Czy kot powinien wychodzić z domu? Wyjaśniamy, czy wyprowadzać kota na spacer
Spacer z kotem? Czemu nie! Kot wychodzący w bezpiecznych okolicznościach na pewno ma więcej z życia niż kot, który siedzi wyłącznie w domu. Oczywiście pod warunkiem, że dany egzemplarz jest w ogóle zainteresowany wychodzeniem na zewnątrz, akceptuje szelki oraz smycz. Jeśli chcesz wychodzić na spacery z kotem, musisz pamiętać, że jest to zobowiązanie na całe życie, tak, jak w przypadku psa.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o koty.
Który kot jest szczęśliwszy: niewychodzący czy wychodzący?
Potrzeba stymulacji
Kot jako gatunek potrzebuje dużej dozy stymulacji wszystkich zmysłów, szczególnie węchu. Nasze mieszkania, często z minimalistycznym wystrojem, tej stymulacji nie dostarczają. Koty się z nich po prostu nudzą, nie mogąc realizować licznych potrzeb, takich jak potrzeba wspinaczki czy obserwacji z wysokości.
Oczywiście możemy i powinniśmy przynajmniej częściowo zaspokajać kocie potrzeby poprzez odpowiednie przystosowanie mieszkania. Drapaki i wysoko zawieszone półki tworzące tak zwaną kociostradę usatysfakcjonują większość domowych tygrysów. Jednak jeśli chcecie zafundować im coś ekstra - rozważcie wychodzenie na spacery.
Przebywanie na zewnątrz w bezpieczny i kontrolowany sposób przyniesie kotu więcej rozrywki niż nawet najlepiej “skotyfikowane” mieszkanie. Możliwość śledzenia toczącego się na zewnątrz życia, zapachów, dźwięków jest nie do przecenienia. Jeśli nasz kot ma spokojny i zrównoważony charakter oraz żyłkę odkrywcy, możemy nauczyć go chodzenia na smyczy.
Kot wychodzący i jednocześnie bezpieczny
Behawioryści są zgodni - jedyne “dopuszczalne wersje” wypuszczania kota na zewnątrz to wychodzenie na szelkach i na smyczy do specjalnie przygotowanej woliery. Puszczanie kota samopas nie jest bezpieczne nie tylko dla niego samego, ale również otoczenia, w którym przebywa.
Nie polecam noszenia kota w plecaku czy torebce na ramię, a takie pomysły coraz częściej się pojawiają. Być może coś takiego są w stanie wytrzymać psy małych ras, ale na pewno nie koty.
Po pierwsze - trudno jest znaleźć bezpieczny i wygodny plecak dla kota, większość z nich została stworzona dla wygody ludzi, nie zwierząt. Po drugie plecak dla kota ogranicza możliwość eksploracji i czynnego korzystania z dobrodziejstw spacerów. Jest on dobrym wyjściem właściwie tylko w przypadkach dłuższych wypadów trekkingowych.
Czy kot powinien wychodzić z domu?
Spacerowanie na zewnątrz
Kot nie musi wychodzić z domu, aby być szczęśliwy, ale na pewno warto dołożyć starań, by jednak dać mu możliwość doświadczania środowiska poza naszym mieszkaniem. Jeśli zdecydujemy się na wychodzenie na smyczy, musimy pamiętać, że kot nie będzie na niej chodził tak, jak pies.
Kota należy wynosić z mieszkania w transporterze i zanosić zawsze w to samo miejsce. Koty są zwierzętami terytorialnymi, uzależnionymi od rytuałów, nie potrzebują co chwila nowości, tak jak psy. Po drugie należy pamiętać, że kot nie będzie szedł przy nodze. Tak naprawdę w trakcie “spaceru” może zrobić tylko kilka kroków, a resztę czasu poświęcić na obserwację.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Czy kot powinien wychodzić z domu, kiedy jest zimno lub pada? Kiedy jest bardzo zimno i deszczowo oczywiście nie, ale istnieje spora szansa, że jeśli mruczek rozsmakuje się w spacerach, to nawet zła pogoda nie będzie dla niego straszna. Spacery należy wtedy jednak skracać, aby zapobiec przeziębieniu zwierzaka, ewentualnie zapewnić dodatkową ochronę przed warunkami atmosferycznymi.
Kot wychodzący na spacery może mieć nieco większe zapotrzebowanie na jedzenie ze względu na większy poziom aktywności. Ile razy dziennie karmić kota, który wychodzi? Pięć do siedmiu razy, małymi porcjami. Jeśli nie mamy takiej możliwości ze względu na pracę, można kupić automatyczne karmidło. Sprawdź także ten artykuł z poradami, czy kot powinien wychodzić z domu.
Alternatywna dla spacerów
Kot niewychodzący może stać się “wychodzący” nawet bez dosłownego wyprowadzania na spacer. Wystarczy, że w odpowiedni sposób zaaranżujemy dla niego przestrzeń na balkonie. Możliwość obserwowania świata z jego perspektywy będzie na pewno ciekawym urozmaiceniem życia.
Jak urządzić balkon dla kota, aby był bezpieczny i interesujący? Można skorzystać z pomocy profesjonalnych firm, można również poszukać inspiracji w internecie i zrobić kocią loggię samemu. Na pewno należy balkon solidnie osiatkować, aby zapobiec wypadnięciu kota. Wbrew pozorom takie wypadki wcale nie zdarzają się rzadko.
Na balkonie, oprócz siatki, powinny się znaleźć wygodne legowiska, w tym przynajmniej jedno na podwyższeniu. Jeśli mamy dość miejsca, można tam postawić niewielki drapak oraz doniczkę z kocią trawką lub kocimiętką. Rośliny dostarczą kotu dodatkowej stymulacji.