Dlaczego kot sika poza kuwetą?

Problem zdrowotny

Koty załatwianiem się poza kuwetą informują nas o jakimś problemie. Może on mieć charakter zdrowotny - złe samopoczucie, ból, świąd, choroba, infekcja, pasożyty, możliwości jest bardzo dużo. Aby je wykluczyć, należy wybrać się ze zwierzęciem na przegląd do weterynarza.

W ramach przeglądu powinno się wykonać badanie krwi, moczu, usg jamy brzusznej i badanie palpacyjne kota. Tak wszechstronne działanie pozwoli nam z dużą dozą prawdopodobieństwa wykluczyć wiele chorób, które na początku nie dają większych objawów poza właśnie sikaniem poza kuwetą.

Problem psychiczny

Jeśli mruczek jest zdrowy, ale nadal sika poza kuwetą, wtedy do akcji powinien wkroczyć behawiorysta. Jest on w stanie określić przyczynę problemu oraz zaordynować odpowiednią terapię. Zazwyczaj ogranicza się ona do ćwiczeń, modyfikacji otoczenia i łagodnych środków uspokajających, w poważniejszych przypadkach może zawierać konkretną farmakoterapię.

Badania przeprowadzone we Włoszech wykazują, że większość opiekunów kotów nie jest w stanie zidentyfikować objawów stresu u swoich kotów. A już w szczególności nie traktuje w ten sposób załatwiania się poza kuwetą, a to duży błąd.  W wielu przypadkach sikanie nie tam, gdzie trzeba, wynika właśnie z reakcji na stres.

Dlaczego kot sika do butów?

Nieprawidłowości w obrębie kuwety

Jeśli nasz kot sika nie tam, gdzie trzeba, to bardzo często powodem jest… kuweta: jest za mała, stoi w złym miejscu, jest brudna, ma za mało żwirku, ma nie taki żwirek, żwirek jest za rzadko zmieniany, nie jest wystarczająco chłonny i tak dalej.

Na początku warto się zastanowić, który z tych problemów może nas dotyczyć. Koty potrzebują dużych, otwartych, wygodnych kuwet wyłożonych grubą warstwą czystego, drobnego, chłonnego żwiru, który będzie na bieżąco porządkowany i uzupełniany. Wszelkie odstępstwa od tych dobrych praktyk  mogą sprawić, że kot się zbuntuje.

Zaburzenia na tle stresu

Jeśli kot ma do dyspozycji idealną kuwetę, a mimo to wybiera inne miejsce, wtedy trzeba rozpatrzeć emocjonalne przyczyny takiego zachowania. Koty reagują emocjonalnie na każdą zmianę, jaka ma miejsce na ich terytorium lub w rozkładzie dnia. Nie lubią zmian, najlepiej czują się w rytuałach.

Stresującą dla kota nowością może być coś, czego nawet nie zauważamy, czyli zapach. Koty mają daleko bardziej wrażliwy nos niż ludzie, są zdolne wyczuwać wonie dla nas kompletnie niedostępne lub nieoczywiste. Nowy mebel, nowe buty, zapach obcych zwierząt przyniesiony na ubraniu - to wszystko może kota zaniepokoić i sprowokować do sikania. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, dlaczego kot miauczy.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Sikanie jako barometr relacji

Dlaczego właśnie do butów?

Kot sika do butów, albowiem jest to przedmiot nasiąknięty zapachem danej osoby. Trudno wyobrazić sobie bardziej osobisty przedmiot. Jeśli kot sika do butów, to oznacza zaburzenia w relacjach z człowiekiem, który jest tych butów właścicielem.

Zaburzenie to może mieć różną formę: albo właściciel butów w ostatnim czasie za bardzo narzucał się kotu, zbyt intensywnie dążył do kontaktu, zmuszał zwierzę do bliskości, albo wręcz przeciwnie - nagle przestał poświęcać mu tak wiele czasu, jak przedtem.

Na opiekunie leży więc obowiązek domyślenia się, o co kotu może chodzić. Czy w ostatnim czasie zmienił diametralnie swoje podejście do niego? Może w ogóle wyjechał, zostawiając mruczka pod opieką kogoś obcego? Może na niego nakrzyczał lub wystraszył w inny sposób? Może wrócił do domu przesiąknięty obcym zapachem? Może zabrał kota do weterynarza…

Możliwości jest wiele i jeśli nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić, o co kotu chodzi, należy zgłosić się do  kociego behawiorysty. Jego wszechstronna wiedza i doświadczenie pozwoli zaoszczędzić na czasie, zmarnowanym na działanie po omacku, i na pieniądzach, wydanych na nieskuteczne remedia.

Co robić z obsikanymi butami?

Jeśli kot nasikał nam do butów, to najlepiej jest je po prostu wyrzucić. Pranie i czyszczenie raczej nie pomoże - zapach moczu nawet na wyczyszczonym obuwiu i tak będzie dla kota wyczuwalny i może go zachęcać do powrotu w to samo miejsce.

Po wyrzuceniu zabrudzonego obuwia należy natychmiast podjąć działania zaradcze, aby sytuacja więcej się nie powtórzyła, czyli: zbadać kota u weterynarza, sprawdzić, czy z kuwetą wszystko jest w porządku, a następnie zwrócić się po pomoc do behawiorysty, jeśli mimo wszystko problem się powtarza.

Kot nie jest złośliwy

Należy pamiętać, że kot, który nasikał do butów, nie jest złośliwy. Nie chce nam uprzykrzyć życia, zemścić się czy zrobić na złość. Koci mózg nie ma możliwości tworzenia tak skomplikowanych konstrukcji psychicznych, jak mózg ludzki. Nigdy więc nie można zwierzęciu przypisywać ludzkich motywacji.

Trzeba zrozumieć, że koty komunikują się między sobą za pomocą zapachu i to samo robią z nami, nie wiedzą bowiem, że nasz zmysł węchu jest bardzo ograniczony. Sikając do butów próbują powiedzieć: “Pomóż mi, mam problem”. Będąc odpowiedzialnymi właścicielami, jesteśmy zobowiązani zrobić wszystko, aby tej pomocy udzielić.

Antropomorfizacja kotów, czyli traktowanie ich jak “małych ludzi” lub, co gorsza, dzieci, które należy wychować, jest bardzo powszechnym zjawiskiem, ale przynosi więcej szkód niż pożytku. Patrzenie na zwierzę przez ludzki pryzmat to wygodna droga na skróty, ale ani trochę nie przybliża nas ona do zrozumienia zwierzęcia takim, jakie ono jest, a nie jakim chcielibyśmy, żeby było.

ikona podziel się Przekaż dalej