Co zrobić, gdy kot miauczy w nocy? Wyjaśniamy krok po kroku
Nocne miauczenie, szczególnie pod drzwiami sypialni lub wyjściowymi, nie jest wcale rzadkim zjawiskiem. I o ile oczywiste jest, że okresowo miauczą niewykastrowane koty, o tyle gorzej zrozumieć, dlaczego kot “wyje” w innych przypadkach. Czy da się oduczyć takiego zachowania? Jak uciszyć głośno miauczącego bez powodu kota?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o koty.
Dlaczego koty miauczą?
Komunikowanie głosem
Koty miauczą wyłącznie do człowieka, między sobą komunikują się w inny sposób - parskając, wyjąc, krzycząc, prychając. Niekastrowany kocur wyje w konfrontacji z rywalami, a w przypadku niekastrowanych kotek głośne zawodzenie służy wabieniu samców. W marcu tego rodzaju odgłosy nikogo nie dziwią. Słyszącym je może się wydawać, że kot płacze jak dziecko.
Dziko żyjące koty nie zachowują się głośno w innych przypadkach, gdyż donośne wycie może zdradzić ich pozycję drapieżnikom. Co innego koty dzielące dom z człowiekiem. Szybko uczą się, że miauczenie jest wspaniałym sposobem na zdobywanie tego, czego się chce. Człowiek z reguły reaguje na miauczenie kota błyskawicznie.
Dlaczego? Naukowcy udowodnili, że dźwięki wydawane przez domowe mruczki mają podobną częstotliwość do płaczu dziecka. Skoro myślimy, że miauczący kot “płacze jak dziecko” to automatycznie chcemy mu pomóc. Koty naśladują dźwięki ludzkich dzieci z premedytacją.
Mój kot miauczy bez powodu
Czasem dźwięki wydawane przez koty interpretujemy jako “miauczenie bez powodu”. Jakiś powód raczej jest, tylko nie potrafimy go odnaleźć. Jeśli kot “wyje pod drzwiami”, to najprawdopodobniej chce sprawdzić, co jest po drugiej stronie. Wynika to z ciekawości i przymusu patrolowania otoczenia.
Kot stary może miauczeć z powodu chorób somatycznych lub zaburzeń demencyjnych. Kot młody miauczeniem może zachęcać do zabawy. Ale co zrobić, jeśli miauczenie wydaje się nie mieć końca, albo nie daje spać w nocy? Czy da się oduczyć miauczenia? Odpowiedź, jak niemal zawsze, brzmi - to zależy.
Dlaczego kot miauczy w nocy?
Przyczyny nocnej wokalizacji
Na początku należy ustalić, czy kot miauczy w nocy z powodów zdrowotnych czy psychicznych. Te pierwsze ustalamy w gabinecie weterynaryjnym, te drugie na drodze konsultacji z behawiorystą. Jak najprościej “uciszyć” zdrowego, zawodzącego kota?
Jeśli nasz kocur czy kotka są niekastrowane, to należy jak najszybciej poddać je kastracji. Koty można kastrować już od 3 miesiąca życia, bez czekania na pierwszą ruję (u kotki) czy znaczenie moczem (u kocura). Im szybciej to zrobimy, tym mniejsze prawdopodobieństwo utrwalenia specyficznej wokalizacji, która może się pojawiać nie tylko w marcu
Mały kotek potrzebuje dużo więcej aktywności w trakcie całej doby, więc siłą rzeczy okres nocnego spoczynku będzie w jego przypadku krótszy niż u kota dorosłego. Być może kociak jeszcze nie nauczył się naszego rytmu snu i czuwania. Warto dać mu trochę czasu na dostosowanie.
Koty, które mają mało stymulacji za dnia i przesypiają większość czasu, mogą mieć zaburzony rytm snu i czuwania i być nadaktywne nocą. Co w takiej sytuacji zrobić? Bawić się z kotem w ciągu dnia w polowanie z zachowaniem łańcucha łowieckiego - ta zabawa naprawdę zmęczy naszego mruczka i jest najlepszym sposobem na to, jak okazać kotu miłość.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Wokalizacja kotów starych
Kot stary to ten, który przekroczył dziesiąty rok życia. Jeśli zaczyna miauczeć w nocy, może to być spowodowane chorobą somatyczną, na przykład niewydolnością nerek lub nadczynnością tarczycy. Zdrowie kota starego należy co pół roku kontrolować u weterynarza.
Jednak nawet kot stary, podobnie jak jego mały odpowiednik, potrzebuje zabawy i stymulacji, a także ograniczania stresu. Jeśli nocne miauczenie zbiegło się w czasie z konkretnym wydarzeniem typu remont, narodziny dziecka, śmierć członka rodziny itd., jest duże prawdopodobieństwo, że wynika ze stresu właśnie. Pomóc może zapewnienie kotu regularnego rytmu dnia, bezpiecznych kryjówek oraz podłączenie feromonów do kontaktu.
Koty geriatryczne (15 lat +) bardzo często miauczą w nocy. Może mieć to związek z demencją czy kocim odpowiednikiem choroby Alzheimera. Takie zwierzę często czuje się zagubione, traci orientację w terenie, “zapomina” gdzie stoi kuweta lub miseczki z jedzeniem. Napady “miauczenia” są wtedy wołaniem o pomoc. Warto starszemu kotu zostawić na noc niewielkie światło, zwiększyć ilość kuwet i ciepłych posłań, a także uspokajać głosem lub pieszczotami, jeśli mruczek za nimi przepada. Sprawdź także ten artykuł z poradami, dlaczego kot miauczy.
Miauczenie nocne jako nawyk
Miauczenie nocne może być również nawykiem, jeśli kot otrzymał kiedykolwiek za nie “nagrodę” w postaci naszej uwagi albo - co często się dzieje - miski z jedzeniem. Nawet negatywna uwaga w postaci przekleństwa rzuconego w złości może stanowić nagrodę.
Jeśli chcemy oduczyć nocnego zawodzenia, musimy uzbroić się w cierpliwość i nie reagować za wszelką cenę. Będzie to wymagało sporego samozaparcia, ale kot, który nie dostanie nagrody za wycie po nocach, w końcu odpuści. Żelazna konsekwencja to klucz do sukcesu.