Co brać pod uwagę przy adopcji kota?
Koty podbijają świat. Według strony www.statista.com w 2020 r. Europejczycy trzymali w swoich domach ponad 80 milionów kotów i 70 milionów psów. To aż 10 milionów różnicy! Niestety tendencja ta nie idzie w parze z poszerzaniem wiedzy o kotach, która przydaje się już na etapie wyboru zwierzęcia dla siebie. Większość przyszłych opiekunów kieruje się głównie wyglądem mruczka, nie zwracając uwagi na wiek czy cechy charakteru. Takie podejście potrafi boleśnie zemścić się w przyszłości.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o koty.
Złudne mity
Kolor prawdę ci powie
W XXI wieku mity na temat związku koloru kota z jego charakterem nadal mają się dobrze. Przyjęło się, że koty rude są spokojne i delikatne, a szylkrety charakterne i uparte. Albo na odwrót - mit podawany z ust do ust potrafi diametralnie zmienić treść jak przy zabawie w głuchy telefon.
Badania naukowe dowodzą jasno, że nie ma korelacji między kolorem a charakterem zwierzęcia. Warto raz na zawsze z tym mitem zerwać, gdyż jest on przyczyną wielu kocich cierpień. Czarne koty są nadal rzadziej adoptowane ze schronisk właśnie dlatego, że ich kolor kojarzy się negatywnie.
Podobnie bywa ze zwierzętami o “łaciatym podniebieniu” czy piegach na błonach śluzowych jamy ustnej. Powszechnie uważa się, że zwierzę z czarnym podniebieniem ma skłonność do agresji. Nie ma żadnych naukowych dowodów na poparcie tej tezy. Zatem w przypadku adopcji kota kolor, czy szerzej rzecz biorąc, wygląd nie powinien być wyznacznikiem numer jeden.
Kociak jest najlepszym wyborem
Wiek kota jest najczęściej drugim, po wyglądzie, kryterium wyboru. Większość chce adoptować kociaka. Małe kotki są słodkie i - w naszej percepcji - łatwe do ułożenia. Im szybciej je więc weźmiemy i przyzwyczaimy do siebie, tym lepiej.
Mało kto bierze jednak pod uwagę, że kocię w wieku kilkunastu tygodni (minimalny zalecany wiek do adopcji to 3 miesiące) wymaga tyle samo cierpliwości i wysiłku co ludzkie dziecko, a nawet więcej. To mała kulka energii, którą bardzo trudno zmęczyć, a ośmiogodzinny dzień pracy nie ułatwi zadania.
Kociak nie jest też najlepszym towarzyszem dla małego dziecka. Po pierwsze - jego wychowanie wymaga czasu i uwagi, a po drugie będzie mniej ostrożny, wyrozumiały i tolerancyjny wobec “małego człowieka” niż dorosły kot.
Co brać pod uwagę przy adopcji kota?
Własne potrzeby
Zastanów się, czego oczekujesz od zwierzęcia, z którym chcesz dzielić resztę życia? Czy ma to być towarzysz podróży, który nie będzie się bał częstych zmian miejsca zamieszkania? Czy może potrzebujesz nakolankowego pieszczocha, umilającego wieczory rozkosznym mruczeniem? A może marzysz o kocie aktywnym, który chętnie będzie z tobą trenował agility?
Kot powinien być dopasowany do twojego trybu życia oraz potrzeb w zakresie interakcji. Istnieją koty - przylepy wymagające częstego kontaktu, co dla ciebie może być nie do przyjęcia. A jeśli takiego kontaktu potrzebujesz, kot niezależny, trzymający się na dystans, będzie budził w tobie żal i podświadome pretensje. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wygląda adopcja kota.
Charakter kota
Charakter zwierzęcia jest zatem dużo ważniejszy niż jego wygląd. Powinniśmy go poznać już na etapie wizyt przedadopcyjnych w hodowli, domu tymczasowym czy schronisku. Nawet kilkutygodniowy kociak manifestuje już podstawowe cechy charakteru, takie jak lękliwość, odwaga, ciekawość, upór.
Charakter kota jest ważny również wtedy, gdy wybieramy kandydata na towarzysza dla już żyjącego z nami rezydenta. Dobranie osobników zbliżonych charakterem daje dużo większe szanse na pozytywne dokocenie niż dobieranie charakterologicznych przeciwieństw. W kocim świecie przeciwieństwa się bowiem nie przyciągają!
Wiek: twój i kota!
Wiek zwierzęcia jest ważny. W myśl porzekadła, że każdy wiek ma swoje prawa, należy pamiętać, że inne potrzeby i zestaw zachowań będzie prezentował kilkumiesięczny kociak, inne kilku, a jeszcze inne kilkunastoletni kot.
