Dlaczego kot sika na łóżko? - przyczyny, sposoby oduczanie sikania, porady
Jeśli twój kot sika na łóżko, to nie trać głowy - jest to bardzo częsty problem opiekunów kotów. Jako behawiorysta spotykam się z nim codziennie. Najtrudniej jest zrozumieć, dlaczego nasze zwierzę załatwia się na pościel. Szukamy przyczyny w wadach charakteru czy złośliwości, ale w praktyce sikanie na pościel najczęściej wcale nie wynika z emocjonalnych pobudek, a już na pewno nie takich, o jakich myślimy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o koty.
Mój kot sika na łóżko! Dlaczego?
Komunikacja zapachowa
Koty komunikują się między sobą głównie przy pomocy zapachów, a w szczególności zapachu odchodów - moczu i kału. Nie ma w tym nic dziwnego - znacznik zapachowy jest trwały, można go zostawić w każdym momencie, a odbiorca komunikatu może go odczytać nawet wiele godzin później. Biorąc pod uwagę, że koty są z natury samotnikami strzegącymi terytorium, ten rodzaj komunikacji jest najbardziej efektywny.
Tak samo koty komunikują się z opiekunami. Problem polega na tym, że my, ludzie, nie jesteśmy w stanie tych komunikatów odebrać, głównie ze względu na za słaby węch. Koty, rzecz jasna, nie mają o tym pojęcia, dlatego nieustannie próbują dotrzeć do nas za pośrednictwem zapachu odchodów lub feromonów.
Zatem dlaczego kot załatwia się na pościel? Bo chce nam przekazać wiadomość w języku, który jest dla niego dostępny i naturalny. Nawet mały kotek nie utożsamia odchodów z czymś wstydliwym czy obrzydliwym, jak ma to w zwyczaju człowiek. Dla niego mocz i kał to po prostu… listy, które należy odczytać.
Przyczyny sikania poza kuwetą
Sikanie poza kuwetą jest więc komunikatem, że coś jest nie tak albo z samym kotem, albo z otoczeniem. W takim wypadku opiekun musi zabawić się w detektywa i dojść, o co kotu chodzi. A chodzi mu o coś na pewno, czasem tylko trudno się tego domyślić.
Co zrobić, gdy twój kot załatwia się na pościel? Przede wszystkim sprawdzić stan jego zdrowia u weterynarza poprzez badanie fizykalne, podstawowe badanie krwi i moczu oraz USG jamy brzusznej. Taki komplet badań pomoże wykluczyć chorobę jako przyczynę sikania na łóżko.
Jeśli kot jest zdrowy, oznacza to, że ma inne problemy, które sygnalizuje załatwianiem się na pościel. Te “inne problemy” mogą być błahe, jak na przykład zmiana domowej rutyny czy nowy mebel w mieszkaniu, ale mogą być też wielowarstwowe i skomplikowane. Jeśli nic oczywistego nie przychodzi nam do głowy, wtedy warto zgłosić się po pomoc do behawiorysty, który pomoże dojść do źródła niewłaściwego zachowania kota.
Kot sika na łóżko - najczęstsze przyczyny behawioralne
Brudna kuweta
Co zrobić w pierwszej kolejności, jeśli kot załatwił się na pościeli? Sprawdzić czystość kuwety, jej wielkość oraz ustawienie. W większości przypadków to szeroko rozumiane problemy z kuwetą są przyczyną tego, że kot wybiera inne miejsce na swoją toaletę. Niewłaściwy może być rozmiar kuwety (przeważnie wybieramy za małe), ustawienie w zbyt ruchliwym miejscu, zbyt mała ilość żwirku, zbyt ostry żwirek, brud i brzydki zapach.
Jeśli nasz kotek jest mały, tym bardziej powinniśmy zadbać o odpowiednią kuwetę, najlepiej dużą i z niskim rantem. Ważny jest również rodzaj podłoża - żwirek nie może kaleczyć łapek, najlepiej, żeby był drobny i delikatny. Małe kotki mogą czasem zapomnieć o konieczności skorzystania z kuwety, najlepiej więc wkładać je do niej po przebudzeniu i po każdym posiłku.
Kuwetę należy czyścić raz na dwa tygodnie, czyli wyrzucić z niej cały żwir i umyć ciepłą wodą z łagodnym detergentem o neutralnym zapachu. Nie wolno używać środków z chlorem ani innych, mocno pachnących płynów czy proszków. Intensywne, chemiczne zapachy mogą kota skutecznie zniechęcić do korzystania z kuwety na rzecz czegoś przyjemniejszego, na przykład naszego łóżka. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak nauczyć kota korzystać z kuwety.
Stres, lęk i inne emocje
Wielu z nas bezradnie zastanawia się co robić, gdy kot nasikał na łóżko. Na pewno nie karać zwierzęcia, ale na spokojnie zastanowić się co chciało nam przekazać. Kot wybrał łóżko, ponieważ wie, że “wiadomość” pozostawiona w tym właśnie miejscu na pewno zostanie odczytana. A wiadomość ta brzmi zawsze: “pomocy”.
Oprócz choroby somatycznej istnieją przyczyny psychiczne takiego zachowania. Kot zestresowany, przestraszony, rozregulowany emocjonalnie może sikać na łóżko zamiast do kuwety. Koty to zwierzęta o wyjątkowo delikatnej psychice, na którą może wpłynąć niezauważalny dla człowieka bodziec. Na przykład nowy zapach, którego opiekun nie jest w stanie wyczuć, ale kot czuje go doskonale.
Czasami jednak bodziec wyzwalający sikanie poza kuwetą jest oczywisty. Może nim być inny kot (dokocenie), nowy członek rodziny (narodziny dziecka), przeprowadzka, śmierć domownika lub innego zwierzęcia. Jeśli załatwianie się na pościel zbiegło się w czasie z tymi wydarzeniami, to odpowiedź na pytanie, dlaczego kot to robi, jest w zasadzie oczywista. Co wtedy robić? Najlepiej udać się do behawiorysty celem opracowania konkretnej metody pracy z danym zwierzęciem.