Gołe koty – odmiany, charakter, pielęgnacja

Ile istnieje ras kotów bez sierści?

Pierwsze łyse koty urodziły się w wyniku spontanicznej mutacji. Miało to miejsce w XX wieku. Wywołały taką sensację, że postanowiono je hodować. Obecnie istnieją cztery rasy kotów pozbawionych sierści:

  • sfinks kanadyjski,
  • sfinks doński,
  • sfinks petersburski,
  • kot elfi.

Nazwa „sfinks” (sphynx) nie oznacza, że kot jest egipski. Rasa powstała w Kanadzie i nie ma nic wspólnego z Egiptem. Następne hodowle sfinksa kanadyjskiego powstały w Stanach Zjednoczonych oraz Holandii. Te sfinksy (a nie „swinksy”, jest to błędny zapis) mogą mieć małe kępki włosów na brwiach, tylnej stronie uszu, końcu ogona, jądrach i górnej powierzchni łap. W tej rasie istotne są fałdy na skórze – im jest ich więcej, tym lepiej. Ich ciało pokryte jest meszkiem, a wąsy sfinksów kanadyjskich są łamliwe i krótkie (czasami nie mają ich wcale). Nie jest to mały kot, a średni. Kotki osiągają wagę 3-4 kg, a kocury 6-7 kg. To bardzo przyjacielskie stworzenie, które wszędzie podąża za swoim właścicielem. Jest energiczny i lubi się wspominać.

Sfinks doński wywodzi się z Rosji. Przeważnie waży od 3 do 5 kg. Co ciekawe, z samym sfinksem nie ma za dużo wspólnego. Podczas gdy sfinks kanadyjski urodził się goły przez gen recesywny, tak w przypadku tej rasy jest to kwestia genu dominującego. Występują cztery odmiany sfinksa dońskiego: rubbler bald, bursh, velour-coated i flocked. Niektóre z nich rodzą się z sierścią, ale po jakimś ona czasie znika (całkowicie lub tylko miejscami), a inne rodzą się łyse i już takie zostają. Rasa jest uznana przez organizację WCF i FIFe. Oficjalna nazwa rasy to „Don Sphynx”. Pierwszy człon nazwy odnosi się do miejsca, w którym urodził się pierwszy kociak.

Drugim kotem, który pochodzi z Rosji, jest sfinks petersburski (kot peterbald). Powstał z krzyżówki sfinksa dońskiego z kotem orientalnym. Dwa pierwsze mioty (łącznie 4 kocięta) zapoczątkowały rasę i to właśnie od nich wywodzą się pozostałe peterbaldy. Ich wibrysy są poskręcane. Mają bardzo smukłe ciało, wydłużony pyszczek, duże i szerokie u podstawy uszy oraz oczy w kształcie migdałów. Kot tej rasy nie powinien mieć sierści, a jak już, to nie może ona przekraczać 2 mm długości. Kot peterbald ma dużo zmarszczek. W tej rasie dopuszczalne są wszystkie kolory. To bardzo rozgadane koty, które mocno przywiązują się do opiekuna i podążają za nim krok w krok.

Kot elfi został wyhodowany w XXI wieku w Stanach Zjednoczonych. Te kotki powstały w wyniku krzyżówki sfinksa z amerykańskimi curlami. To właśnie po tych drugich odziedziczyły wywinięte uszy, a po sfinksach gołą skórę, choć można zauważyć u nich delikatny puszek na ogonie, łapach, uszach i nosie. Mogą być w miarę ciężkie. Zazwyczaj ich waga mieści się w granicach 3,5-7 kg. Kot elfi jest przyjacielsko nastawiony do dzieci. Jest to stworzenie aktywne i towarzyskie. Rasa nie została uznana przez organizację FIFe. Sprawdź także ten artykuł o rasach kotów bez sierści.

Jak należy dbać o koty bez sierści?

Łyse koty nie przetrwałyby bez pomocy człowieka, ponieważ wymagają regularnej pielęgnacji skóry. Należy kąpać je co tydzień, ponieważ na ich skórze zbiera się tłuszcz i brud (zwłaszcza w fałdach u sfinksów kanadyjskich). Trzeba także pamiętać o regularnym nawilżaniu ich skróty specjalnymi preparatami.

Szczególną uwagę należy zwrócić na ich uszy. Nie są chronione przez włosy przed zanieczyszczeniami, dlatego trzeba je czyścić z nadmiaru ciemnej wydzielany przynajmniej raz na tydzień. Warto przyzwyczaić kota do wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych, gdy ten jest mały.

