Dlaczego koty tak bardzo lubią spać?
Wszyscy wiemy, że koty z natury dużo śpią. Przeciętny czas snu kota wynosi 14 godzin na dobę, ale zdarzają się i takie mruczki, które drzemią aż 20 godzin! Wszystko zależy od wieku, stanu zdrowia i temperamentu danego osobnika. Skąd wynika to zamiłowanie do snu? Głównie z faktu bycia drapieżnikiem.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o koty.
Jak działa zegar biologiczny kota?
Pora aktywności
Dziki przodek kota domowego stawał się najbardziej aktywny o zmierzchu i nad ranem, czyli w porach największej aktywności jego ofiar - myszy i szczurów. W trakcie dnia zmęczony myśliwy przeważnie spał z krótkimi przerwami na niewielką przekąskę.
Kot domowy funkcjonuje w dużej mierze według tego prastarego zegara. Za dnia (gdy opiekun przebywa w pracy) głównie śpi, aby stać się aktywny, kiedy zajdzie słońce. Stąd biorą się te wszystkie epizody głupawki kiedy udajemy się na spoczynek oraz słynne nocne gonitwy o 2 czy 3 nad ranem.
Synchronizacja
Zsynchronizowanie zegara biologicznego kota i człowieka bywa trudne, ale w miarę upływu czasu przeważnie udaje się osiągnąć zadowalający obie strony kompromis. Kot przesypia coraz większą część nocy, a człowiek w zamian za to oferuje sesje zabaw w polowanie późnym wieczorem, tuż przed położeniem się do łóżka.
Starsze koty zazwyczaj są pod tym kątem zupełnie bezproblemowe, gdyż większą doby poświęcają na odpoczynek. Ma to głównie związek z ich stanem zdrowia oraz kondycją fizyczną. Większość kotów w wieku 10+ cierpi z powodu różnych chorób, w tym bolesnego zapalenia stawów, które ograniczają ich aktywność ruchową.
Dlaczego kot tak długo śpi?
Wymagający tryb życia
Dlaczego kot tak długo śpi? Odpowiedź jest prosta - bo oszczędza energię na wieczorne łowy. Polowanie jest niezwykle wyczerpującym zajęciem dla każdego myśliwego. Wymaga nie tylko ogromnego wysiłku fizycznego, ale również sporej pracy intelektualnej.
Myszy, szczury, ptaki czy jaszczurki nie chcą przecież stać się kolacją dla mruczka. Stosują różne strategie ucieczki i chowania się przed drapieżnikami. Złapanie sprytnej ofiary wcale nie jest łatwe. Kot musi przeważnie podjąć wiele nieskutecznych prób, zanim w końcu uda mu się zaspokoić głód.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Fazy snu
Aby mieć siłę na wspinaczkę, pogoń, czajenie się, podkradanie - kot musi dużo spać. Koci sen przebiega w cyklach, każdy z nich trwa około 15 do 30 minut. Po upływie tego czasu kot budzi się na chwilę, aby zmienić pozycję i znów zapada w drzemkę.
Koci sen, podobnie jak ludzki, dzieli się na fazy: płytką i głęboką. Każda z nich trwa około 5 minut i następuje kolejno po sobie. W tzw. fazie REM (rapid eye movement) kot może wykonywać nieskoordynowane ruchy, jakby biegł w miejscu albo ssał. Niektóre koty nawet miauczą przez sen.
Sen uzależniony od pogody
Koty są również wrażliwe na warunki zewnętrzne, w tym na pogodę. W porze jesieni i zimy, kiedy aura się psuje - z reguły przesypiają większości dnia, nawet jeśli mają możliwość wychodzenia na zewnątrz na spacer.
Ciśnienie, temperatura powietrza, długość dnia, ale również samopoczucie mają wpływ na to, jak długo kot będzie spał, a także jak głęboki będzie to sen. Kot, który śpi płytko i często się wybudza, z pewnością nie wypocznie należycie. To z kolei odbije się negatywnie na jego stanie zdrowia. Sprawdź także ten artykuł na temat 8 rzeczy, których nie wiesz o kotach.
Zaburzenia snu u kotów
Gdy kot śpi za krótko
Jeśli kot przesypia mniej, niż 8 godzin dziennie, przyjmuje się, że śpi za krótko. Ten stan rzeczy może mieć rozmaite przyczyny. Może nią być choroba somatyczna, chociażby nadczynność tarczycy. Aby wykluczyć podłoże zdrowotne, należy udać się na wizytę do lekarza weterynarii.
Z punktu widzenia behawiorysty zbyt krótki czas snu może wynikać z zaburzeń lękowych, zaburzeń nastroju lub zaburzeń osobowości. Wszystkie te problemy diagnozuje się w trakcie indywidualnej konsultacji behawioralnej, w trakcie której specjalista bierze pod uwagę całościową kondycję pacjenta.
Zaburzenia lękowe są stosunkowo najłatwiejsze do leczenia. Dobrze poddają się terapii behawioralnej połączonej z modyfikacją środowiska. Zaburzenia nastroju i osobowości sprawiają przeważnie więcej trudności. Nierzadko wymagają farmakoterapii dobranej przez lekarza weterynarii.
Gdy kot śpi za długo
Koty starsze oraz młode kocięta śpią długo z natury i nie należy się tym specjalnie przejmować. Jest to normalne na ich etapie życia. W każdym innym przypadku przesypianie przez kota całych dni powinno nas zaniepokoić.
Jeśli kot, który do tej pory był przeciętnie aktywny, nagle nie robi nic innego, tylko śpi - należy się z nim udać do weterynarza i wykluczyć ewentualną chorobę. Robi się to poprzez badanie kliniczne połączone z badaniami laboratoryjnymi (badanie ogólne krwi, badanie ogólne moczu z posiewem, usg jamy brzusznej).
Jeśli lekarz weterynarii orzeknie, że kot jest zdrowy, wtedy należy szukać przyczyn psychicznych. Wycofanie z życia, spanie powyżej 18 godzin na dobę może być objawem stresu, depresji, zaburzeń lękowych, zaburzeń wynikających z deprywacji sensorycznej i innych. Doświadczony behawiorysta pomoże je zidentyfikować.
Nuda
Bardzo często przyczyną nadmiernego “lenistwa” kotów jest najzwyczajniej w świecie nuda. Kot, który nie ma wystarczająco dużo ciekawych bodźców, który się nie bawi - z pewnością będzie znudzony. Jednym ze sposobów na nudę jest właśnie sen.
Poprawna zabawa w polowanie z zachowaniem łańcucha łowieckiego to podstawowe narzędzie do zapobiegania kociej nudzie. Ale nie jest jedyne! Kiedy nie mamy czasu czy możliwości zabawy z mruczkiem, warto dać mu coś, czym sam będzie się mógł zająć.
Tu w sukurs przychodzi nam tzw. kotyfikacja, czyli modyfikacja otoczenia pod potrzeby kota oraz zabawy intelektualne. To pierwsze osiąga się poprzez montaż przeznaczonych dla kota półek na ścianach. To drugie - dając kotu zabawki węchowe kupione w sklepie lub zrobione własnoręcznie.