Miauczenie kotów - kilka słów o kocich dźwiękach

Dla wielu właścicieli kot jest jak dziecko. Często potrafią zatem odgadnąć jego potrzeby i rozróżniać różne typu kocich odgłosów. Naprawdę dobrze interpretujemy je, jednak gdy dodatkowo mamy bodźce wizualne, a dźwięki łączą się z mową ciała kotki lub kocura, co zostało udowodnione badaniami naukowymi.  Każdy koci dźwięk znaczy coś innego, a my ludzie cały czas uczymy się kociego języka i jesteśmy w stanie coraz lepiej zrozumieć koty.

W kwestii miauczenia kotów interesujące badania prowadziła profesor fonetyki Sussane Schotz, pracująca w Lund. Wspomniane badania zatytułowane zostały "Meowsic" i dotyczą wykorzystywania intonacji głosu w komunikacji kotów i ludzi. Dodatkowym aspektem było sprawdzenie, w jaki sposób koty postrzegają różne sygnały w mowie ludzkiej. Sussane Schotz próbowała dowiedzieć się, czy koty rozróżniają głosy oraz sposób mówienia. Wynika z nich, że jesteśmy w stanie odróżnić poszczególne dźwięki wydawane przez koty w różnych okolicznościach np. podczas karmienia lub wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Procent prawidłowych odpowiedzi wyniósł 65% i był wyższy u posiadaczy kotów niż u osób, którzy nie mają z nimi codziennego kontaktu. Stwierdzono także, iż dźwięki związane z karmieniem charakteryzowały się narastającą intonacją, gdy te wydawane w gabinecie weterynaryjnym opadającą.

Ważną informacją jest to, że koty używają wokalizacji głównie w komunikacji z ludźmi, a nie do porozumiewania się w obrębie własnego gatunku. Małe koty, co prawda rozpoznają matkę zarówno po zapachu, jak i dźwiękach, a kotek nawołuje matkę miauczeniem, ale wydawanie podobnych odgłosów w wieku dorosłym jest bardzo ograniczone.

Dlaczego kot miauczy?

Dziwne dźwięki w marcu – jak miauczą kotki w marcu?

Od dawna wiadomo, że dziwnych kocich dźwięków można spodziewać się w marcowe noce. Jest to związane z rozpoczynającą się po zimie aktywnością rozrodczą dziko żyjących kotów. Młode kotki mają wtedy swoje pierwsze ruje, a starsze samice po zimowym “odpoczynku” znów wchodzą w sezonowy okres rujowy.

Dźwięki słyszane w nocy w marcu są związane z zalotami oraz samą kopulacją. Kocur posiada bowiem na prąciu około 120 wypustek. Kopulacja jest zatem dla kotki dość bolesna i sprawia, że “płacze” ona swoim miauczeniem. Jest to jednak jednocześnie forma stymulacji owulacji, która umożliwia zapłodnienie.

Dzikie (i domowe) kotki są poliestralne sezonowo, co oznacza, że w sezonie rozrodczym, jeśli nie zajdą w ciążę, mają ruję regularnie co około 14-18 dni. Domowa kotka w rui często chodzi i miauczy przy okazji ocierając się o przedmioty i meble. Potrafi być przy tym dość głośno. Dodatkowo może w tym okresie znaczyć teren oraz natarczywie wylizywać siebie oraz opiekunów. Tolerując takie zachowanie, warto zrezygnować z kosmetyków, które mogą wpłynąć na zdrowie zlizującego je kota. Rozwiązaniem jest sterylizacja.

Nie bez powodu – 6 innych przyczyn miauczenia

 1. Głód – już małe koty miauczą, gdy odczuwają głód. Głodny kotek wyje lub chodzi i miauczy w okolicy lodówki. Wiele kotów uczy się “wymuszania” jedzenia. Miauczenie w trakcie lub po jedzeniu może jednak oznaczać ból zębów lub inne problemy stomatologiczne.
 2. Wyjście - koty miauczą także, gdy pragną poinformować właściciela o swoich potrzebach. W przypadku chęci wyjścia z domu zwierzę “płacze” zwykle pod drzwiami. Osoby, które chcą nauczyć wychodzącego kota przebywania tylko w mieszkaniu, muszą przygotować się na początkowe ciągłe miauczenie.
 3. Powitanie – wiele osób mówi: “Mój kot codziennie mnie wita” i zdecydowanie należy im wierzyć. Koty używają wokalizacji do powitań!
 4. Chęć zwrócenia na siebie uwagi – koty potrafią być, jak dziecko i próbować zwrócić na siebie uwagę opiekunów. Sygnalizują w ten sposób potrzebę kontaktu, zabawy lub pieszczot. Cały czas potrafią miauczeć szczególnie te zwierzęta, które większość dnia przebywają samotnie.
 5. Problemy behawioralne – dziwnie miauczeć może starszy kot, co wiąże się często z zaburzeniami poznawczymi. Jest to szczególnie trudne dla opiekunów, gdy zdarza się w nocy. Z takim kotem warto wybrać się na konsultacje z lekarzem weterynarii oraz behawiorystom.
 6. Stres – koty miauczeniem mogą sygnalizować także stres i odczuwany dyskomfort. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach kotów.
Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego kota?

