Jakie usposobienie ma czarny kot brytyjski?

Czarny brytyjczyk to urodzony domator. Świetnie odpowiadają mu ciepłe pomieszczenia, w których będzie mógł oddawać się zabawom i wypoczynkowi. Mały kremowy, czarny czy pręgowany kotek będzie chętnie się bawił, jednak doceni też spokój na kolanach swojego właściciela. Bez wątpienia jest to bardzo uległa rasa, która spełni oczekiwania większości miłośników kotów

Kocur angielski jest też bardzo inteligentny oraz chętny do ćwiczeń z człowiekiem. Przy odpowiednim nakładzie pracy możemy nauczyć go kilku prostych sztuczek. Czarny brytyjczyk chętnie uczy się nowych rzeczy, a aktywność z właścicielem jest dla niego przyjemnością. Co ciekawe, nasz kremowy, szary, pręgowany czy czarny brytyjczyk świetnie dogada się z innymi zwierzętami. Obecność innego kota czy królika domowego nie będzie dla niego żadnym problemem.

Dla jakiej osoby dobrze sprawdzi się brytyjczyk? Szary, pręgowany czy kremowy czarny kot brytyjski świetnie sprawdzi się dla rodziny z większymi dziećmi. Będzie też miłym towarzyszem dla osób, które lubią spędzać czas w domu. Wtulony w kolanach chętnie wypocznie wraz z oglądającymi telewizję domownikami. Warto jedynie pamiętać, iż kocur angielski wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dlatego nie będzie najlepszą opcją dla osób bardzo zapracowanych, które nie mają dostatecznie dużo czasu na opiekę nad zwierzęciem. Sprawdź także ten artykuł o rodzajach kota brytyjskiego.

Popularne rodzaje umaszczenia kotów brytyjskich

Czarny brytyjczyk przyciąga dużą uwagę, a jego ciemne, połyskujące umaszczenie okazuje się bardzo efektowne. Jednak warto wiedzieć, że kot angielski występuje także w innych odmianach umaszczenia. Szary, kremowy, pręgowany, biały, a nawet niebieski kot brytyjski cieszą się dużym uznaniem. Niektórzy zastanawiają się, jaki kolor umaszczenia będzie najlepszy. Kot brytyjski liliowy czy niebieski, a może biszkoptowy? Wszystko zależy od gustu przyszłego właściciela. Każdy kolor brytyjczyków będzie wyróżniał się spośród innych ras.

Warto wiedzieć, że kot angielski występuje w ponad 100 odcieniach futra. Hodowle oferują zatem bardzo różnorodne zwierzaki na sprzedaż. Czarny, szary, kremowy, pręgowany i niebieski kot brytyjski często okazują się najbardziej charakterystycznymi osobnikami. Jednak to dopiero początek możliwości.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Kot brytyjski posiada krótką i bardzo gęstą sierść, która wywołuje wrażenie pluszowego materiału. Bujna okrywa sprawia, że pyszczek i tułów kocura nabierają zaokrąglonych kształtów, co w połączeniu z wyrazistymi oczami przywodzi na myśl pluszowe zabawki. Czarny kot brytyjski jest jednocześnie pełen gracji i elegancji, typowej dla swojej rasy.

Duży i mały kot brytyjski – sposoby żywienia i ewentualne choroby

Rasowy kocur brytyjczyk posiada duży apetyt i dlatego warto racjonować mu ilość posiłków. Niektóre kastrowane koty mogą mieć tendencje do otyłości, a zatem nie wolno ich przekarmiać. Dużą popularnością cieszą dwie opcje żywienia pupili. Pierwszą jest samodzielne przygotowanie posiłków, drugą zakup gotowej karmy. Oba rozwiązania spełnią oczekiwania kotów brytyjskich. Warto jedynie pamiętać, aby samodzielnie skomponowane posiłki były możliwie różnorodne i zawierały niezbędne witaminy. To samo dotyczy karm gotowych, które należy wybierać czytając ich skład.

Czarny kot brytyjski, czyli czarny brytyjczyk i cena czarnego kota brytyjskiego
Czarny kot brytyjski krok po kroku, a także cena czarnego kota brytyjskiego

Zarówno duży, jak i mały kot brytyjski wymagają posiłków bogatych w mięso. Świetnie sprawdzą się tu karmy drobiowe, rybne czy jagnięce. Przed zakupem upewnijmy się, że karma posiada dobry skład, zawiera duże ilości mięsa oraz niezbędnych do rozwoju składników odżywczych. Dzięki temu nasz szary, czarny czy niebieski kot brytyjski będzie posiadał zdrowe, połyskujące futro. Co ciekawe, brytyjczyk chętnie zje żółtko jaja kurzego. Możemy podawać je raz w tygodniu, a zawarte w żółtku składniki odżywcze zapewnią dobrą kondycję skóry i sierści.

Niestety nasz duży czy mały kot brytyjski może mieć tendencje do niektórych chorób. Najbardziej typową jest niedrożność kanalików łzowych, która objawia się obfitym łzawieniem i przebarwieniem sierści. Dlatego zaleca się codzienną pielęgnację okolic oczu. Nasz czarny czy niebieski kot brytyjski może też cierpieć na hemofilie, policystowatość nerek czy problemami z kamieniem nazębnym i zapaleniem dziąseł. Na szczęście nie są to powszechne choroby.

Cena czarnego kota brytyjskiego

Wielu potencjalnych nabywców zastanawia się, jaka jest cena czarnego kota brytyjskiego. Są to dość drogie zwierzaki domowe, które warto kupować jedynie w sprawdzonych hodowlach. Średnia cena czarnego kota brytyjskiego waha się w przedziale 2000-3000 zł. W owej kwocie nabędziemy małe kotki lub kocury o dowolnie wybranym umaszczeniu. Cena wybitnych kotów wystawowych i przeznaczonych do hodowli przekracza często kwotę 5000 zł.

Co prawda cena czarnego kota brytyjskiego może być też nieco niższa, jednak nie jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Koty bez rodowodów są często hodowane w nieprawidłowych warunkach, nie są odrobaczane ani szczepione. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zakup pupila ze sprawdzonego źródła, dającego pewność zdrowia i czystości rasy.

ikona podziel się Przekaż dalej