Dlaczego w ogóle kot sika poza kuwetą?

Toaleta idealna

W naturze koty załatwiają się w miejscach, które ani trochę nie przypominają kuwet, jakie oferujemy im w domu. Zazwyczaj wybierają łatwo dostępną przestrzeń płaską, z dużą ilością miękkiej ziemi lub piasku, żeby dokładnie zakryć swoje odchody. Kot zagrzebuje mocz i kał po to, by ewentualny drapieżnik nie dowiedział się o jego obecności wyczuwając charakterystyczny zapach.

Podczas robienia siku czy kupy kot jest całkowicie bezbronny, dlatego jego toaleta musi być tak umiejscowiona, by umożliwić zwierzęciu wypatrzenie ewentualnego zagrożenia oraz błyskawiczną ucieczkę. Dziki kot nie załatwiłby swojej potrzeby na ciasnej przestrzeni z tylko jednym wyjściem.

Odpowiednie podłoże ma kluczowe znaczenie. Gdy kot zagrzebuje odchody, nie może czuć dyskomfortu. Kocie łapki są wyjątkowo wrażliwe, dlatego mruczki z reguły unikają kłującego, gruboziarnistego żwiru. Im bardziej miękkie i łatwe w “obsłudze” podłoże w toalecie, tym chętniej kot je wybiera.

Doniczka lepsza niż kuweta?

Posiadanie kuwety jest obowiązkiem każdego kociarza, tego raczej nikt nie kwestionuje. Niewiele jednak osób wie, jak powinna wyglądać odpowiednia kocia toaleta, w której kot będzie miał łatwość załatwiania się oraz zagrzebywania swoich odchodów.

Zwierzęta najczęściej same informują, że z ich toaletą coś jest nie tak. Jeśli kot sika poza kuwetą, może to oznaczać, że jest ona po prostu za mała i kot nie może się w niej swobodnie obrócić tak, by móc przeprowadzić cały rytuał załatwiania swoich potrzeb. Na ten rytuał składa się nie tylko samo oddawanie moczu czy kału, ale również grzebanie w żwirku przed i po tych czynnościach.

Inną przyczyną sikania poza kuwetą może być nieodpowiedni żwir, nie tylko taki, który kaleczy kocie łapki, ale na przykład zapachowy. Lawenda czy cytrusy to nie są pożądane aromaty w kociej toalecie. Również śmierdzący żwir zniechęci naszego mruczka do korzystania z kuwety. W tym przypadku oduczanie takiego zachowania jest bardzo proste - należy zadbać o czystość i higienę w miejscu, w którym kot załatwia swoje potrzeby.

Co zrobić, gdy kot załatwia się do doniczki?

Mój kot robi siku do kwiatków!

Jaka może być tego przyczyna? Na przykład zdrowotna, zatem jeśli twój kot nagle zaczął robić siku do roślin doniczkowych, zabierz go do weterynarza i zrób podstawowe badania krwi i moczu, a także badanie palpacyjne i oględziny zębów. Załatwianie się w dziwnych miejscach to często sygnał, że kot źle się czuję, a źródło tego samopoczucia może leżeć w chorobie.

Jeśli kot jest zdrowy, wtedy warto przyjrzeć się jego kuwecie. Czy na pewno jest wystarczająco duża? Czy stoi w spokojnym miejscu, poza zasięgiem innych zwierząt lub dzieci? Czy kot ma tam ciszę i spokój? Czy ma łatwy dostęp do kuwety i nie czuje się w niej “osaczony”? Jeśli uznasz, że nie, wtedy zmienić miejsce kociej toalety. Należy to robić stopniowo,przesuwając ją o kilka centymetrów dziennie w pożądanym kierunku.

Bardzo możliwe, że kot woli delikatną ziemię do kwiatów niż żwir, który aktualnie ma w kuwecie. Co zrobić, gdy kot załatwia się do doniczki w takiej sytuacji? Zaproponować kotu kuwetę wypełnioną ziemią do kwiatów i stopniowo dokładać do niej porcje nowego, delikatniejszego dla łapek żwirku. Z czasem żwirek całkowicie wyprze ziemię, a kot powinien na dobre zrezygnować z podsikiwania kwiatków. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak nauczyć kota korzystania z kuwety.

Koci seniorzy

Sikanie do kwiatów często jest zgłaszane przez opiekunów kocich seniorów. Dlaczego starszy kot nagle rezygnuje z kuwety? Możliwe, że kuweta ma za wysoki rant i starszemu zwierzęciu trudno do niej wejść. W takim wypadku zamiana standardowej kuwety na tzw. kontener euro o niskich ściankach lub jakiekolwiek inne duże pudełko, może być rozwiązaniem.

Jeśli mamy podejrzenia, że nasz koci staruszek cierpi z powodu bólu stawów, warto zapytać weterynarza o odpowiednie leczenie, a przede wszystkim o ograniczenie bólu. Podawanie odpowiednio dobranych leków przeciwbólowych może niejako z miejsca rozwiązać problem załatwiania się poza kuwetą, na przykład do doniczek.

Koci seniorzy to w ogóle pacjenci specjalnej troski, również pod kątem tematów toaletowych. Jak opiekować się kocim seniorem, aby chętnie i bezbłędnie korzystał z kociego wc? Zorganizować mu więcej łatwo dostępnych toalet! Starsze zwierzęta często cierpią na demencję, przez co mogą zapominać gdzie stoi kuweta i nie zdążyć do niej dotrzeć na czas.

Zabezpieczenie roślin

Do opisanych powyżej metod zachęcenia kota do korzystania z kuwety, zamiast z doniczki, należy dołożyć kilka metod na zniechęcenie kota do załatwiania się na podłoże zarezerwowane dla domowych roślin. Są to metody nieinwazyjne i nie powinny przysporzyć kotu niepotrzebnego stresu.

Warto obłożyć rośliny dużymi, płaskimi kamieniami, których kot nie da rady rozkopać ani wyjąć z doniczki. Zniechęci go to skutecznie, gdyż wygoda i dostępność są istotnymi czynnikami w procesie wyboru miejsca na toaletę. Umieszczenie roślin w niedostępnym dla kota położeniu, na specjalnym stojaku, albo wieszaku, również jest bardzo dobrym pomysłem.

Nie warto z kolei straszyć kota poprzez “psikanie” na niego wodą ze spryskiwacza, krzyczenie czy dawanie klapsów w momencie, w którym widzimy, że zwierzę przymierza się do oddania moczu w doniczce. Nie przyniesie to niczego dobrego poza tym, że kot zacznie się nas bać i unikać kontaktu. Do doniczek będzie się załatwiał i tak, kiedy tylko wyjdziemy z domu, a nasza więź ze zwierzęciem ulegnie trwałemu zniekształceniu, co może mieć negatywne konsekwencje w przyszłości.

W ostateczności, jeśli żadna podana przeze mnie metoda nie działa, zawsze można rozważyć pozbycie się roślin na stałe z domu. Wielu z nas kraje się serce na samą myśl o czymś takim, ale warto mieć w tyle głowy również i tę opcję. W niektórych przypadkach może być ona jedynym sensownym sposobem na powrót do “kuwetowej normalności”.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny