Co warto wiedzieć o domkach dla kotów?

Rodzaje budki dla kotów

Domki mają różne kształty, kolory i rozmiary. Są również wykonane z różnych materiałów. W zależności od potrzeb można wybrać najlepszy z nich. Może to być:

 • domek ogrodowy,
 • budka umieszczona w drapaku,
 • budka osobna.

Domek ogrodowy jest przeznaczony do wystawienia na dwór (choć może być też w domu). Takie domki są drewniane i odporne na warunki atmosferyczne i bardzo solidnie wykonane. Sprawdzają się zarówno na tarasie, jak i w ogrodzie czy w wolierze. Można je zakupić także dla bezdomnych kotów, aby miały gdzie się schronić.

Z czego może być zrobiona budka dla domowych kotów?

 • z tektury,
 • z nylonu,
 • z wikliny,
 • z pluszu,
 • z drewna,
 • z polaru,
 • z mikrofibry,
 • z filcu,
 • z materiału naturalnego (np. liście bananowe),
 • z materiału tapicerskiego.

Takie budki nie są jedynie prostokątne lub kwadratowe, choć takie można często dostać, zwłaszcza jeżeli wykonane są z mocniejszego tworzywa. Jednak te zrobione z pluszu mogą mieć kształt jajka, piłki futbolowej czy namiotu.

Często do budki dołączona jest poduszka (z lnu, obleczona pluszem etc.). Ścianki wypełniane są tworzywem piankowym (o ile nie są to drewniane elementy obite pluszem). Zdarza się, że na spodzie dom ma nylon z wypustkami antypoślizgowymi. Jeśli chcesz wykonać coś samodzielnie dla swojego pupila, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić drapak dla kota.

Domek dla kota – ile kosztuje?

Najtańsze są budki z tektury (mogą mieć w środku dołączoną matę do drapania) oraz z nylonu (namiot do rozłożenia dla kota na wyjeździe). Można je kupić za 20-40 zł. Większość pluszowych budek to koszt 60-100 zł. Domek dla kota można kupić przez Internet, ale w sklepach stacjonarnych także jest spory wybór, zwłaszcza w tych większych zoologicznych.

Drewniane domki są droższe. Trzypiętrowy penthouse kosztuje ok. 480 zł. Cena za dwupiętrową werandę to mniej więcej 430 zł. Warto sprawdzić różne sklepu (zwłaszcza internetowe), ponieważ można dostać te produkty nawet 100-130 zł taniej, gdy jest na nie promocja.

Drapak z budką dla domowych kotów może być tani lub drogi. Zależy nie tylko od tego, czy będzie mały, czy duży, ale także od jakości materiałów, z których jest zrobiony. Pojedyncza budka ze słupkiem do drapania może kosztować zarówno 300 zł, jak i 50 zł. Drapaki tuby można dostać za ok. 250 zł. Cena za średniej wielkości drapak, zrobiony ze średniej jakości materiałów to 150 zł. Duże drapaki z kilkoma budkami kosztują od 250 zł. Cały tzw. plac zabaw, czyli drapak wyposażony w domki, półeczki, słupki etc. firmy Rufi (drapaki.pl) kosztuje od 1600 do 4250 zł.

Niezbędne akcesoria dla kota

Podróż z kotem – obroża, szelki czy transporter dla kota?

Obroża dla kota nie jest najlepszym wyborem, gdy wybierasz się na spacer z kotem. Może posłużyć jako dodatek – jeżeli będzie na niej zapisany numer telefonu i kotek ucieknie, łatwiej będzie go znaleźć. Trzeba jednak pamiętać, aby obroża ta miała bezpieczny zatrzask. Inaczej istnieje ryzyko, że kot utknie gdzieś w pułapce przez swoją obróżkę.

Gdy twój kot jest przyzwyczajony do spacerów, najlepszą opcją są szelki. Możesz wtedy kontrolować, na jaką odległość oddala się kot i w razie potrzeby złapać go, gdy się czegoś przestraszy. Specjalnie szelki do samochodu mają zapięcie, które umożliwia wpięcie ich w wejście na pasy. Sprawdza się to na krótkie dystanse (np. podróż na działkę). Kiedy twój pupil nie przywykł do wychodzenia z domu lub musisz zabrać go w dłuższą podróż, najlepszą opcją jest transporter dla kota. Nie musisz się wtedy obawiać, że kotek ucieknie lub będzie chodził po aucie w czasie podróży.

Kota trzeba przyzwyczaić do transportera. Możesz położyć go niedaleko jego legowiska, włożyć do środka kocyk oraz parę przysmaków. Powinno to zachęcić kota do zbadania nowego miejsca. Nie należy kłaść transportera koło lub w dawne miejsce kuwety. Zwłaszcza jeżeli kociak korzystał z zamykanej kociej toalety. Może wtedy uznać, że teraz powinien załatwiać się do transportera.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego kota?