Te koty łatwo się przeziębiają. Można wychodzić z nimi na spacery, kiedy jest ciepło. Gdy nadejdą chłodne wieczory, należy zadbać o to, aby w domu było ciepło. Łyse koty nie mają żadnej ochrony przed zimnem, więc jeśli musisz zabrać kota do weterynarza, kiedy na dworze jest środek zimy, pamiętaj o ciepłym ubranku dla niego!

Gołe koty jedzą dwa razy więcej niż inne rasy kotów. Ich apetyt spowodowany jest bardzo dużym zapotrzebowaniem energicznym (potrzebnym do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała). Niektóre koty mogą mieć wrażliwy przewód pokarmy, dlatego wybór właściwej karmy może nie być taki oczywisty i będzie trzeba przetestować kilka firm.

Legalna hodowla a pseudohodowla kotów – cena, opis

Ile kosztuje rasowy kot?

Cena za koty z rodowodem jest różna. Wszystko zależy od tego, jak mocno kociak wpasowuje się w ramy wzorca rasy i czyje geny przekazuje. Istotne są osiągnięcia rodziców na kocich wystawach. Ważne jest także to, z jakiej hodowli pochodzi kotek. Jeśli rasa jest dostępna w kraju, to na ogół nie ma problemów z zakupem kota, ale jeśli okaże się, że trzeba sprowadzać go zza granicy, jego cena na pewno będzie wyższa.

Za sfinksa kanadyjskiego przeważnie trzeba zapłacić od 2000 do 4000 zł. Sfinks doński kosztuje od 3000 do 5000 zł (aktualizacja cen lipiec 2021). Najdroższy ze sfinksów jest kot peterbald. Jego cena przeważnie wynosi od 4000 do 6000 zł, ale za niektóre osobniki trzeba zapłacić 8000 – 10000 zł. Zazwyczaj cena kota kartuskiego waha się od 2500 do 3500 zł. Podobnie kosztuje kot korat oraz święty kot birmański. Kot elfi nie jest dostępny w Polsce.

Rasowe koty nie są tanie. Jeśli znajdziesz ogłoszenie, w którym kociak jest sprzedawany za 500 zł, możesz być pewien, że pochodzi z pseudohodowli. Za ok. 1000 – 1500 zł sprzedawane są rasowe koty, ale tylko dorosłe osobniki, które z jakiegoś powodu zostały wyłączone z planu hodowlanego (np. kotka okazała się bezpłodna).

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego kota?

Poznaj wyróżniającą się linię suchych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Świeże mięso = lepszy aromat, smakowitość każdego posiłku i jego przyswajalność! Postaw na wysoką jakość kociego menu!

Sprawdź!
Łysy kot na dywanie patrzący w obiektyw, a także łyse koty i gołe koty krok po kroku
Jakie są łyse koty, czyli czy gołe koty naprawdę nie mają sierści

Koty bez sierści - jak nie dać się oszukać?

Nie każda hodowla kota birmańskiego, kota syjamskiego czy sfinksa okaże się legalna. Jednak najczęściej można trafić na pseudohodowlę przy bardzo popularnych rasach (np. kot brytyjski). Nie oznacza to, że w przypadku tych mniej znanych do tego nie dojdzie.

Przeglądając ogłoszenia, zwróć uwagę nie tylko na zdjęcia. Ładne zdjęcia przykuwają wzrok, ale wcale nie muszą przedstawiać prawdziwego obrazu tego, w jakich warunkach na co dzień żyją koty. Najważniejszy jest opis. Kotek nie może być w typie rasy, ponieważ oznacza to, że tylko przypomina rasowego, ale nim nie jest. W opisie powinieneś znaleźć informacje o sprzedawanym kociaku (data urodzenia, charakter, rodzice, badania, szczepienia etc.), a także o hodowli. Legalna hodowla musi przynależeć do właściwego stowarzyszenia lub klubu rasy. W Polsce funkcjonują trzy organizacje felinologiczne: FIFe, WCF i TICA.

Gołe koty wymagają stałej pielęgnacji. Muszą być regularnie myte, a potem ich skóra musi być nawilżana. Z racji tego, że nie mają sierści, która chroniłaby je przed chłodem, należy zadbać o to, aby w domu przez cały czas było ciepło. Łyse koty chętnie czerpią ciepło od człowieka i drugiego zwierzęcia, dlatego dużo się przytulają. Czasami można je znaleźć ukryte pod kołdrą czy kocem, a niekiedy też w szafie ze swetrami. Jedzą więcej od innych ras, ponieważ w ten sposób czerpią energię na ogrzanie ciała.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny