Przedstawienie rasy – amerykański bobtail

Opis, wygląd, pielęgnacja – co warto wiedzieć o tym kocie?

Początki rasy to lata 60. XX wieku. Młoda para przygarnęła brązowego pręgowanego kota, który odznaczał się krótkim ogonem. Kocur pokrył samicę w typie kota syjamskiego (colorpoint). Kocięta, jakie narodziły się z tej krzyżówki, miały krótkie ogony. Ze względu na wąską pulę genów, w połowie lat 80. hodowcy odstąpili od początkowego zamysłu wzorca rasy, przez co amerykański bobtail mógł występować też w innych umaszczeniach. W 1989 roku rasa została uznana przez TICA.

Ten kot może być krótkowłosy lub długowłosy. Obie odmiany mają gesty podszerstek. Amerykański bobtail krótkowłosy ma krótką, gładką i przylegająca do ciała sierść. Druga odmiana tego kota ma znacznie bardziej kudłate włosy, które są średniej długości z wyjątkiem kilku miejsc. Dłuższa sierść rośnie na szyi (kryza), brzuchu, ogonie, udach (portki). W rasie dopuszczalne są wszystkie kolory oraz typy umaszczeń, ale najbardziej pożądany jest tzw. dziki wygląd, aby kot przypominał rysia rudego. Ogon tego kota musi być skrócony. Występuje w różnych długościach, ale nie może być dłuższy niż do kolana. Rosnąca na nim sierść powinna być gęsta.

Pielęgnacja tego kota nie jest skomplikowana. Kot o krótkiej sierści może być wyczesywany co kilka dni, a tylko w okresie linienia codziennie, ale domowy amerykański bobtail długowłosy powinien być szczotkowany każdego dnia. Raz w tygodniu warto podawać kotu łyżeczkę smalcu (z kaczki lub z gęsi), aby w przewodzie pokarmowym kota nie zaległy zbite kule włosowe. Średnia długość życia tego kota to ok. 15 lat. Rasa uważana jest za zdrową, ale należy regularnie sprawdzać stan uszu, oczy, zębów i pazurów kota. Amerykański bobtail osiąga wagę ok. 5-8 kg.

Usposobienie, opinie – jaki charakter ma amerykański bobtail?

Jest to kot, który przywiązuje się do wszystkich domowników. Nikogo nie faworyzuje i jest czuły wobec każdego członka rodziny. Powinien dobrze dogadywać się z dziećmi, ale warto kontrolować ich wspólne zabawy. Nie jest to kot nadmiernie hałaśliwy. Zamiast głośno miauczeć, zdecydowanie częściej grucha i ćwierka. Nadaje się dla osoby ceniącej sobie ciszę i spokój. Nie jest strachliwy i zazwyczaj szybko przyzwyczaja się do nowych gości.

Ten kot nie najlepiej znosi samotność. Jeśli często przebywasz poza domem, postaraj się o towarzystwo dla swojego kociego przyjaciela. Amerykański bobtail ma łagodny charakter i zazwyczaj bez problemu akceptuje inne koty. Powinien także nawiązać więź z psem. Metoda socjalizacji z izolacją pomaga przy stopniowym zapoznaniu zwierząt ze sobą.

Amerykański bobtail lubi zabawę i chętnie aportuje zabawki niczym pies lub poluje na owady, ale na ogół ma umiarkowaną potrzebę na ruch. Większość dnia lubi leniuchować na kanapie. Ten kot jest inteligentny i powinien poradzić sobie na wolności, jednak bezpieczniej jest zabezpieczyć wszystkie okna oraz balkon, aby amerykański bobtail nie wymknął się z domu. Zazwyczaj kot ten nie czuje potrzeby zwiedzania terenów poza mieszkaniem, ale lepiej zadbać o bezpieczeństwo kota. Jeśli planujesz zakup pupila, sprawdź także ten artykuł z poradami na temat kompletowania wyprawki dla kota.

Kot amerykański bobtail - hodowla a pseudohodowla rasowych kotów

Cena, zdjęcia czy opis – na co zwrócić uwagę?

Przeglądając ogłoszenia, w oczy rzucają się przede wszystkim ładne zdjęcia. Nie należy jednak opierać swojego zdania tylko na nich, ponieważ zdjęcia nie zawsze przedstawiają warunki, w jakich na co dzień żyją koty. Można to sprawdzić dopiero podczas spotkania w hodowli.

Cena również nie powinna być jedynym wyznacznikiem legalności hodowli, ponieważ zdarzają się sytuacje, w których odpowiedzialni hodowcy mogą sprzedać swoje koty nieco taniej. Z kolei pseudohodowcy nie zawsze sprzedają kocięta za ok. 500 – 1500 zł, bo czasami za ich koty trzeba zapłacić nawet 5000 zł.

To opis jest najważniejszą częścią ogłoszenia. Powinny tam znajdować się informacje na temat sprzedanego kociaka oraz samej hodowli. Kocięta mogą opuścić hodowlę, gdy skończą 12 tygodni. Obowiązkowo muszą być 2-3 razy zaszczepione i 2-3 odrobaczone, a także muszą mieć wszczepiony CHIP. Kotek nie może być w tzw. typie rasy, bo oznacza to, że tylko przypomina rasowego kota.

Kocię rasy amerykański bobtail o rudej sierści i krótkim ogonku oraz ceny kociąt
Kot amerykański bobtail (american bobtail) krok po kroku, czyli opis: usposobienie, charakter, charakterystyka i pielęgnacja

Hodowla powinna być zrzeszona w odpowiednim stowarzyszeniu. W naszym kraju obowiązują trzy organizacje: FIFe, WCF i TICA. Wszystkie rasowe koty mają opatrzony pieczątkami, podpisami, znakiem wodnym i wytłoczeniem rodowód. Kocięta otrzymują rodowód bez względu na to, ile kotów urodziło się w miocie oraz czy wpasowują się w ramy wzorca rasy.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Ile kosztuje rasowy kot amerykański bobtail?

Cena rasowego kota nie jest ustalona odgórnie. To, ile kosztuje dany kot, zależy od:

  • wieku,
  • płci,
  • przeznaczenia,
  • renomy hodowli,
  • linii genów,
  • dostępność rasy w kraju,
  • tytułów rodziców,
  • wyglądu kota.

Dorosłe osobniki sprzedane są rzadko. Zazwyczaj są to kilkuletnie koty, które zostały wyłączone z planu hodowlanego. Ich cena wtedy to kwestia ok. 1000 – 1500 zł. Kotek sprzedawany do innej hodowli będzie dwa razy droższy od kota „na kolanka”. Istotne jest pochodzenie kotka, ale wszystkie koty z miotu mogą kosztować inaczej, bo w różnym stopniu będą wpasowywać się w ramy wzorca rasy. Koty sprowadzane zza granicy będą droższe.

Za rasowe kocięta w Polsce najczęściej trzeba zapłacić od 2000 do 4000 zł. Kot somalijski kosztuje ok. 2500 zł, a kot himalajski ok. 2500 – 3500 zł. Amerykański bobtail nie jest dostępny w naszym kraju. Jego cena za granicą wynosi ok. 900 – 1200 euro. Kot japoński bobtail również nie występuje w Polsce. Ten kot jest droższy. Za te kocięta trzeba zapłacić nawet 8000 – 12000 euro.

Amerykański bobtail ma łagodne usposobienie i jest czuły wobec wszystkich domowników. Dogaduje się zarówno z innymi kotami, jak i psami. Ten kot nie jest hałaśliwy. Lubi się bawić, ale przez większość dnia chętnie leniuchuje na kanapie. Amerykański bobtail może być długowłosy i krótkowłosy. Należy go często szczotkować, ale zazwyczaj jego pielęgnacja nie jest skomplikowana.

ikona podziel się Przekaż dalej