Kąpiel kota – fakty i mity

Czy trzeba kąpać kota?

Dlaczego koty nie przepadają za wodą? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Być może jest to związane z tym, że przodkowie kotów domowych żyli głównie w suchych regionach świata, a nasi pupile nie odziedziczyli po nich zachowań związanych z kąpielą?! Istnieją jednak rasy, które uwielbiają pływać!

Nie ma jednak wątpliwości, że kąpiele nie należą do naturalnych zwyczajów kotów. Twój pupil może jednak spędzać nawet do 40 procent swojego dnia na pielęgnacji własnej sierści. Zdrowy kot robi to bardzo dokładnie, dlatego niektórych zwierząt nigdy nie trzeba kąpać. Zdarza się jednak, że koty nie potrafią się odpowiednio pielęgnować lub przypadkowo brudzą sierść.

Jeżeli jesteś opiekunem, który szczególnie dba o higienę, pamiętaj, że u kotów wystarczy jedna kąpiel na 3 miesiące! Zbyt częste mycie negatywnie wpływa na stan skóry i włosów. Dlaczego? Podczas kąpieli usuwane są naturalne substancje natłuszczające i chroniące włosy. Zwróć uwagę, że niektóre koty wykazują szczególny wstręt do wody i u nich należy zminimalizować je do minimum, a w trakcie wspierać się np. działaniem feromonów lub naturalnych środków uspokajających. Większość kotów pozwala jednak na kąpiel, a nawet ją lubi, jeżeli były do niej przyzwyczajone.

Powody do kąpieli to:

 • inwazja pcheł,
 • pasożyty wewnętrzne,
 • zabrudzenia,
 • otyłość lub choroba utrudniająca samopielęgnację.

Jak przyzwyczaić kota do kąpieli?

 1. Najpierw włóż kotka do pustej wanny, zlewu lub miski i baw się z nim tam jego ulubioną zabawką, lub poczęstuj go smakołykiem. Rozmawiaj z nim cicho i staraj się, aby ten czas był dla Twojego pupila przyjemny. Rób tak przez kilka dni.
 2. Gdy Twój kociak poczuje się już komfortowo w suchym zlewie lub wannie, możesz zacząć wycierać go zwilżoną myjką. Początki muszą być delikatne! Zawsze pamiętaj o chwaleniu i nagradzaniu kota.
 3. Później dodaj trochę wody o temperaturze pokojowej i włóż kota do miski/wanny, by poczuł wodę na łapach.
 4. Jeżeli wszystko będzie w porządku z poprzednimi krokami, możesz go delikatnie zmoczyć kubkiem, dłonią lub słuchawką prysznica.
 5. Umyj kota bezpiecznymi szamponami, a następnie dokładnie spłucz.

Podczas oswajania kota z wodą, nie spiesz się i rozmawiaj z nim spokojnie przez cały czas!

Kąpiel kota krok po kroku

Zanim zaczniesz kąpiel, przygotuj wszystko, czego potrzebujesz, czyli kosmetyki, ręczniki oraz szczotkę. Kota możesz wykąpać, używając dziecięcej wanienki lub dużej, plastikowej miski. Woda powinna być letnia, a w trakcie zabiegu należy dobrze trzymać się zwierzę i unikać moczenia jego głowy. Pamiętaj, że szczotkowanie przed kąpielą pomoże zapobiegać powstawaniu kołtunów w sierści kota, a następnie:

 1. Umieść kota w wanience lub misce.
 2. Opłucz go letnią wodą lub delikatnie zmocz przy użyciu prysznica.
 3. Nałóż szampon.
 4. Dokładnie spłucz kosmetyki z włosów kota.
 5. Ponownie nałóż szampon, jeżeli Twój kot był bardzo brudny po kąpieli!
 6. Zawiń kota w ręcznik, by odsączyć włosy z wody.
 7. Owiń kota innym, suchym ręcznikiem.
 8. Na koniec możesz delikatnie wysuszyć kota, przy użyciu cichej suszarki. Uważaj jednak na zbyt gorące powietrze!
 9. Wyszczotkuj kota, gdy będzie gotowy (u kotów lubiących kąpiele możesz przystąpić do czesania zaraz po jej zakończeniu, ale zestresowanym zwierzętom lepiej pozwolić odpocząć).
Kot w czasie mycia pod prysznicem, a także czy można kąpać kota, fakty i mity oraz porady dla właścicieli
Czy można kąpać kota, czyli mity i fakty na temat kąpania kota i sposoby na bezpieczną kąpiel dla mruczka

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o prawidłowej kąpieli kota.

Wysokomięsne, wilgotne karmy dostosowane do potrzeb kota jako mięsożercy?

Mokre karmy Carnilove dla kotów to nie tylko bogactwo mięs pochodzących z unikalnych źródeł, ale także pewność składu, który został pozbawiony dodatku zbóż. Oferując je wesprzesz prawidłowe trawienie i zdrowie dróg moczowych swojego kota!

Sprawdź!

Czym kąpać kota?

Kosmetyki do kąpieli kotów

Podstawowa zasada brzmi: nigdy nie używaj ludzkiego szamponu do mycia kota! Może on wysuszyć lub w inny sposób uszkodzić, czy podrażnić jego skórę. Zamiast tego wypróbuj jeden z szamponów dostępnych u lekarza weterynarii lub w sklepie zoologicznym.

Na rynku oprócz zwykłych produktów do mycia dostępne są także tak zwane suche szampony. Ich skuteczność jest jednak mniejsza niż normalnej kąpieli, czy nawet energicznego szczotkowania.

U białych kotów zdarzają się przebarwienia sierści. Możesz z nimi walczyć za pomocą specjalistycznych kosmetyków w formie szamponów, proszków lub past! Pamiętaj także o regularnym przemywaniu kocich oczu, by uniknąć plam poniżej dolnej powieki!

Trudne zabrudzenia sierści kotów

Uwaga! U wychodzących kotów mogą zdarzyć się poważne i trudne zabrudzenia sierści, jak plamy ze smoły, farby lub kleju. Jak z nimi postępować? Oto kilka wskazówek:

 • Jeżeli Twój kot pobrudził się klejem lub farbą, nie używaj rozpuszczalników! Są one toksyczne dla kotów! Po wyschnięciu zanieczyszczeń spróbuj usunąć je palcami! Możesz także z wyczuciem obciąć najbardziej sklejone włosy.
 • Farba może zostać osuszona bibułą, a włos umyty mydłem z letnią wodą.
 • Smoła tymczasem może zostać zmiękczone za pomocą oleju roślinnego lub masła, a następnie usunięta papierowym ręcznikiem. Na koniec konieczne jest dokładnie mycie sierści.

Kąpiel kota to nic strasznego, jeżeli właściwie przygotujemy do niej siebie i swojego pupila! Wciąż masz obawy? Umów się na wizytę u groomera!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny