Kupna budka dla kota

Jaki domek na zimę wybrać?

Jeśli chodzi o gotowe budki dla kotów wolnożyjących, najczęściej są to drewniane domki przystosowane do stania na zewnątrz w trudnych warunkach atmosferycznych. Różnią się one rozmiarem, estetyką wykonania, a przede wszystkim ceną. Laikom trudno się połapać który model wybrać, albowiem często nie zdają sobie sprawy, jakie cechy powinna spełniać zimowa budka dla kota.

Warto wybrać solidny, drewniany domek, zaimpregnowany na warunki panujące na zewnątrz. Taka budka posłuży przez długie lata, a nie będzie jedynie sezonowym gadżetem. Powinna mieć odpowiednią konstrukcję, inną, niż buda dla psa i być ocieplana. Psie budy mają zdecydowanie zbyt duży otwór wejściowy, który sprawia, że do środka dostaje się zimne powietrze.

Nie polecam domków na zimę z plastiku czy innego sztucznego tworzywa. Plastik nie izoluje przed zimnem, łatwo w nim o wilgoć, trudno utrzymać czystość i generalnie nie jest on odpowiednim materiałem na koci domek. Pomijając fakt, iż nagrzany od słońca plastik może wyzwalać toksyczne opary, szczególnie plastik niskiej jakości. Budki takie posiadają dodatkowo niewielkie wymiary, co również je dyskwalifikuje.

Idealna budka dla kota przeznaczona na dwór

Budka dla kota powinna mieć przedsionek, dzięki czemu będzie lepiej zatrzymywać ciepło oraz mieć zdejmowany dach, co ułatwi jej sprzątanie. Powinna mieć również zasłonę na wejście, dzięki czemu zimne powietrze zostanie na zewnątrz. W drewnianych domkach kocia sierść się nie elektryzuje, co jest ich niewątpliwą zaletą. Warto zwrócić uwagę, czy zadaszenie jest odpowiednio zabezpieczone przed przemakaniem.

Idealna budka powinna mieć wymiary 50 na 50 cm, a nawet większe, jeśli chcemy ją przeznaczyć dla większej grupy kotów. Musi być ocieplana - do tego celu najlepiej nadaje się słoma, która nie chłonie wilgoci i łatwo ją utrzymać w czystości poprzez regularną wymianę. Jeśli zdecydujemy się wybrać ocieplenie w postaci np. koców, to należy liczyć się z tym, że trzeba je będzie regularnie prać.

Zewnętrzna powierzchnia budki powinna być nieprzemakalna. Jeśli mamy co do tego wątpliwości, możemy dodatkowo zabezpieczyć kupioną budkę folią czy styropianem. Jeśli się na to zdecydujemy, będziemy musieli regularnie kontrolować stan tej izolacji i wymieniać ją w razie potrzeby.

Cena gotowej budki dla kota

Ceny gotowych budek dla kotów różnią się między sobą. Moim zdaniem nie warto oszczędzać na budce, która ma zapewnić kotom schronienie na zimę. Od jej solidnego wykonania i odpowiedniej konstrukcji zależeć może przetrwanie zwierząt. Poniżej znajduje się zestawienie kilku modeli kocich budek. Żadna z nich nie jest “fabrycznie” ocieplana, trzeba to robić we własnym zakresie.

Wady i zalety wybranych budek dla kotów

Rodzaj budki

Zalety

Wady

Przybliżona cena

styropianowa

tania, łatwodostępna, nadaje się na dwór i do wnętrz, relatywnie ciepła

wymaga doposażenia

niewielkie wymiary, niestabilna

brak przedsionka chroniącego przed wiatrem,

mało estetyczna powierzchnia zewnętrzna

40 zł

drewniana bez przedsionka

trwała, solidna, estetyczna, ciepła, kot raczej będzie chciał z niej korzystać

relatywnie droga, nie zabezpiecza przed wiatrem i deszczem, wymaga dodatkowego doposażenia, nadaje się tylko na dwór

120 - 200 zł

drewniana z przedsionkiem

trwała, solidna, estetyczna, zapewnia maksimum ciepła, ochronę przed deszczem, wiatrem, śniegiem, stabilna, kot raczej będzie chciał z niej korzystać

droga, duże wymiary, przyciąga złodziei, zajmuje sporo miejsca, musi być dodatkowo ocieplana

200 - 400 zł

Tabela opracowana przez autorkę na podstawie ofert internetowych oraz artykułu: Jaka buda dla kota https://aniaradzi.pl/porady/jaka-buda-dla-kota-rodzaje-ceny-opinie-ocieplenie-porady/

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Należy pamiętać, że nawet najlepsza budka dla kota powinna być ustawiona na podwyższeniu, by nie miały do niej wstępu jeże, gryzonie oraz owady, a także celem dodatkowego zabezpieczenia przed utratą ciepła od spodu. No i powinna być ocieplana - jak to zostało omówione wyżej - słomą lub styropianem. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat domku dla kota.

Ciepła budka dla kota - zrób to sam

Jak skonstruować budkę dla kota?

W internecie można znaleźć mnóstwo instrukcji i porad jak samodzielnie zbudować domek dla kota na zimę. Opinie, czy w ogóle opłaca się za to zabierać, są podzielone. Niektórzy twierdzą, że drewniana budka własnej roboty jest dużo tańsza od kupnej, inni podkreślają, że biorąc pod uwagę nakład pracy i wszystkie koszty (nie tylko surowca, ale również prądu, benzyny oraz robocizny) w sumie na to samo wyjdzie.

Jeśli mamy w sobie żyłkę majsterkowicza, możemy spróbować, bez oglądania się na opinie innych. Musimy jedynie pamiętać zasady, które sprawią, że nasz domowej roboty domek na zimę spełni swoje zadanie. Aby kot w ogóle chciał z niego korzystać, musi być duży, ciepły i ulokowany w odpowiednim miejscu. Oto co będzie nam potrzebne (idealne wymiary domku to 50 na 50 cm):

  • platforma do ustawienia budki, np. fragment palety euro;
  • kilka desek, z których stworzymy ramę domku na zimę;
  • trochę dykty;
  • gwoździe;
  • młotek;
  • ocieplenie (styropian, słoma);
  • folię do zabezpieczenia całości przed wilgocią;
  • kawałek papy do impregnacji daszku,
  • kawałek materiału do osłony wejścia.

Deski palety połącz gwoździami z dyktą - w ten sposób powstanie podłoga domku. Za pomocą dykty połącz ze sobą deski, z których powstanie zewnętrzna ściana domku, a następnie przygotuj w ten sam sposób wewnętrzną ścianę domku. Między ścianami umieść izolację. Pamiętaj, że jedna zewnętrzna ściana musi zawierać wejście, czyli niewielki otwór umieszczony nieco wyżej tak, aby powstał “próg” zabezpieczający przed śniegiem. Otwór należy zasłonić “kurtyną” z kawałka materiału.

Spód budki izolujemy kawałkiem odpowiednio przyciętego styropianu lub warstwą słomy. Zewnętrzna powierzchnia dachu powinna być pokryta nieprzemakalnym materiałem, na przykład papą lub folią, podobnie zresztą jak zewnętrzne ściany budki. Najlepiej również od razu wyposażyć domek w przedsionek, który będzie dodatkowo chronił przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Gdzie postawić budkę dla kota?

Budki dla kotów należy stawiać w miejscach osłoniętych przed ludźmi i innymi zwierzętami. Cichych i spokojnych, ale na tyle łatwo dostępnych, by można było bez problemu się do nich dostać celem sprzątnięcia czy konserwacji. Miejsce należy wybrać pod kątem bezpieczeństwa własnego oraz rezydujących w okolicy kotów.

Zewnętrzna powierzchnia budki powinna stapiać się z tłem i możliwie jak najmniej rzucać się w oczy - dzięki temu unikniemy skarg sąsiadów na “nieestetyczne przedmioty zaśmiecające przestrzeń publiczną”. Należy pamiętać, że nie wszyscy lubią koty, a niektórzy traktują koty wolnożyjące wręcz jak szkodniki i lepiej się im nie narażać.

Dodatki do budki dla kotów wolnożyjących

Jeśli już postanowimy przygotować budki dla kotów wolnożyjących, warto się również zastanowić nad ich jednoczesnym dokarmianiem w tym miejscu. Zwiększy to w znacznym stopniu ich możliwość przetrwania. Dokarmiać można zarówno mokrą, jak i suchą karmą, pamiętając o jednoczesnym zapewnieniu dostępu do świeżej wody.

Jakie miski do tego celu wybrać? Najlepiej duże, na przykład te dla psów, które łatwo utrzymać w czystości. Nie nadaje się do tego celu z pewnością miska spowalniająca jedzenie, która posiada wiele trudnych do czyszczenia zakamarków. Niektórzy mogą myśleć, że takie naczynie to niezłe sposób na to, aby jedzenia wystarczyło na dłużej, jednak jest to wnioskowanie błędne. Miska spowalniająca jedzenie nadaje się wyłącznie dla domowych pupili i nie należy jej stosować w przypadku kotów wolnożyjących.

Pomoc kotom wolnożyjącym

Podstawa prawna

Warto w tym momencie zaznaczyć, iż zgodnie z art. 21 Ustawy o Ochronie Zwierząt Zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu, z wyjątkiem tych, o których mowa w art. 33a ust. 1. Dlatego zakazy stawiania budek dla kotów czy dokarmiania ich są niezgodne z prawem i spółdzielnie, czy wspólnoty mieszkaniowe nie mają prawa ich ogłaszać.

W praktyce jednak nie jest wcale tak różowo i wielu opiekunów kotów bezdomnych spotyka się z niechęcią, ostracyzmem czy wręcz jawną agresją. Dlatego, zanim podejmiemy się pomocy kotom wolnożyjącym i zakupimy dla nich domki na zimę, warto odpowiednio przygotować się do całego przedsięwzięcia. Oczywiście, jeśli chcemy postawić budkę na własnym terenie, sprawa jest bardzo prosta, ale jeśli chcemy skorzystać z terenów innych osób, trzeba będzie uzyskać pozwolenie.

Pomagaj z głową

Jeśli chcesz postawić domek dla kotów na terenie spółdzielni, musisz liczyć się z tym, że będzie ona wymagała utrzymywania go odpowiednim stanie oraz sprzątania okolicznego terenu. Jeśli masz czas i możliwości - zgódź się na takie warunki. Holistyczna pomoc jest bowiem najlepsza dla wszystkich, zarówno dla kotów, jak i koegzystujących z nimi ludzi.

Jeśli jednak wiesz, że twój czas jest ograniczony i nie będziesz miał możliwości doglądać dziko żyjących kotów zamieszkujących twoją budkę - lepiej zastanów się, czy w ogóle jest sens ją stawiać, albo poproś o pomoc lokalną fundację pomagającą kotom wolnożyjącym.

ikona podziel się Przekaż dalej