Charakterystyka ragdolli

Jak zachowują się małe kotki?

Ragdoll, czyli szmaciana lalka to kot o wyjątkowym, całkowicie niepowtarzalnym charakterze. Informacje zebrane od właścicieli pozwalają stwierdzić, iż pupil wyróżnia się dużym zaufaniem do człowieka, lojalnością oraz cierpliwością.

Rasowe kotki rasy ragdoll chętnie towarzyszą człowiekowi, a noszone na rękach całkowicie się rozluźniają. Efektem jest chęć leżenia w różnych, często dość nietypowych pozycjach, które przywodzą na myśl szmacianą lalkę. Zdjęcia ragdolla w niecodziennej pozycji wcale nie należą do rzadkości.

Opisując charakter ragdolli, warto wspomnieć o ich silnych relacjach z ludźmi. Szmaciana lalka to przyjazny, lubiący towarzystwo kociak, który posiada bardzo dobre opinie wśród właścicieli. Dorosły kot rzadko stwarza problemy, nie niszczy przedmiotów, a dodatkowo bardzo lubi pieszczoty. Co ciekawe, koty rasy szmaciana lalka nie są typami samotników. Wielu hodowców przekazuje informacje o tym, że kot rasy ragdoll bardzo dobrze odnajduje się w towarzystwie innych pupili domowych, a odpowiednio przyzwyczajony dogada się także z psami.

Kot o wyjątkowym zaufaniu

Koty przeważnie są dość nieufne w stosunku do obcych i stronią od kontaktów z nieznanymi sobie osobami. Jednak kotki rasy ragdoll okazują się zupełnie inne. Nasz młody czy dorosły kociak będzie bardzo ufny w stosunku do obcych, co często okazuje się niemałym problemem.

Wrodzona ufność i towarzyski charakter sprawiają, że szmaciana lalka bardzo chętnie dąży do kontaktu z obcymi osobami. Zdaje się nie rozumieć tego, że ktoś może zrobić jej krzywdę. Bardzo ufne usposobienie oraz chęć nawiązywania kontaktów powoduje, że kociak nie powinien opuszczać samowolnie opuszczać swojej posesji.

Duża ufność i przyjazny charakter ragdolli sprawią natomiast, że rasowe kotki świetnie sprawdzą się w relacjach z dziećmi. Kot rasy szmaciana lalka jest lojalny, oddany, a co najważniejsze, uwielbia spędzać czas z młodszymi członkami rodziny. Dzięki swojemu przyjacielskiemu usposobieniu, może stać się najlepszym przyjacielem i domowym towarzyszem. Sprawdź także ten artykuł z informacjami o cenach kotów ragdoll.

Charakter ragdolli – opis kociak o mentalności psa

Opisując charakter ragdolla, nie sposób pominąć informacji o tym, że dorosły pupil często zachowuje się jak pies. Zdjęcia ragdolli często prezentują pupili, które podążają za nogami swojego właściciela. Jest w tym dużo prawdy, bowiem dorosły kot uwielbia spędzać czas ze swoją rodziną. Zdjęcia pupila znajdującego się w objęciach dzieci, również nie powinny budzić zdziwienia.

Kociaki są wyjątkowo lojalne i łagodne, z łatwością nawiązują relacje, a dzięki swojej bystrości, mogą też uczyć się nowych sztuczek. Chęć do przebywania z człowiekiem czyni z nich wyjątkowo pojętnych uczniów o zaskakujących (jak na koty) predyspozycjach.

Duże przywiązanie oraz niemała wielkość ragdolli sprawiają tez, że wiele osób porównuje je z psami. Szmaciana lalka to kot obdarzony wyjątkową towarzyskością oraz chęcią do podążania za właścicielem. Przyjazny charakter i ciekawe umaszczenie ragdolli (np. barwa blue) powodują, że jest to rasa, obok której ciężko przejść obojętnie.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Możliwe choroby, pielęgnacja i waga ragdolli – ogólna charakterystyka rasy

Najważniejsze informacje o rasie

Charakter ragdolli nie jest jedynym atutem tej rasy. Informacje od hodowców pozwalają stwierdzić, że kociaki rzadko cierpią na groźne choroby. Rasa posiada opinie dość zdrowej i żywotnej. Najczęściej pojawiające się choroby to zapalenie spojówek, niedrożność kanalików łzowych oraz problemy z zębami. Rasie mogą także towarzyszyć choroby nerek bądź układu moczowego. Warto przy tym pamiętać, że niektóre choroby mogą mieć podłoże genetyczne, dlatego zakup kociaka ze sprawdzonego źródła, może uchronić nas przed wieloma problemami.

Kot rasy ragdoll na niebieskim tle oraz charakter ragdoll, jego cena i wychowanie
Kot rasy ragdoll i charakter ragdoll, czyli wszystko, co warto wiedzieć o rasie

Kolejne ważne informacje o rasie to prawidłowa pielęgnacja. Rasowe kotki w kolorze blue czy brązowym wymagają regularnego czesania. Na szczęście rasowe koty posiadają półdługą sierść, która nie ulega kołtunieniu. Dlatego pielęgnacja ich szaty może odbywać się raz na kilka dni. Istotna okaże się też pielęgnacja okolic oczu. W przypadku wystąpienia łzawienia, konieczne jest regularne przemywani, a w przypadku kociaków o umaszczeniu białym lub blue, można też usuwać przebarwienia pod oczami.

Pełna charakterystyka rasy obejmuje także umaszczenie ragdolli. Oglądając zdjęcia z ogłoszeniami, zauważymy, że sierść kotów posiada wiele odcieni. Umaszczenie ragdolli przybiera wiele ciekawych kolorów (np. umaszczenie blue, brązowe czy czysto białe). Co ciekawe, sierść może posiadać jedną lub kilka barw. Tak różnorodne umaszczenie ragdoli jest jednym z kolejnych czynników, które wpłynęły na pozytywne opinie i popularność rasy. Dokładny opis dopuszczalnego umaszczenia odnajdziemy we wzorcu.

Waga ragdoli i długość życia

Znamy już prawdziwy charakter ragdolli, wiemy jak przebiega pielęgnacja rasy i jaką sierść przybierają koty tej rasy. Pełna charakterystyka rasy obejmuje też takie aspekty jak waga ragdolli i i długość życia.

Co ciekawe, waga ragdolli często wynosi nawet do 10 kg, a zatem rasę wyróżnia dość duża wielkość ciała. Bogata gęsta sierść i umaszczenie ragdolli sprawiają, że koty często wyglądają na jeszcze większe, niż są w rzeczywistości.

Wielkość dorosłych kotów to nie jedyna ciekawostka. Na szczególną uwagę zasługuje także średnia długość życia. Większa waga ragdolli mogłaby wskazywać na to, że jest to rasa, która nie dożywa zbyt długiego wieku. Tymczasem średnia długość życia tych nietypowych kotów to nawet 15-18 lat. Długowieczność to kolejny atut, który sprawia, że koty tej rasy posiadają tak dobre opinie.

ikona podziel się Przekaż dalej