Poznaj wyróżniającą się linię suchych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Świeże mięso = lepszy aromat, smakowitość każdego posiłku i jego przyswajalność! Postaw na wysoką jakość kociego menu!

Sprawdź!
Miauczący kot, a także informacje dlaczego kot miauczy i co oznacza miauczenie kotów
Informacje, dlaczego kot miauczy, czyli miauczenie kotów krok po kroku

Jak ograniczyć miauczenie kotów?

Ciągłe miauczenie powinno być skonsultowane z lekarzem weterynarii, gdyż może wiązać się z bólem. To, jak głośno miauczy kot, zależy od indywidualnych cech oraz tego, co chce zakomunikować. Zwierzęta potrafią być bardzo natarczywe, wymuszając pokarm, ale także sygnalizując wyraźny dyskomfort.

Zanim zatem spróbujesz ograniczyć nadmierne wokalizowanie kota, musisz ustalić jego przyczynę. Zawsze należy przeanalizować okoliczności, a nawet je zanotować. Podczas obserwacji warto zwrócić uwagę, w jakim momencie kot zaczyna miauczeć oraz kiedy przestaje. Znając wzór, jesteśmy w stanie wyciągnąć wnioski.

Sposoby ograniczenia nadmiernej wokalizacji u kotów to:

 1. W przypadku głośno witającego się kota trudno wprowadzić jakiekolwiek zmiany. Taki jest jego charakter!
 2. Kota miauczącego, by uzyskać uwagę, nauczyć można okazywania mu jej tylko wtedy, gdy jest cicho. Opiekun musi jednak powstrzymać się od krzyczenia i jakiegokolwiek innego kontaktu. Przez okres wokalizacji lepiej być cierpliwym, a zareagować natychmiast, gdy się uspokoi. Gdy kot znów miauczy najlepiej odejść, by wrócić, gdy znów będzie cicho. Konsekwentna praca przyniesie efekt.
 3. Wokalizacja spowodowana samotnością może zostać ograniczona poprzez zapewnienie kotu odpowiedniej ilości zabawy i towarzystwa. Bardzo zapracowani właściciele mogą pomyśleć o opiece petsittera, który przychodzi w ciągu dnia, by pobawić się z kotem.
 4. Miauczenie w trakcie lub tuż po jedzeniu warto skonsultować z lekarzem weterynarii, gdyż może być objawem chorób jamy ustnej i zębów.
 5. U kotów wymuszających miauczeniem jedzenie należy zaprzestać karmienia, kiedy będzie wyć! Kota najlepiej karmić w wyznaczonych porach, by zrozumiał, że nie nie otrzyma posiłku “na żądanie”. Inną opcją jest zakup automatycznego podajnika karmy! Ta opcja jest przydatna, jeśli kot budzi opiekuna o świcie w celu uzyskania jedzenia.
 6. Miauczenie przy drzwiach rozwiązać mogą drzwi dla kota. W ten sposób opiekun nie musi za każdym razem podchodzić do drzwi. Zaleca się jednak trzymanie kotów wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych, gdyż zapewnia to ochronę przed niebezpieczeństwami i chorobami. Oswojenie kota wychodzącego z całkowitą izolacją może być jednak trudne. U zwierzęcia przyzwyczajonego do wychodzenia na zewnątrz trzeba się liczyć z okresem miauczenia przy drzwiach i oknach.
 7. Nadmierną wokalizację w okresie rui powstrzymać może sterylizacja lub stosowanie antykoncepcji hormonalnej w postaci zastrzyków lub tabletek. Druga opcja jest jednak mniej zdrowa, dlatego nie planując rozmnażania kotki lepiej zdecydować się na zabieg chirurgiczny.
 8. U zwierzęcia w podeszłym wieku lepiej upewnić się, że jest ono zdrowe. Badanie kontrolne u lekarza weterynarii powinno być ukierunkowane pod kątem różnych chorób, deficytów sensorycznych i zaburzeń poznawczych. W ich przypadku niektóre leki mogą złagodzić dyskomfort i objawy.

Wiedząc, dlaczego kot miauczy i znając jego mowę ciała, można z łatwością interpretować jego potrzeby. Nie musisz już, mówić: mój kot wyje bez powodu, bo wiesz, że jest to związane z rują lub głodem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny