokie drapaki nawet w okolicach 250 zł, jednak ich jakość nie jest doskonała. Z kolei sklep zoologiczny (stacjonarny) nie zawsze będzie miał na stanie produkt, który ty chcesz. Drapaki zajmują sporo miejsca, dlatego ich liczba jest ograniczona. Do tego niektórzy producenci nie sprzedają tam swoich produktów, a jedynie na własnych stronach internatowych. Drapak dla kota możesz zakupić również podczas kociej wystawy oraz na targach z akcesoriami dla zwierząt.

Dobrą opinią cieszą się drapaki Rufi (drapaki.pl). Są wykonywane z naprawdę porządnych materiałów, a także pięknie się prezentują, ale ceny nie są małe. W ofercie znajdują się: drapaki podstawowe i ekskluzywne, sufitowe, dla kociąt, do hodowli, tuby, dla duży kotów, mocowane do ściany, w kształcie kota, a także place zabaw. Tutaj jednak nie jest tanio. Ceny za duże drapaki mieszczą się w granicach 2500 – 4000 zł. Średnich rozmiarów drapak można kupić za ok. 1500 zł. Wciąż nie tanio, ale już taniej, można kupić drapak dla kota w sklepie internetowym Leoland (leoland.pl). Tutaj duży drapak ścienny kosztuje ok. 800 zł.

Drapak dla kota można zrobić samemu. Jeżeli czujesz się na siłach, możesz się pokusić na jego zrobienie. Takie kocie drzewko będzie oryginalne i po twojej myśli. Do tego wyjdzie tanio, ponieważ ceny za produkty, z których będzie się składał, nie są takie duże. Możesz również wykorzystać rzeczy, które już masz. Stary blat, znaleziony konar drzewa czy tuba, która wcześniej posłużyła za opakowaniem do produktu, który zakupiłeś. Będziesz potrzebować również: wyrzynarkę i piłę, zszywać do tapicerki, wkrętarko-wiertarkę, gąbkę/kostkę ścierną, sznurek sizalowy, nożyczki, kocyki, kątowniki i wkręty, a także pistolet i klej na gorąco.

Co jeszcze powinien mieć twój kota?

Drapak dla kota to jedna z rzeczy, która powinna znajdować się w domu, gdy decydujesz się na tego czworonoga. Jednak nie jest to koniec listy. Poza miskami, kuwetą oraz zabawkami, ważny jest także transporter dla kota.

Ze względu na to, czy kot jest duży, czy mały, czy będziesz przewozić jednocześnie cały miot kociaków, czy tylko jednego kota – transporter dla kota musi być odpowiednich wymiarów. Obecnie na rynku można znaleźć różne modele. Są plastikowe transportery, ale też i torby wykonane z poliestru. Mogą być w różnych kolorach i wzorach, jednak przede wszystkim trzeba wybrać rozmiar, aby duży kot nie został upchnięty do zbyt małego. Brak możliwości jakiegokolwiek ruchu sprawi, że podróż nie będzie dla niego przyjemna i następnym razem, gdy zobaczy wyciągnięty transporter lub torbę, ucieknie i się ukryje.

Akcesoria dla kota, takie jak drapak czy transporter – warto mieć. Transporter pozwala na bezpieczny przewóz kota z miejsca do miejsca, a drapak nie tylko chroni meble przed ostrzeniem na nich pazurków, ale także umożliwia koty rozładowanie emocji oraz pozostawienie swojego zapachu. Nawet najtańsze modele powinny zainteresować kota. Jeżeli jednak tak się nie stanie, możesz zakupić kocimiętkę lub walerianę i spryskać nią drapak. Taki sprej jest ogólnodostępny. Praktycznie każdy sklep internetowy z artykułami dla zwierząt ma tego typu produkty.

ikona podziel się Przekaż dalej