Poznaj wyróżniającą się linię suchych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Świeże mięso = lepszy aromat, smakowitość każdego posiłku i jego przyswajalność! Postaw na wysoką jakość kociego menu!

Sprawdź!

Kuwety dla kota trzeba wymieniać co jakiś czas. Plastik, z którego są zrobione, nie jest do końca odporny na ich mocz i nawet po wymyciu może pozostać nieprzyjemny zapach. Kuwety dla kota mogą być otwarte, zamykane, narażone, zabudowane, z podwójnym dnem oraz podróżne. Pewną nowością na rynku jest kuweta samoczyszcząca. Kuweta samoczyszcząca ma własny zbiornik, do którego zbiera nieczystości po wyjściu kota z toalety.

Koty bawiące się na drapaku z domkiem, czyli polecany domek dla kota
Domek dla kota i jego różne rodzje, jak budki drewniane

Jeżeli wypuszczasz swojego kota na dwór, możesz pokusić się o drzwiczki dla kota, które można zamontować w drzwiach wejściowych. Dzięki nim nie musisz wstawać za każdym razem, gdy twój pupil chce wejść lub wyjść. Istnieją różne modele: od zwykłych z mocowaniem na magnes, z czterema funkcjami otwierania/zamykania, po drzwiczki, które odczytują chip wszczepiony w skórę kota. Drzwiczki dla kota wychodzącego są dobre też z tego względu, że gdy dom jest pusty, kot może spokojnie do niego wejść, a nie czekać przed nim na powrót właściciela.

Istnieją również drzwi dla kota, które można umieścić w szybie. Jest to pewne ułatwienie dla tych, którzy mieszkają w bloku i wypuszczają swoje koty na balkon. Należy jednak wtedy pamiętać o siatce na balkon, aby zwierzak nie wypadł lub nie wyskoczył za ptakiem.

Miski dla kota – co zrobić, gdy kot nie chce pić wody?

Nie każdy kot lubi pić wodę z miski dla kota. Dziko żyjące koty właściwie nie potrzebują nawadniać organizmu w ten sposób, ponieważ czerpią wodę prosto z pożywienia. W zasadzie nie spożywają stojącej wody, zwłaszcza tej, która znajduje się niedaleko jedzenia. Czasami wystarczy, że miskę przeniesie w inne miejsce, ale zdarza się, że i to nie pomaga.

Wtedy z pomocą przychodzi fontanna dla kota. Ze względu na to, że znajdująca się w niej woda jest w stałym obiegu, nie tworzy się tam osad i dłuższy czas jest świeża. Jeżeli posiada filtr, to dodatkowo zbierane są wszelkie nieczystości np. kocia sierść czy kawałki jedzenia, które w jakiś sposób dostały się do fontanny. Czasami powodem, dla którego kot nie chce pić ze zwykłej miski, może być jej rozmiar. Gdy jest za mała, kot obija wąsami o jej brzegi, a nie lubi tego robić. Fontanny przeważnie są szerokie i niwelują ten problem. Inny powodem może być zapach wody (kot wyczuwa obecny w niej chlor). Filtr węglowy (umieszczony w niektórych fontannach) ją oczyszcza.

Bardzo ważne jest, aby kot pił dużo wody. Dorosły kot, który waży ok. 5 kg, powinien wypijać ok. szklankę wody dziennie (50 ml na każdy 1 kg kota). Wtedy można mieć pewność, że organizm zwierzaka jest odpowiednio nawodniony. Jednak w praktyce bardzo ciężko to osiągnąć. Dlaczego ważne jest, aby kot tyle pił? Domowy kot spożywa pokarm, który nie ma takiej wilgotności jak zdobycz, którą upolują dzikie koty (choć obecnie na rynku można dostać mokrą karmę, która ma ok. 80% wilgotności, jednak karma sucha ma już tylko 15%). Ciągłe spożywanie zbyt małej ilości płynów może przyczynić się do chorób układu moczowego, w tym uszkodzenia nerek. Kot przez bardzo długi czas nie daje znać, że coś mu dolega. W momencie, gdy zauważy się symptomy choroby, przeważnie uszkodzone jest 75% i na pomoc jest już za późno.

O kota trzeba dbać. Nie wystarczą akcesoria czy dobre jedzenie. Trzeba poświęcać mu czas i regularnie zabierać na kontrolę do weterynarza (badanie krwi, szczepienie, odrobaczanie etc.), aby mieć pewność, że jest z nim wszystko w porządku. Im szybciej wykryje się chorobę, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się przedłużyć życie kota nawet o lata.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny