Charakterystyka rasy – chausie

Opis rasy, informacje – co warto wiedzieć o tym kocie?

Do powstania tej rasy przyczynił się kot błotny (kot trzcinowy, kot bagienny, chaus). Ten dziki kot wykorzystywany był przez starożytnych Egipcjan do polowania na ptaki, wyłapywania gryzoni i obrony przed wężami. Zazwyczaj występuje na terenach podmokłych, bagnach i dolinach rzecznych, ale można go spotkać także na suchym stepie. Kot błotny zamieszkuje m.in. dolny Egipt, Indie, Turcję, Nepal, Azerbejdżan, Cejlon i Półwysep Indochiński.

Chaus został skrzyżowany z różnymi kotami. Powstałe hybrydy to np. chausie (z pospolitym kotem domowym) i jungle bob (z kotem pixie-bob). Rasa chausie została zarejestrowana w 1995 roku przez organizację TICA, a od 2001 roku mogła pojawiać się na wystawach, jednak w pełni została uznana dopiero w 2013 roku.

Hodowla tej hybrydy rozwijała się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, ale później została wstrzymana do lat 90. Początkowo chaus krzyżowany był m.in. z pospolitym kotem krótkowłosym, kotem bengalskim, kotem abisyńskim i kotem orientalnym krótkowłosym. Obecnie dopuszczalne są wyłącznie krzyżówki z kotem abisyńskim i zwykłym kotem krótkowłosym.

Chausie to duży kot. Osiąga wielkość podobną do Maine Coona. Waga chausie zazwyczaj mieści się w granicy 6-11 kg. Ten kot jest smukły, wydłużony, wysoki i gibki. Jego kończyny są średniej długości (tylne są dłuższe), a łapy średniej wielkości. Ogon tego kota jest w miarę długi. Ma dość dużą głowę w kształcie klina. Jego uszy są wysoko osadzone, szerokie u podstawy i duże. Powinny być zaokrąglone na końcach (dopuszczalne są pędzelki). Oczy są owalne o kolorze złotym lub żółtym, ale mogą być też piwne/orzechowe/jasnozielone.

Pielęgnacja tego kota nie jest czasochłonna. Jego sierść jest krótka i gęsta. Powinna przylegać do ciała i być twarda. Podszerstek jest gęsty i miękki. W tej rasie możliwe są trzy umaszczenia: silver tipped (srebrzysto-czarne), solid black (czarne) i brown ticked tabby (złocisto-brązowe).

Ten kot dobrze znosi niskie i wysokie temperatury. Średnia długość życia chausie to 13 lat. Kot tej rasy może cierpieć na stopniowy zanik siatkówki, anemię, schorzenia jamy ustnej oraz problemy jelitowe (nietolerancja glutenu). Zazwyczaj samce z pokoleń F1-F3 (czasami też F4) są bezpłodne.

Chausie - jaki charakter ma kot tej rasy?

Przede wszystkim jest to kot bardzo aktywny. Uwielbia biegać i skakać. Zawsze jest chętny do wspólnej zabawy. Rzadko kiedy jest spokojny, dlatego nie jest polecany dla starszych osób. Może bawić się z dziećmi, ale tylko pod kontrolą osób dorosłych. Powinien zaakceptować drugiego kota, ale istnieje możliwość, że nie nawiąże z nim mocnej więzi. Bardzo możliwe, że lepiej dogada się z psem, ale zwierzęta należy zapoznawać ze sobą stopniowo.

Chausie przywiązuje się do swojego opiekuna i potrafi być wobec niego czuły. Jest to bardzo towarzyski kot, więc źle znosi samotność i dobrze odnajduje się wśród gości. Lubi być w centrum zainteresowania i zazwyczaj towarzyszy człowiekowi w różnych czynnościach domowych. To inteligentny kot, który bardzo szybko się uczy. W ciągu dnia należy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu i ćwiczeń umysłowych. Znudzony może zacząć niszczyć rzeczy właściciela.

Ten kot potrzebuje przestrzeni. Musi mieć gdzie się wyszaleć. Chausie ciągnie do odkrywania nowych terenów, jednak nie należy wypuszczać go z domu, ponieważ może już nie wrócić. Najlepszym rozwiązaniem będzie dobrze zabezpieczona woliera na ogrodzie oraz wspólne spacery z kotem na szelkach. Nie jest to bardzo gadatliwy kot.  Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dużych kotach.

