Czarny leśny kot norweski – opis, pielęgnacja, opinie
Koty norweskie są często mylone z podobną rasą, mianowicie Maine Coon. W rzeczywistości, norwega charakteryzuje zupełnie inna waga i wymiary, niż koty rasy Maine Coon. Mówi się, że czarny leśny kot norweski to połączenie kota ze psem – bowiem charakter tych kotów jest typowy dla przedstawicieli tej rasy, jednak kotki chętnie spacerują z człowiekiem tak, jak pies. Jakie jeszcze są ciekawostki oraz opinie związane z rasą norweską?
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach.
Czarny leśny kot norweski
Pochodzenie i wygląd kotów
Norweg pochodzi, jak zresztą wskazuje na to nazwa, ze Skandynawii. To rasa, która istnieje już od bardzo dawna, więc owiana jest mnóstwem legend. Niektórzy twierdzą, że koty norweskie dawniej pływały z Wikingami na statkach. Jeszcze inni mówią o tym, że kocięta wiele miały wspólnego z Thorem! Genetyka i zdjęcia wskazują zaś na to, że koty te są zupełnie odrębnym gatunkiem. Badania genetyczne wyraźnie mówią, że norweskie koty nie są spokrewnione z zupełnie żadną rasą kocią – a sama rasa rozwinęła się na przestrzeni lat, bez wkładu ludzkiego w owy proces. Wielkość kota i jego pochodzenie przekładają się na umiejętność dostosowania się czworonogów do niskich temperatur – spadających nawet do -30!
Kot norweski leśny jest kotem długowłosym, więc jego rozmiar jest dość spory – najlepiej zobrazują to zdjęcia. Koty posiadają dwuwarstwowe futro, które złożone jest z warstwy wodoodpornej spodniej, a także sierści wierzchniej długiej. W dodatku, kotki posiadają również gęsty, odporny na mróz podszerstek – to m.in. dzięki niemu kocięta są w stanie ogrzewać się nawet w bardzo chłodne dni. Koty norweskie wyróżnia spora wielkość, będąca zasługą nie tylko futra, ale i rozwiniętej kryzy wokół szyi, wielkiemu ogonowi oraz puchatym kosmkom między palcami. Rozmiar kota norweskiego leśnego bywa zbliżony do Maine Coona, jednak koty różnią się między sobą strukturą sierści. Bez wątpienia, wymiary kotów norweskich leśnych są jednak równie imponujące – waga kotów to nawet 8 kg, więc norweg wcale nie jest taki… mały. Koty norweskie leśne występują na całym świecie w różnych odmianach kolorystycznych. Maść, jaką może mieć kot norweski leśny, to np.:
- rudy,
- czarny,
- niebieski,
- biały,
- szary.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Oczywiście, występuje też sporo kombinacji np. w postaci kotów pręgowanych bądź cętkowanych. Tutaj wiele zależy dziś także od hodowli. Im bardziej zbliżony do ideału będzie kot, tym większa będzie cena norweskiego kota leśnego. Jeśli planujesz zakup kota, sprawdź także ten artykuł o charakterze norweskiego kota leśnego.
Charakterystyka kota norweskiego leśnego
Norweskie koty leśne są bardzo żywiołowymi i temperamentnymi zwierzakami. To prawdziwi miłośnicy wspinaczek! W związku z tym, że wspinanie się mają we krwi, z całą pewnością będą wdrapywać się na najwyżej położone punkty mieszkania. Koty, mimo swojej sporej masy, są skoczne i zwinne. Maine Coon, do którego biały, szary czy też czarny leśny kot norweski lubi być porównywany, preferuje odpoczywanie na fotelu. Norweg jest zaś zapalonym, kocim alpinistą.
U kotów norweskich silnie rozwinięty jest również instynkt łowiecki. Nie zdziw się zatem, gdy któregoś dnia pupil przyniesie na ganek domu upolowanego ptaka! Jeżeli mieszkasz w mieszkaniu w bloku, powinieneś zabezpieczyć swój balkon specjalną siatką – koty często się wspinają, więc przypadkowo mogłyby spaść z dużej wysokości. Charakter norweskiego kota leśnego jest dość specyficzny, jednak to bardzo oddany i sympatyczny kot, który prędko stanie się przyjacielem rodziny.
Charakterystyka kotów norweskich – opinie
Pielęgnacja oraz utrzymanie kotów norweskich
Norweskie koty nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Są wytrzymałe i świetnie radzą sobie same. Oczywiście, by kot mógł się zdrowo chować, należy zapewnić mu bezpieczeństwo – np. poprzez zabezpieczenie miejsc, gdzie pupil mógłby się wspinać. Żeby kotu nie było smutno, warto będzie dokupić mu innego kociego towarzysza. Oczywiście, dogadają się z domownikami bądź innym zwierzęciem. Jednak tylko drugi kot umożliwi mu „wyszalenie się” tak, jak lubi najbardziej!
Pielęgnacja kotów norweskich nie jest trudnym zadaniem. Jego sierść jest zdrowa i bardzo mocna, a czworonóg zadba o nią sam. Warto jednak czesać kota raz w tygodniu, by na miękkim podszerstku nie tworzyły się kołtuny. W trakcie wymieniania sierści przez koty w trakcie linienia, podawaj norwegowi kocią trawę oraz pasty słodowe – będzie mu łatwiej poradzić sobie z tym procesem.
Choroby kotów norweskich
Znasz już charakter norweskiego kota leśnego. Jednak, jak wyglądają u czworonogów choroby? Przez to, że koty wychowywały się naturalnie w dość surowych warunkach atmosferycznych, stały się one wytrwałe i silne. Posiadają wysoki czynnik odporności i są generalnie zdrową rasą. Rudy, niebieski czy czarny leśny kot norweski pod tym względem nie sprawia wielu problemów.
Oczywiście, nie jest to tak, że jest tylko mały kłopot z chorobami bądź koty nie mają ich wcale. Czasem mogą one niestety zachorować na dziedziczną chorobę spichrzeniową glikogenu typu IV, czyli zaburzony szlak metabolizmu glukozy. Często pojawiają się też problemy ze stawami – związane z masą kotów. Zadbaj więc o regularne wizyty u weterynarza!