Kociakowi i młodemu kotu człowiek musi poświęcać relatywnie więcej czasu niż kotu starszemu. Młode zwierzę ma nieprzebrane pokłady energii, które musi spożytkować. Pozostawione na osiem godzin w domu, bez prawidłowej stymulacji czy zabawy, będzie nieszczęśliwe i może zacząć przejawiać problemy behawioralne, takie jak nadmierne drapanie i niszczenie różnych rzeczy.
Koty dorosłe są świetnymi towarzyszami osób, których długo nie ma w domu. Jeśli przygotujemy im odpowiednio urozmaicone środowisko oraz zapewnimy codzienne zabawy w polowanie z zachowaniem łańcucha łowieckiego - będą szczęśliwe, a rozłąka na długie godziny nie będzie stanowiła problemu.
Warto jednak pamiętać, że kot starszy będzie prawdopodobnie wymagał większej opieki weterynaryjnej. Nie ma się co oszukiwać, usługi weterynaryjne nie są tanie, a z drugiej strony nie można na nich oszczędzać. Koty są mistrzami w ukrywaniu chorób, dlatego konieczne jest wykonywanie okresowych badań co roku, a w przypadku kotów geriatrycznych nawet co 6 miesięcy.
Weź pod uwagę własne ograniczenia
Finanse
Zanim zdecydujesz się na adopcję jakiegokolwiek zwierzęcia, zastanów się, czy twoje finanse na to pozwalają. Trzymanie kota w domu nie jest super drogie, jednak pewne nakłady finansowe trzeba ponieść. Zakup niezbędnej wyprawki dobrej jakości to wydatek rzędu pięciuset złotych. Kot potrzebuje nie tylko misek, kuwety i zabawek, ale również porządnego drapaka, a także kilku półek do siedzenia na wysokości oraz schronień typu “jaskinia”.
Na szczęście w internecie aż roi się od instrukcji jak zrobić drapak czy zabawkę własnym sumptem za niewielkie pieniądze. W takim wypadku kosztem staje się czas, pomyśl więc, czy w harmonogramie dnia znajdziesz miejsce na “robótki ręczne” na rzecz kota.
Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!
Czas
Jeśli jesteś człowiekiem zapracowanym, nie bierz do domu zwierzęcia. Nawet najbardziej niezależny kot potrzebuje relacji ze swoim opiekunem. To nieprawda, że kotu do szczęścia wystarczy tylko święty spokój. Istnieją osobniki, które bardzo silnie wiążą się z opiekunami i długie godziny w samotności będą dla nich torturą.
Podobnie jest w przypadku domów z małymi dziećmi. W takich rodzinach naprawdę ciężko znaleźć czas na coś poza wychowywaniem maluchów. Branie sobie w takich okolicznościach konieczności opieki nad kolejnym stworzeniem jest, moim zdaniem, balansowaniem na cienkiej linie.
Warunki mieszkaniowe
Kot potrzebuje odpowiednio skonstruowanego środowiska. Nie chodzi tu o metraż, ale o kotyfikację. Kotyfikacja to termin stworzony przez amerykańskiego behawiorystę Jacksona Galaxy i oznacza - w skrócie - przystosowanie mieszkania do kocich potrzeb wspinania, eksplorowania środowiska i odpoczynku.
Każdy bez wyjątku kot potrzebuje wysokiego, stabilnego i porządnego drapaka, kilku wysoko położonych legowisk do obserwowania terytorium oraz schowków typu “jaskinia”. Każdy z tych elementów pełni specyficzną rolę i każdy jest potrzebny, by mruczek czuł się u nas dobrze. Istnieją sklepy robiące przepiękne meble dla kotów, ale zwierzęciu jest tak naprawdę wszystko jedno, czy będzie leżał na półce za 300, czy za 50 zł. Wszystko zależy od naszego poczucia estetyki.
Skłonność do kompromisu
Jeśli chcesz adoptować kota, pamiętaj, że jest to zwierzę nie do końca udomowione, a więc takie, z którym trzeba chodzić na kompromisy, jeśli chce się z nim żyć w harmonii. Nawet koty hodowlane mają w sobie dużo “pozostałości” po dzikich przodkach.
Zaakceptuj, że kot potrzebuje komfortowej kuwety, ustawionej w łatwo dostępnym miejscu, najlepiej otwartej i z drobnym żwirem. Zrozum, że kot drapie, bo jest to jego potrzeba gatunkowa, nie da się go od tego odzwyczaić. Przyjmij do wiadomości, że jest to zwierzę bardzo aktywne nad ranem i tak, może się to kończyć pobudkami.
Edukuj się na temat kocich potrzeb i zastanów, czy jesteś w stanie je spełniać bez intensywnego nadwyrężania własnej strefy komfortu. Bądź wobec siebie uczciwy. Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie iść ze zwierzęciem na kompromis, po prostu go nie adoptuj.
Bibliografia / źródła:
- https://www.statista.com/statistics/515010/pet-population-european-union-eu-by-animal/