Wymagania żywieniowe – co powinien jeść chausie?

Koty to stworzenia mięsożerne, więc głównym składnikiem ich diety jest mięso. Wszelkie zboża są zbędne, więc najlepiej je wyeliminować, zwłaszcza że kot chausie może cierpieć na nietolerancję glutenu. Dobrej jakości karma zawiera wysoki procent mięsa i wszystkie niezbędne witaminy, minerały oraz dodatki (nie może tam zabraknąć tauryny).

Na rynku dostępne są:

  • karmy wysokomięsne/podstawowe/bytowe.
  • karmy filetowe/uzupełniające.
  • karmy suche.

Niektórzy opiekunowie decydują się na podawaniu kotu surowego mięsa i suplementów (tzw. dieta BARF). Zanim wprowadzisz w życie ten model żywienia, musisz zdobyć odpowiednią wiedzę. Nieodpowiednie proporcje mogą przyczynić się do złego stanu zdrowia kota, a nawet jego śmierci.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Legalna hodowla kotów – wymagania, cena

Opis czy zdjęcia – która część ogłoszenia jest najważniejsza?

Hodowcy ogłaszają nowe mioty na swoich stronach internetowych, ale jeśli nie znasz jeszcze żadnej hodowli, możesz rozpocząć poszukiwania od przeglądania stron z ogłoszeniami. Najważniejszy jest opis i zawarte w nim informacje.

Zwróć uwagę na to, gdzie zrzeszona jest hodowla, ponieważ powinna przynależeć do stowarzyszenia będącego częścią wybranej organizacji felinologicznej (w naszym kraju obowiązują trzy: FIFe, WCF i TICA). Drugą bardzo ważną informacją jest to, czy kotek ma rodowód. Ten dokument należy się każdemu kociakowi z miotu (niezależnie od tego, ile urodziło się kociąt i czy każdy z nich mocno wpasowuje się w ramy wzorca rasy) po rasowych rodzicach. Rodowód musi być kilkupokoleniowy oraz opatrzony odpowiednimi pieczątkami, podpisami, znakiem wodnym i wytłoczeniami.

Kot rasy chausie na podłodze, a także informacje o rasie, usposobienie i hodowla
Jaki charakter i usposobienie ma kot chausie, czyli co warto wiedzieć o rasie

Istotny jest wiek wydawanego kociaka. Kotek może opuścić hodowlę, gdy skończy 12 tygodni, ale część hodowców przetrzymuje kocięta o 2-4 tygodnie dłużej, aby poddać je zabiegowi kastracji i wydawać do nowego domu już po okresie rekonwalescencji. Obowiązkowo muszą być 2-3 razy odrobaczone i 2-3 razy zaszczepione, a także muszą mieć wszczepiony CHIP.

Ile kosztuje rasowy kot chausie?

Ostateczna cena za kota uzależniona jest od kilku czynników. Znaczenie ma wiek, płeć i przeznaczenie kotka. Istotna jest renoma hodowli, a także dostępność danej rasy w kraju. Ważne jest pochodzenie kota (linia genów), ale przede wszystkim znaczenie ma jego wygląd.

Zazwyczaj za rasowe kocięta w Polsce trzeba zapłacić 2000 – 4000 zł, ale hybrydy kotów domowych i dzikich są dużo droższe. Cena chausie mieści się w granicy 4000 – 20000 zł. Kot lykoi (kot wilkołak) również jest jedną z tych droższych ras, ponieważ jest bardzo rzadki. Jego cena w Polsce waha się od 3000 do 7000 zł, ale zazwyczaj można go kupić za tą wyższą kwotę.

Kot Pixie-Bob nie jest dostępny w Polsce, więc kocięta tej rasy trzeba sprowadzić z zagranicy. Jego hodowle są np. w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. Cena pixie-bob to kwestia ok. 2500 – 4500 zł, ale warto wiedzieć, że przy sprowadzaniu kota zza granicy dochodzą dodatkowe koszty m.in. za transport.

Chausie to hybryda kota domowego i kota dzikiego. Jest to bardzo energiczny kotek, który uwielbia skakać, biegać i polować. Trzeba na niego uważać, ponieważ może wymknąć się z domu i już nie wrócić. Można nauczyć go chodzenia na szelkach i wychodzić z nim na spacery. Jest to bardzo towarzyski kot, który lubi bawić się ze swoim właścicielem.

ikona podziel się Przekaż dalej