Co oznacza gryzienie kota?

Kot drapie i gryzie z różnych powodów. Takie zachowanie kota może być wynikiem:

  • bólu,
  • nudy,
  • stresu i strachu,
  • choroby,
  • walki o terytorium,
  • okazywania sympatii,
  • niewłaściwego wychowania,
  • nieodpowiedniej socjalizacji,
  • niezaspokojenia potrzeb kota,
  • nadmierną czułością ze strony właściciela.

Kot, który czuje ból wywołany chorobą lub np. nadepnięciem mu na łapę albo ogon, może zaatakować człowieka po nogach. Choroba może wywoływać u kota dezorientacje i agresję (wścieklizna). Mruczek może też tak zareagować, gdy będzie się czegoś bał. Niekoniecznie strach musi budzić w nim właściciel, ale np. inny kot, włączony odkurzacz.

Kiedy koty delikatnie podgryzają człowieka podczas przytulania się, wcale nie chcą zrobić mu krzywdy. To właśnie w ten sposób kotek okazuje sympatie człowiekowi. Może chwytać za ucho, brodę, koniuszek nosa czy skórę na ramieniu. Jeśli jednak to opiekun jest wobec niego nachalny, gryzienie kota będzie oznaczało to, że jemu nie odpowiada taka poufałość. Nie każdy kot lubi się przytulać czy siedzieć na kolanach.

Istotne jest to, czy kotek został odebrany od matki i rodzeństwa, gdy miał 12 tygodni. Jest to bardzo ważne, ponieważ od 4 tygodnia życia kociak uczy się odpowiednich zachowań społecznych. Podpatruje je od matki, ale to przez zabawy z rodzeństwem dowiaduje się, że nie powinien używać pazurów ani zębów w czasie zabawy. Jeżeli przygarnąłeś kota, który był młodszy, to on nie będzie zdawał sobie sprawy z tego, jak powinien się zachowywać.

Nie każdy właściciel kota wie, że jego mruczek może być sfrustrowany z powodu nudy. Gryząc ręce, może chcieć zwrócić na siebie uwagę lub zachęcić do zabawy, zwłaszcza jeśli wcześniej w ten sposób spowodował, że właściciel się nim zainteresował.

Gdy mały kotek atakuje właściciela po rękach, może wydawać się słodki. Jego ząbki są małe i nie sprawiają jeszcze takiego bólu. Jednak kot nie zdaje sobie sprawy z tego, że gdy już dorośnie, to nie powinien tego robić.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego kota?

Poznaj wyróżniającą się linię suchych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Świeże mięso = lepszy aromat, smakowitość każdego posiłku i jego przyswajalność! Postaw na wysoką jakość kociego menu!

Sprawdź!

Koty, które nie mają zaspokojonej potrzeby polowania, również gryzą. Jest to spowodowane spadkiem samopoczucia kota. Nie tylko mały kot wymaga zainteresowania ze strony właściciela i wspólnej zabawy. Istotne jest także to, aby bawić się ze swoim kotem we właściwy sposób. Należy spełnić każdy element schematu łańcucha łowieckiego kota (m.in. złapanie ofiary i jej rozszarpanie). Jeśli przez długi czas któryś z etapów tego łańcucha będzie pomijany, w organizmie kota zacznie wytwarzać się hormon stresu, który spowoduje złe samopoczucie. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wytresować kota.

Kara czy nagroda, czyli jak wychować kota?

Krzyk, spryskiwanie wodą, rzucanie w kota różnymi przedmiotami i bicie go w niczym nie pomogą. Dane zachowanie kota może być dla nas frustrujące, ale takimi sposobami tylko zniechęcimy do siebie kota lub wywołamy u niego stres, który później może przejawiać się jeszcze innymi problemami behawioralnymi.

Kot gryzący patyk w dłoni, a także dlaczego kot gryzie, porady i sposoby
Odpowiedź na pytanie, dlaczego kot gryzie, czyli możliwe powody, choroby i dolegliwości

Na początku może to być trudne, ale niewłaściwe zachowania kota trzeba po prostu ignorować i wzmacniać jedynie te pozytywne. Jeżeli kot miauczy o 5 rano, a właściciel wstaje i daje mu jedzenie, aby ten przestał to robić, tak naprawdę tylko go do tego zachęca.

Kiedy kociak zaczyna gryźć po rękach, należy natychmiast przestać się z nim bawić lub od razu podsunąć mu zabawkę. Ręce muszą być kojarzone jedynie z głaskaniem i przytulaniem oraz karmieniem. Warto bawić się z kotem o stałych porach, ponieważ koty lubią rutynę. Mają wtedy zapewnione bezpieczeństwo psychiczne.

Należy pamiętać o tym, aby nowe koty zaznajamiać ze sobą powoli. Najlepiej w tej sytuacji sprawdza się socjalizacja z izolacją. Bardzo rzadko zdarza się, żeby zwierzęta polubiły się już pierwszego dnia, więc aby ograniczyć walki pomiędzy nimi oraz późniejsze problemy, należy je odizolować.

Dlaczego kot gryzie i inne ciekawostki o kotach

To może zdawać się nieprawdopodobne, ale koci trądzik istnieje. Mogą to być tylko czarne punkciki w okolicach pyszczka i na brodzie. Czasami towarzyszy im zaczerwienienie, które sprawia kotu większy lub mniejszy dyskomfort. Niestety do tej pory nie udało się ustalić, jakie dokładnie mogą być przyczyny kociego trądziku. Równie dobrze może być spowodowany obecnością bakterii, jak i osłabieniem układu odpornościowego kota. Kiedy lekarz zdiagnozuje trądzik, leczenie zazwyczaj polega na oczyszczaniu zmian skórnych i smarowaniu ich lekiem z antybiotykiem.

Największy kot świata to kot Herkules, który jest połączeniem tygrysa i lwa. Waży ponad 400 kg! Mierzy 3,33 m długości i 1,25 m wysokości. Żyje on w rezerwacie przyrody Myrtle Beach Safari. W przypadku domowych kotów za największą rasę uchodzi Maine Coon. Istnieje także kot Savannah, który jest hybrydą kota domowego i kota dzikiego (serwala).

Dlaczego kot gryzie? Powody mogą być różne, m.in. strach, nuda, niewłaściwe wychowanie. Na początku należy odkryć przyczynę takiego zachowania kota. Nigdy nie należy karać kota za to, co robi. Złe zachowania trzeba ignorować, a te dobre nagradzać.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny