Kocie super zmysły

Węch, wzrok, słuch

Kocie oczy są przystosowane do śledzenia ofiary na odległość i do identyfikacji ruchu. Najlżejszy ruch niezauważalny dla człowieka potrafi na długie minuty przyciągnąć kocią uwagę. Stąd się wziął mit o kotach widzących duchy - prawdopodobnie zwierzęta obserwują niewielkie owady, których my nie jesteśmy w stanie dojrzeć.

Węch kota jest wielokrotnie czulszy od węchu człowieka nie tylko dzięki dużej ilości receptorów zapachowych, ale również organowi Jacobsona, znajdującemu się na podniebieniu. Organ ten pozwala kotu “smakować” zapach i wczytywać z niego informacje dla nas niedostępne, na przykład o stanie zdrowia, wieku i płci osobnika, który go zostawił.

Kot słyszy dźwięki, których człowiek nie jest w stanie usłyszeć. Zdolność ta pomaga kotom w polowaniu na gryzonie, popiskujące w bardzo wysokich rejestrach. Kocie uszy są w stanie obracać się w stronę źródła dźwięku niezależnie od siebie, stanowiąc swojego rodzaju “radary” nieustannie skanujące otoczenie.

Czucie

Koty posiadają na całym ciele tak zwane włosy czuciowe. Wyczuwają one nie tylko ruchy powietrza, ale również zmiany ciśnienia atmosferycznego. Dzięki temu koty są w stanie do pewnego stopnia “przewidzieć” pogodę, a także orientować się w otoczeniu nawet przy ograniczonej widoczności.

Niezwykle wrażliwe opuszki łap sprawiają, że kot wyczuwa drgania podłoża. Nawet śpiący na fotelu kot wie, że się do niego zbliżasz, bo zarejestrował drganie podłogi. W taki sposób orientują się w otoczeniu koty głuche czy niewidome. Dotyk jest w stanie do pewnego stopnia zrekompensować zmysł wzroku i słuchu.

Czy koty mogą wyczuć chorobę?

Nos prawdę ci powie

Psy są od lat trenowane do diagnozowania chorób, przede wszystkim raka. Znane są również przypadki psów asystujących osobom z cukrzycą czy epilepsją - dzięki czułemu nosowi są w stanie wyczuć zmiany zapachu swoich opiekunów, świadczące o nadchodzącym niedocukrzeniu czy ataku drgawek.

Jak to się dzieje? Każdy człowiek ma swój indywidualny zapach, który można porównać do odcisku palca. Zwierzę, które mieszka z nami na co dzień, doskonale ten zapach zna. Kiedy dzieje się z nami coś złego: boimy się czy chorujemy, nasz zapach ulega zmianie. Nie jesteśmy w stanie wyczuć tych subtelnych zmian, ale żyjący z nami kudłaci przyjaciele - już tak.

Spekuluje się, że procesy rozpadu komórek związane z chorobą, a także zmiany chemiczne zachodzące w organizmie są wyczuwalne dla psów. Kotów nikt pod tym względem nie sprawdzał - te zwierzęta nie są łatwym materiałem do badań ze względu na duży poziom niezależności od człowieka i podatność na stres. Sprawdź także ten artykuł na temat tego, czy koty płaczą.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Kot, który wyczuł raka

Trzy lata temu w Internecie pojawił się film, którego głównymi bohaterkami była kotka Mia i jej opiekunka Michelle. Michelle twierdzi, że jej kot pomógł zdiagnozować raka piersi. Na filmiku kobieta opowiada, jak kiedyś Mia przyszła do niej i położyła się na jednej z piersi, wpatrując się jednocześnie w swoją opiekunkę. Kotka wracała ciągle na tę samą pierś i spoglądała na opiekunkę “tak, jakby chciała jej coś powiedzieć”.

W piersi Michelle, na której kładła się kotka, zdiagnozowano nowotwór. Podczas nagrywania filmiku kobieta była w trakcie terapii. Mówiła, że dzięki szybkiej diagnozie rokowania są optymistyczne. Oczywiście nie ma naukowych dowodów na to, że Mia faktycznie wyczuła raka, nie zmienia to jednak faktu, że pomogła swojemu człowiekowi.

Kot i ciąża

Znane są również przypadki wyczuwania ciąży przez koty, a w każdym razie czytałam takie doniesienia osobiście. Łatwo znaleźć wpisy w mediach społecznościowych, w których kobiety twierdziły, że kiedy ich koty nagle stały się przytulaśne i układały się do spania na brzuchu opiekunki, szybko okazywało się, że ta jest w ciąży.

Czy jest to możliwe? Zapewne tak, albowiem koty są w stanie wyczuć zmiany zapachu wynikające ze zmiany poziomu hormonów. Udowodniono, że koty czują zapach strachu innych zwierząt podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym, a strach łączy się z wyrzutem konkretnych substancji chemicznych do organizmu. Drogą wnioskowania można uznać, że zmiany hormonalne spowodowane ciążą są również dla kotów wyczuwalne.

Czy koty wyczuwają śmierć?

Anioł śmierci

Wielu kociarzy na pewno zna historię o kocie, który żył w domu spokojnej starości i “przepowiadał” śmierć jego pensjonariuszy. Takich historii jest sporo, ja skupię się na tej dotyczącej Oskara, kocura żyjącego w domu opieki w Providence, w stanie Rhode Island w Stanach Zjednoczonych.

Zauważono, że Oskar szczególnie chętnie kładzie się obok bardzo chorych osób, balansujących na granicy życia i śmierci. Ludzie ci odchodzili na tamten świat krótko po wizycie Oskara. Zjawisko miało miejsce tyle razy, że o przypadku nie mogło być mowy. Oskar szybko zyskał przydomek “anioła śmierci”.

Personel zakładu opieki bardzo doceniał zachowanie kota, który zapewniał ludziom pociechę w ostatnich chwilach ich życia. Oczywiście zastanawiano się, w jaki sposób kot “przewidywał” śmierć. Pewności nie ma do dziś, ale najprawdopodobniej zwierzę potrafiło wyczuć zapach związany z rozpadem komórek organizmu danego pacjenta.

Koty i ich własna śmierć

Czy koty potrafią wyczuć swoją własną śmierć? Na ten temat więcej jest spekulacji niż twardych danych. Niewątpliwe jest, że poważnie chory, umierający kot przejawia pewne charakterystyczne zachowania, które mogą świadczyć o tym, że jego koniec jest bliski.

Nie ma to jednak związku z parapsychologią, ale z samopoczuciem zwierzęcia i jego instynktem.. Mam tu na myśli tendencję do chowania się, braku aktywności czy pielęgnacji futerka. Kot, który naprawdę źle się czuje, będzie chciał zapewnić sobie bezpieczeństwo i ograniczyć wydatkowanie energii do minimum, kierując wszystkie siły na proces zdrowienia.

ikona podziel się Przekaż dalej