Jakie kolory widzi kot i dlaczego?

Kot ma świetnie rozwinięty zmysł słuchu i węchu, a do tego ma bardzo wyczulony zmysł dotyku, ale najlepiej rozwinięty ma wzrok. To wszystko razem wzięta sprawiają, że koty stają się doskonałymi łowcami nawet przy małej ilości światła.

Oko kota jest zbudowane w podobny sposób jak oko ludzie, ale też nieco się różni. Za ogólne widzenie obrazów odpowiada siatkówka. Jest to specjalna błona znajdująca się w wewnątrz gałki ocznej, a dokładniej na jej tylnej powierzchni. Umieszczone tam są światłoczułe receptory takie jak czopki i pręciki. Obraz, jaki powstaje na siatkówce, jest pomniejszony, odwrócony i rzeczywisty.

Pręciki odpowiadają za widzenie czarno-białe, czyli nocne, a także za postrzeganie ruchu. Są bardzo wrażliwe na natężenie światła. To czopki odpowiadają za widzenie barwne, a także odpowiadają za ostrość. U ludzi czopki zawierają trzy barwiki wrażliwe na światło czerwone, zielone i niebieskie.

Kocie oko ma mniej czopków, ale więcej pręcików. Oznacza to, że potrafi dostrzec ruch nawet przy słabym świetle, ale nie widzi świata w tylu kolorach, co człowiek. Nie oznacza to jednak, że widzi jedynie szarość. Na siatkówce kota występują dwa rodzaje czopków. Kolory, jakie widzi kot, to: żółty, zielony, niebieski. Dostrzega także fiolety. Czerwone barwy postrzega jako żółto-zielone odcienie. Kolory nie są jaskrawe, a jedynie wyblakłe. Co ciekawe, koty potrafią dostrzec także pasmo ultrafioletu, podczas gdy ludzkie oko go nie wychwyci.

Widzenie nocą – czy koty widzą kolory w ciemności?

Przyjęło się określenie, że koty są zwierzętami nocnymi. Nie do końca jest to prawda. Przeważnie przesypiają noc, a aktywne są o zmierzchu i nad ranem, kiedy to ich potencjalne ofiary również się budzą. To, ile śpi kot, zależne jest od jego liczby polowań. Z racji tego, że dzikie koty zjadają w ciągu doby ok. 10-12 myszy, muszą mieć energię na te krótkie, ale intensywne aktywności. Zazwyczaj jest to kwestia ok. 12-16 godzin. Starsze osobniki mogą spać nawet do 20 godzin dziennie. Koty mają przeważnie płytkie sny. W głęboki, podczas którego mogą śnić, zapadają na krótko, ponieważ przez cały czas muszą zachować czujność. Dlatego tak często zapadają w drzemki. Płytki sen nie regeneruje tak organizmu, jak ten głęboki.

Narząd wzroku kota przystosowany jest do widzenia w nocy. Poza dużą liczbą pręcików na siatkówce dodatkowo posiada błonę odblaskową. Dzięki temu nawet w bardzo słabym świetle kot widzi nawet 6 razy lepiej od człowieka.

Kot nie widzi wielu kolorów, a te, które rejestrują jego oczy, nie są mocno nasycone, ale za to doskonale widz po zmroku. W absolutnej ciemności nie zobaczy nic, ale wystarczy najmniejsze źródło światła, a będzie widział świat bardzo wyraźnie (tym razem w odcieniach szarości).

Kocim wzrokiem zainteresował się artysta z Pittsburgha Nickolay Lamm. Poświęcił mnóstwo czasu, aby znaleźć naukowe odkrycia dotyczące zmysłu wzroku u kotów, żeby potem porównać je z wiedzą, jaką zdobył o ludzkim oku. Wszystko to konsultował z ekspertami. Jego efekt pracy można obejrzeć na zdjęciach, na których porównuje on świat widziany przez człowieka ze światem widzianym przez kota. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, co oznacza miauczenie kota.

Czas na chwilę przyjemności z bezzbożowymi smakołykami od Brit Care!

Smaczne zakończenie wspólnej zabawy? Postaw na Brit Care Cat Snack Superfruits! Te wyśmienite, chrupiące smakołyki w sześciu smakach są zamknięte w grzechoczącej tubce, będącej wabikiem dla ciekawskich kotów!

Sprawdź!
Kot leżący na podłodze, a także wzrok kota, pole widzenia i czy koty widzą kolory
Jakie hest pole widzenia kotów oraz informacje, czy koty widzą kolory

Jakie jest pole widzenia kota?

Kot nie widzi ostro przedmiotów, które znajdują się tuż przed jego pyszczkiem. Może mu umknąć zarówno zabawki, jak i przysmak. Jeśli obiekt nie będzie się poruszał, może mieć trudność z jego zobaczeniem, ale może go wykryć za pomocą wibrysów, które stanowią uzupełnienie jego wzroku. Są silnie ukrwione i mocno unerwione, przez co potrafią wyczuć zmianę ciśnienia powietrza oraz najlżejszy ruch potencjalnej zdobyczy. Pomagają także w rozeznaniu się w terenie.

Człowiek zazwyczaj widzi ostro przedmioty, które znajdują się blisko niego. Z kolei kot najlepiej widzi obiekty znajdujące się w odległości 2-6 m od niego. Do tego ostrzejsze są te przedmioty, które znajdują się w centrum jego wzroku, a te po bokach są już zamazane. Rozmyty obraz w żadnym stopniu nie przeszkadza mu w polowaniu, ponieważ dla niego wystarczy sam ruch ofiary. Ma za to szersze pole widzenia niż człowiek. U kota jest to 200 stopni, a u ludzi 180 stopni. Dzięki temu potrafi szybciej zareagować na zagrożenie, jeśli jego przeciwnik zbliża się do niego od boku.

Czy koty widzą kolory? Tak, ale nie wszystkie. Postrzegają świat w żółtych, niebieskich (nieco fioletowych) i zielonych barwach. Nie są to jaskrawe kolory. Choć narząd wzroku kota nie pozwala na widzenie w nasyconych barwach, kot widzi doskonale w ciemności. Wpływa na to nie tylko większa ilość pręcików umieszczonych na siatkówce, ale także dodatkowa błona odblaskowa.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny