Charakter norweskiego kota leśnego

Opis charakteru kota norweskiego

Norweg uważany jest za bardzo łagodnego kota. Mimo, że ich rozmiar czy waga nie należą do najmniejszych (co po części oddają ich zdjęcia), norweskie koty należą do jednych z najłagodniejszych kotów na świecie. Są to koty bardzo przyjaźnie nastawione do człowieka, pokojowe i łagodne. Fakt, wyglądają jak dzikie koty – ze względu na ich potężny rozmiar, niektórzy nawet się ich obawiają. Jednak, naprawdę nie ma czego! Koty te przywiązują się do ludzi bezwarunkowo i zaprzyjaźniają się z nimi na długie lata. Nawet zupełnie mały kot czy pies może zamieszkać na terytorium kota norweskiego, gdyż te chętnie dzielą się nim z innymi.

Mimo że waga kotów to często nawet 10 (i więcej!) kilogramów, to koty norweskie leśne są świetnymi alpinistami. Ze względu na swoje „leśne korzenie”, bardzo chętnie bawią się i skaczą – dlatego wręcz wypada zapewnić im sporo atrakcji w postaci odpowiednio zamocowanych półek czy bezpiecznych miejsc do wspinaczki. Najbardziej odpowiedni będzie także dobrze zabezpieczony balkon i wysoki drapak, na którym kocięta uaktywnią się fizycznie. W naturze norwegi poruszają się po gałęziach, ale też na skalnych ścianach. Wszystko dzięki odpowiedniej budowie kończyn i pazurów. Nie miej więc złudzeń – kot na pewno będzie się wspinał!

Z natury te rasowe koty są bardzo ciekawe, więc możesz je również zapraszać do zabaw intelektualnych. Koty są wytrzymałe i niemal zawsze chętne do zabawy, zatem spokojnie możesz zakupić norwega do domu z małym dzieckiem. Norwegi są cierpliwe, bardzo przyjazne i tolerancyjne, ale też mało bojaźliwe. Oczywiście, nie możesz przez to zrezygnować z socjalizacji czworonogów – to nieodzowny element wychowania każdego z nich! Mimo, że są odważne i pewne siebie, to z natury koty te bywają ostrożne. Opinie właścicieli norwegów wskazują na to, że każdy kot potrzebuje czasu do zaakceptowania ludzi – no cóż, to pozostałość po dość dzikim stylu życia, prowadzonym przez rasę na wolności. Cena norweskiego kota leśnego ustalana jest zazwyczaj przed hodowlę. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rodzajach kotów domowych?

Norweski kot leśny - pielęgnacja i choroby

Kot norweski leśny jest z reguły wytrzymały i nie ma wysokich wymagań pielęgnacyjnych. Ich sierść jest bardzo zdrowa i mocna, a koty samodzielnie o nią dbają. Jeśli jednak masz obawy, że na futerku będą się robiły kołtuny, to możesz wyszczotkować swojego kota raz w tygodniu grzebieniem albo szczotką do sierści, którą zakupić można w niemal każdym sklepie zoologicznym. Gdy kot jest mały, warto będzie nauczyć go procesu szczotkowania – będzie sprawiał mniej problemów w „dorosłym życiu”.

Kot leśny norweski na szarym tle ściany oraz charakter norweskiego kota leśnego
Jakie jest charakter norweskiego kota leśnego, czyli charakterystyka kota

Podczas wymieniania sierści przez kota na nową, możesz podawać mu pastę słodową oraz kocią trawę. Dzięki temu ułatwisz zwierzęciu proces naturalnego wydalania kłaczków z organizmu. Pielęgnacja futerka kotów to jedno. Niestety, ale trzeba pamiętać jeszcze o tym, że kot jest podatny na różne choroby, choć jest ich naprawdę mało. Czarny czy innego koloru kot norweski leśny może cierpieć na chorobę Andersena – jednak jest to wada genetyczna i nie występuje u całej populacji tej rasy.

Czas na chwilę przyjemności z bezzbożowymi smakołykami od Brit Care!

Smaczne zakończenie wspólnej zabawy? Postaw na Brit Care Cat Snack Superfruits! Te wyśmienite, chrupiące smakołyki w sześciu smakach są zamknięte w grzechoczącej tubce, będącej wabikiem dla ciekawskich kotów!

Sprawdź!

Charakterystyka kota norweskiego leśnego

Charakter norweskiego kota leśnego – opis cech

Zdjęcia nie oddadzą uroku kotów, które na żywo robią naprawdę przeogromne wrażenie. Są to niezwykle inteligentne koty, błyskawicznie uczące się nowych sztuczek. Jeżeli chcesz „wykrzesać” potencjał kota, warto będzie organizować mu przeróżne wyzwania intelektualne i często się z nim bawić. Uważaj jednak przy tym, bo kot ma mocno rozwinięty instynkt łowczy – może więc przypadkowo potraktować zabawę jako polowanie!

Mimo, że czarny czy innego umaszczenia norweg jest towarzyskim kotem, to nie trzymaj go wyłącznie jako jedynego zwierzaka w domu. Zdecydowanie lepiej będzie, gdy zdecydujesz się od razu na dwa koty! Norweski kot leśny bardzo lubi przebywać w towarzystwie kotów, a już zwłaszcza tej samej rasy. Sprawisz mu tym ogromną frajdę i szybko zauważysz, że kot będzie szczęśliwy.

Kot norweski leśny posiada umiejętność dostosowywania się do nawet niezbyt sprzyjających warunków. Właśnie dlatego może przyzwyczaić się do mieszkania jako swojego miejsca bytu – jednak wybieg nie zawsze będzie jego ulubionym miejscem podobnie, jak smycz. Koty z ciekawością eksplorują nowe miejsca, więc dzielnie znoszą nawet dłuższe podróże. Dla nich to nie stres, a… niezła rozrywka!

Pamiętaj, że…

Koty są towarzyskie i nie wykazują agresji, więc świetnie nadają się jako towarzysz dla dziecka. Przywiązują się one jednak nie do miejsca, a do ludzi właśnie – więc trzeba będzie poświęcić kotu sporą ilość czasu!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny