Czy koty pierdzą?” - pytanie od opiekuna


Skontaktował się z nami opiekun 1,5 rocznego kota, którego zastanawiało to, czy koty (potocznie mówiąc) „puszczają bąki”. Zaniepokoiły, go bowiem gazy u jego zwierzęcia, a także występujące u niego wzdęcia. Kot karmiony był zarówno karmą suchą, jak i mokrą oraz różnego rodzaju przysmakami (także z ludzkiego stołu). Postanowiliśmy przyjrzeć się zatem temu, dlaczego koty cierpią z powodu gazów?

Problemy trawienne u kotów

Kocie „bąki”, które pojawiały się u podopiecznego naszego czytelnika to nic innego, jak nagromadzone w przewodzie pokarmowym gazy. Gazy te są produktem ubocznym fermentacji bakteryjnej, która zachodzi w jelitach. Najczęściej pojawiają się jako skutek błędów dietetycznych, nieprawidłowej i zbyt nagłej zmiany karmy lub stosowania diety zawierającej dużo wysoce strawnego włókna pokarmowego. Co ciekawe, karmienie kota lub psa produktami o dużej zawartości mięsa może czasami prowadzić do dość cuchnących gazów, a jest to związane z zawartość substancji takich jak indole, fenole oraz związki siarki.

Do wzdęć oraz gazów u zwierząt mogą prowadzić także:

  • Niepożądane reakcje na pokarm – u niektórych psów i kotów to nadwrażliwość na pokarm sprzyja wzdęciom.
  • Rośliny strączkowe – jako powód gazów wymienia się czasemrośliny strączkowe zawarte w karmie lub dodawane do diety domowej. Problemowi sprzyjają głównie nagłe zmiany diety.
  • Błędy żywieniowe – u psów jako kolejny powód zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego wymienia się ich „zbieractwo” i zjadanie np. śmieci lub odchodów innych zwierząt.
  • Resztki ze stołu – dzielenie się z pupilami ludzkim jedzeniem nie jest rzadkością. Może mieć jednak negatywne skutki.

Wzdęcia mogą być też wywołane przez:

  • pasożyty wewnętrzne,
  • przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego,
  • zakażenie parwowirusem u psów.
Jesteś opiekunem wybrednego kota i szukasz dla niego pełnoporcjowej karmy?

Bezzbożowa formuła Carnilove ze świeżym kurczakiem i królikiem to doskonała propozycja dla wymagających kotów! Wysokiej jakości, pożywne białko bez zbędnych dodatków!

Sprawdź!

Jeżeli Twój pupil cierpi na problemy trawienne, udaj się do lekarza weterynarii. Podczas wizyty przeprowadzi on z Tobą wywiad dotyczący m.in. żywienia kota. Konieczne będzie także badanie kliniczne. Podczas palpacji jamy brzusznej lekarz weterynarii zwróci uwagę na potencjalną bolesność, możliwe guzy, a także stopień wypełnienia jelit Twojego kota płynami oraz wspomnianymi gazami. Zmiany stwierdzone na tym etapie będą kluczowe dla dalszej diagnostyki, która może obejmować badania krwi i kału, a także USG jamy brzusznej, a nawet zdjęcia RTG. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, czy koty przywiązują się do ludzi.

Jak zapobiegać kłopotom z przewodem pokarmowym kota?

Czy można coś zrobić, by u zwierząt nie pojawiały się „bąki”, wzdęcia, bóle brzucha czy biegunki? I tak, i nie. Nie na wszystko mamy przecież wpływ. Możemy jednak zadbać o prawidłową dietę psa lub kota, podawanie mu probiotyków oraz regularne badanie kału i/lub odrobaczanie.

Dobre efekty bardzo często przynoszą zmiany w składzie mikroflory jelitowej. Warto zatem skonsultować się z lekarzem weterynarii w sprawia stosowania probiotyków. Probiotyki dla kotów powinny być zakupione u lekarza weterynarii lub w sklepie zoologicznym i być przeznaczone dla zwierząt domowych.

Chcesz coś zmienić w diecie swojego pupila? Rob to powoli! Za każdym razem, gdy zmieniamy znacząco skład zwierzęcego menu, pośrednio zmieniamy wspomnianą już mikroflorę przewodu pokarmowego pupila. U części czworonogów sprawdzą się specjalistyczne diety typu “gastrointestinal”, czyli „jelitowe”. U innych wskazane będzie zastosowanie tzw. karmy monobiałkowej lub z białkiem hydrolizowanym. Takie diety, które zawierają nowe źródło białka zwierzęcego bądź hydrolizowane białko są dobrym rozwiązaniem, gdy zwierzę cierpi z powodu alergii lub nietolerancji pokarmowej. Pamiętaj jednak, że nie ma gwarancji, że pierwsze wybrane postępowanie okaże się skuteczne.

Kot sika na łóżko? A może widzisz, że Twój pupil nadmiernie wylizuje sierść? Jest wiele powodów, które powinny nas skłonić do konsultacji z lekarzem weterynarii. Nadmierne gazy również do nich należą. Często pojawiające się u kota „bąki” muszą nas skłonić do pytania „dlaczego?” i poszukiwania właściwej odpowiedzi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny