Czy koty wyczuwają śmierć? Zobacz, czy Twój pupil wie, że kończy się jego czas
Koty są fascynującymi zwierzętami, a ich tajemnicze zachowania sprawiają, że od wieków traktujemy je jak istoty magiczne. Niektórzy twierdzą, że koty oczyszczają mieszkanie ze złej energii, przewidują nadchodzące trzęsienie ziemi, a nawet… swoje własne odejście z tego świata. Czy koty wyczuwają śmierć? Czy koty wracają po śmierci?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o koty.
Czy kot przewiduje nadchodzące wydarzenia?
Super zdolności dzięki super zmysłom
Kot posiada niezwykłe zdolności - nie sposób temu zaprzeczyć. Wynikają one przede wszystkim z konstrukcji kocich zmysłów. Natura wyposażyła kota w możliwości, o których człowiek może tylko pomarzyć, dlatego tak często uważamy koty za “istoty nie z tej ziemi”.
Koci węch jest wielokrotnie lepszy od ludzkiego, zwierzę jest dzięki niemu w stanie wyczytać z próbki zapachu informacje o wieku, płci czy stanie zdrowia osobnika, który go zostawił.
Kocie oko potrafi w efektywny sposób wykorzystać nawet niewielką ilość światła, dzięki czemu przyjęło się, że kot “widzi w ciemności”. Nie jest to prawda, ale z pewnością wzrok kota pozwala mu na lepszą identyfikację nawet najmniejszego ruchu. Umiejętność ta pomaga kotu osiągnąć sukces łowiecki.
Dzięki wibrysom kot potrafi wyczuwać zmiany w ciśnieniu atmosferycznym, a wrażliwe opuszki palców - nawet słabe drgania podłoża. To dlatego kot wie, że się do niego zbliżasz, choć nawet nie patrzy w twoją stronę. Zakotwiczone głęboko w skórze włosy czuciowe wyczuwają zmiany w ruchu powietrza, również pozwalając kotu na lepszą orientację w otoczeniu.
Czy koty wyczuwają kończące się życie?
Czy tak rozwinięte zmysły pozwalają kotu zorientować się, że zbliża się jego koniec? Możemy być niemal pewni, że kot nie jest w stanie przewidzieć swojej przyszłości. Jak każde zwierzę, kot również żyje przede wszystkim tu i teraz. Z pewnością jednak jest w stanie zamanifestować swoje złe samopoczucie.
Mówiąc zatem o tym, czy koty wyczuwają śmierć, powinniśmy raczej zapytać, jakie sygnały wysyłane przez pupila mogą świadczyć o tym, że zbliża się jego koniec. Sygnały te wynikają głównie ze stanu zdrowia i złego samopoczucia, nie zaś z “wizji” nadchodzącej śmierci. Zidentyfikowanie tych sygnałów pomoże przygotować się na odejście zwierzęcia.
Życie i śmierć w kocim świecie
Zwiastuny poważnych kłopotów ze zdrowiem
Opisane poniżej kocie zachowania nie muszą od razu oznaczać, że kot umiera, ale mogą wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Jeśli twój kot przejawia którekolwiek z nich - niezwłocznie udaj się do weterynarza. Prawidłowa opieka medyczna, nawet w przypadkach zwierząt nieuleczalnie chorych, jest kluczowa dla zachowania komfortu pupila.
Koty będące w terminalnym stadium choroby wykazują diametralne zmiany w zachowaniu. Przestają przypominać dawnych siebie, stają się wycofane, osowiałe, dużo śpią, mało się ruszają, nic je nie cieszy. Często izolują się od świata w ciasnych zakamarkach - jest to instynktowne zachowanie, odziedziczone po dzikich przodkach - kot chory może łatwo paść łupem większych drapieżników.
Cechą charakterystyczną zwiastującą kończące się kocie życie jest również brak higieny. Kot, który w ogóle się nie myje i nie zwraca uwagi na kondycję futerka to kot, który jest naprawdę bardzo chory. Podobnie, jeśli przez długi czas nie interesuje się jedzeniem czy piciem. Brak apetytu jest dla kotów szczególnie niebezpieczny, nawet krótka głodówka może doprowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby. Sprawdź także ten artykuł na temat tego, czy koty płaczą.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Co robić, gdy kot umiera?
Zapewnienie komfortu życia
Opiekunowie śmiertelnie chorych kotów powinni ściśle współpracować z weterynarzem nie tylko w zakresie leczenia pupila, ale również celem zapewnienia mu jak najlepszego komfortu życia. Terapia bólu jest tutaj kwestią kluczową - nawet najbardziej schorowane zwierzę nie powinno cierpieć z bólu, a współczesna medycyna jest w stanie to zagwarantować.
Weterynarz pomoże również ustalić, w którym momencie przerwać terapię i pozwolić kotu odejść. Eutanazja jest najlepszym, co możemy zrobić dla nieuleczalnie chorego, cierpiącego kota, którego jakość życia obniżyła się do zera. Zabieg można przeprowadzić w domu, jest szybki i bezbolesny.
Opieka domowa
Schorowanemu kotu należy stworzyć odpowiednie warunki w domu. Czy kot powinien wychodzić z domu w takim stanie? Absolutnie nie. Należy zapewnić mu bezpieczną, ciepłą i wygodną kryjówkę w spokojnym i łatwo dostępnym miejscu, a obok ustawić najpotrzebniejsze akcesoria - miski i kuwetę.
Kot w terminalnym stadium choroby może potrzebować pomocy przy jedzeniu i załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Należy mu to wszystko maksymalnie ułatwić, na przykład poprzez wkładanie mruczka do kuwety, rozrzedzanie pokarmu wodą, aby łatwiej było go zlizać z miseczki, dogrzewanie termoforem lub kocem elektrycznym, czesanie celem utrzymania futerka w dobrym stanie.