Charakterystyka rasy – angora turecka (turkish angora)

Co warto wiedzieć o tureckiej angorze?


Jest to kot średniej wielkości, który zazwyczaj waży od 2,5 do 5 kg. Nazwa rasy nawiązuje do regionu, z którego kot się wywodzi. Angora to dawne określenie obecnej stoli Turcji (Ankary). Uważa się, że ten turecki kot jest tzw. rasą naturalną, czyli powstałą samoistnie, bez udziału człowieka lub przy jego niewielkim udziale.

Angora turecka (turkish angora) występuje w różnych umaszczeniach. Sierść tego kota może być jednolita (biała, kremowa, ruda, niebieska, czarna), szylkretowa (czarna, niebieska), tabby (pręgowana), srebrzysta, dymna, złocista, z białym (bicolour, z nieokreśloną ilością białego, arlekin, van). Niektóre organizacje felinologiczne nie uznają w tej rasie umaszczenia płowego, liliowego, cynamonowego, czekoladowego oraz typu point. Angora turecka może mieć zielone, niebieskie, żółte lub różnokolorowe oczy.

Ten turecki kot powinien mieć sierść jedwabistą w dotyku i lśniącą. Włos jest półdługi. Kot tej rasy ma tzw. portki na udach oraz tzw. kryzę na szyi. Turecka angora nie ma podszerstka. Włos tego kota nie ma tendencji do kołtunienia się ani filcowania. Pielęgnacja angory tureckiej nie jest czasochłonna. Linieje mało, więc w zupełności wystarczy wyczesywać tego kota raz w tygodniu. Regularnie należy sprawdzać jego uszy, oczy, zęby oraz przycinać pazurki.

Jaki charakter ma angora turecka?

Kot tej rasy jest niezwykle czuły i przywiązany do swojej rodziny, jednak zazwyczaj wybiera tylko jedną osobę, którą wyraźnie faworyzuje. Nie oznacza to, że nie lubi się bawić z pozostałymi domownikami, ale woli przebywać obok swojego opiekuna. Jest to kot, który wręcz uwielbia dzieci, pod warunkiem, że nie przymuszają go do niczego, czego ten nie chce zrobić.

Ten turecki kot nie lubi siedzieć sam. Najchętniej stale przebywałby obok wybranego przez siebie członka rodziny, ale jeśli dość często nie ma nikogo w domu, powinieneś zadbać o kociego kompana dla angory. Ten kot zaakceptuje także psiego towarzysza, choć będzie próbować dominować. Angora turecka ma silny charakter i nie daje się rozstawiać po kątach. Niektóre koty są nieufne wobec nieznajomych, ale zazwyczaj szybko przyzwyczajają się do nich.

Angora turecka jest żywiołowa i wesoła. Ten kot jest bardzo wścibski i wciska nos w każdy możliwy kąt. Jest pierwszy przy rozpakowywaniu zakupów czy ścieleniu łóżka. Jest to pełen energii rozrabiaka, który nigdy nie przegapi okazji do zabawy. Do tego jest gadatliwy. Właściciel angory tureckiej musi liczyć się z tym, że kot tej rasy wymaga dużej uwagi i zainteresowania. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach rasowych.

Żywienie kota rasy angora turecka – rodzaj karmy, dawkowanie

Koty są mięsożerne, więc to głównie mięso powinno znajdować się w ich diecie. Jeszcze nie tak dawno nie było takiego wyboru wśród jedzenia dla kotów, ale teraz już jest. Istnieją wysokomięsne karmy, które zawierają w sobie wszystko, co jest niezbędne w diecie kota, więc z powodzeniem mogą być podawane codziennie. Z kolei karmy filetowe, które są ubogie w tłuszcz i witaminy, można podawać od czasu do czasu jako zdrowy przysmak (zazwyczaj jest to pokrojony drobiowy lub rybny filet w galarecie albo w bulionie).

Suchy pokarm nie jest wybierany przez wszystkich właścicieli mruczków. Uważa się, że ta mało wilgotna karma utrudnia kontrolowanie ilości płynów, jakie przyjmuje kot. Długotrwałe odwodnienie organizmu kota może przyczynić się do problemów z układem moczowym i spowodować uszkodzenie nerek. Zwykle właściciele kotów wolą nie ryzykować i zostają przy mokrych karmach, ale niektórzy decydują się na zakup specjalnej fontanny dla kota, która ma zachęcić zwierzaka do częstszego picia wody.

Żołądki kotów są mało, więc należy podawać im mniejsze porcje, ale w miarę możliwości jak najczęściej. Dzienna porcja jedzenia powinna była rozłożona na 3-5 razy. Jeśli przez większość czasu nie ma cię w domu, dobrą opcją jest mieszana dieta. Mokrą karmę można podawać kotu z samego rana oraz po powrocie z pracy, a karmę suchą nasypać tuż przed wyjściem i na noc.

Dzienna porcja będzie zależności od kaloryczności karmy, wieku kota, jego rasy, stanu zdrowia i aktywności. Na opakowaniu każdej karmy powinna znajdować się tabela dawkowania. Może okazać się, że idealna porcja mokrej karmy w ciągu dnia będzie wynosiła 250 g (lub 100 g w opcji mieszanej), a suchego pokarmu 70 g (albo 40 g w wersji mieszanej). Cały czas należy monitorować wagę kota, aby nie doprowadzić do jego nadwagi. Należy zmniejszyć dzienną porcję, jeśli w czasie głaskania kości kręgosłupa zwierzaka nie będą wyczuwalne.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego kota?

Poznaj najnowszą linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie, podkreślającym aromat i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Hodowla rasowych kotów – opinie, cena, informacje

Turecka angora - jaka jest cena za rasowe kocięta?

Wszystko zależy od samego kota. Będzie droższy, jeśli mocno wpasowuje się w ramy wzorca rasy. Zazwyczaj więcej trzeba zapłacić za koty, które są po wybitnych rodzicach. Cena będzie większa, jeśli koty trzeba sprowadzić zza granicy. Znaczenie ma renoma hodowli. Hodowca może sprzedać pierwszy miot taniej (nie mniej niż za 1500 zł). Zazwyczaj tańsze są te koty, które są łatwo dostępne w kraju, a ich populacja jest ogromna.

Kot rasy angora turecka i zbliżenie na pyszczek oraz charakter i hodowla
Jaki charakter ma angora turecka, czyli hodowla kota krok po kroku

Angora turecka nie należy do drogich kotów, mimo że w Polsce nie jest popularna. Cena za te koty mieści się w przedziale od 2000 do 3000 zł. Może okazać się, że na kocięta będzie trzeba nieco poczekać. Cena cornish rex zazwyczaj wynosi tyle samo. Łyse koty kosztują podobnie, co te owłosione, ale niektóre osobniki można kupić nieco drożej, np. cena sfinksa waha się od 2000 do 5000 zł.

Za rasowe koty trzeba nieco zapłacić. Wszelkie oferty z przedziału 500 – 1500 zł powinny wydawać się podejrzane. Szanujący się hodowcy nie sprzedają kociąt po tak niskiej cenie, ponieważ taka kwota nie jest adekwatna do wysiłku, jaki włożyli w rozwój hodowli. Za ok. 1000 zł wystawiają jedynie dorosłe koty, które zostały wyłączone z planu hodowlanego.

Jak nie dać się oszukać przez pseudohodowlę?

Nie każda hodowla kota savannah czy angory tureckiej okaże się legalna. Choć większa szansa na trafienie na pseudohodowlę jest przy powszechniejszych rasach, nie oznacza to, że nie ma ich wśród tych mniej popularnych. Na co zwrócić uwagę?

Choć to zdjęcia przyciągają wzrok, nie sugerują się tylko nimi. Zdjęcia można w łatwy sposób ustawić, więc tak naprawdę dopiero podczas spotkania w hodowli jesteś w stanie określić, czy koty żyją w odpowiednich warunkach. Cena także nie powinna być jedynym wyznacznikiem, bo pseudohodowcy czasami wystawiają kociaki po właściwych cenach.

Najważniejszy jest opis, a także nagłówek. Kot nie może być jedynie w typie rasy, ponieważ oznacza to, że przypomina rasowego, ale nim nie jest. W ogłoszeniu powinny znajdować się informacje o samym kociaku (data urodzenia, charakter, umaszczenie, badania, rodzice etc.), ale nie tylko. Ważne jest to, gdzie hodowla jest zrzeszona. W naszym kraju obowiązują trzy organizacje felinologiczne, które przynależą do World Cat Congress (WCC). Te organizacje to: FIFe, TICA i WCF. Pierwsza z nich jest zdecydowanie najbardziej znana. Polskim członkiem FIFe jest Polska Federacja Felinologiczna Felis Polonia (FPL), a w jej skład wchodzi 19 stowarzyszeń i 10 klubów ras.

Nowy właściciel powinien otrzymać rodowód zakupionego kociaka. Jest to dokument potwierdzający to, że kotek jest rasowy. Musi być kilkupokoleniowy i nie może zawierać luk. Na jego podstawie można sprawdzić, czy kociak pochodzi z kojarzenia blisko spokrewnionych osobników. Na rodowodzie umieszczony jest numer CHIP, który to został wszczepiony kociakowi. Kot może zostać wydany, gdy będzie miał 12 tygodni. Niektórzy hodowcy przetrzymują je nieco dłużej (o 2-4 tygodnie), aby oddać kocięta dopiero po zabiegu kastracji. Do tego czasu muszą być dwa raz zaszczepione i dwa razy odrobaczone.

Niska cena angory tureckiej może być kusząca, ale kupowanie kota z pseudohodowli nie jest dobrym pomysłem. Kot może i będzie tańszy, ale jego leczenie będzie drogie i permanentne. Opinie o danej hodowli możesz poczytać na grupie miłośników rasy na Facebooku. Angora turecka nadaje się dla osób, które dużo czasu spędzają w domu i pragną towarzyskiego kota. Ten turecki kot uwielbia zabawę i ciągłe zainteresowanie ze strony właściciela. Nadaje się zarówno dla osób starszych, jak i dzieci, pod warunkiem, że nie będzie przymuszany do tego, czego nie chce robić.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny