Zabiegi pielęgnacyjne

Obcinanie pazurów

Wiele osób zastanawia się, czy kotom należy obcinać pazury. W końcu same potrafią o nie zadbać chociażby ścierając je na drapaku. Większość mruczków reaguje nerwowo na sam widok obcinaczki do pazurów. W skrajnych przypadkach nie pozostaje nic innego, jak udać się po pomoc do weterynarza.

Wiele tekstyliów w naszych domach ma taką konstrukcję, że zahaczanie o nie pazurami jest dla kota bardzo nieprzyjemne. Pazury niektórych kotów rosną tak szybko, że zwierzę nie nadąża z ich ścieraniem. Starsze mruczki również mogą mieć problemy z utrzymaniem prawidłowej higieny tej części ciała i należy im w tym pomóc.

Oczywiście można za każdym razem udawać się na zabieg obcięcia pazurów do weterynarza lub obeznanego z kotami groomera, ale zabieg ten można również wykonywać samodzielnie w domu. Wymaga to zazwyczaj sporo cierpliwości i powolnego przyzwyczajania zwierzęcia do całej procedury, ale jak najbardziej jest wykonalne.

Czesanie

Kot z krótką sierścią potrafi całkiem nieźle o siebie zadbać, ale kot z długim futrem już niekoniecznie. Koci język nie jest przystosowany do rozczesywania długich włosów, będących “produktem” ludzkiej działalności hodowlanej. Kotom ras długowłosych czy mieszańcom z okazałą okrywą po prostu trzeba pomagać.

Kot liżąc swoje ciało “wyczesuje” i połyka martwy podszerstek - włos, który nie jest mu już do niczego potrzebny. Połykanie dużej ilości podszerstka może się skończyć problemami zdrowotnymi. Im więcej martwego włosa usuniemy w trakcie czesania, tym mniej zbędnego balastu dostanie się do kociego organizmu.

Z niewyczesanego martwego podszerstka powstają kołtuny - zbite kłęby sierści, które nie tylko brzydko wyglądają, ale sprawiają kotu dyskomfort, a z czasem wręcz ból. Ciągną skórę przy każdym ruchu, mogą się przyczynić do powstawania ran i infekcji. Regularne wyczesywanie zapobiega ich powstawaniu.

Dodatkowa pielęgnacja futra

Kotom z długą sierścią warto jest ją podcinać w strategicznych miejscach, na przykład w okolicy odbytu, na tylnych nogach lub w rejonie tzw. śliniaka. Sprzyja to utrzymaniu higieny tychże miejsc i ułatwia kotu samodzielne czyszczenie ich.

Samodzielne operowanie nożyczkami czy maszynką elektryczną może się źle skończyć, dlatego najlepiej udać się po pomoc w tym zakresie do weterynarza albo profesjonalnego groomera, który ma doświadczenie w strzyżeniu kotów.

Zabiegi higieniczne

Czyszczenie oczu

Niektóre koty potrzebują regularnego czyszczenia oczu - szczególnie mruczki ras brachycefalicznych, czyli koty perskie i egzotyczne. Nie należy do tego celu stosować medykamentów dla ludzi, a jedynie preparaty dedykowane kotom. Jedynym wyjątkiem jest sól fizjologiczna, którą można kupić w aptekach w poręcznych, jednorazowych ampułkach.

Większość kotów nie lubi “gmerania” przy twarzy, a szczególnie przy oczach, należy więc podchodzić do całego przedsięwzięcia spokojnie i z dużą dozą cierpliwości. Jeśli będziemy działać powoli, za każdym razem zwiększając długość i intensywność zabiegu, kot będzie chętniej z nami współpracował. Sprawdź także ten artykuł na temat kąpania kota krok po kroku.

Czyszczenie uszu

Generalnie zdrowym kotom uszu nie trzeba czyścić - dbają o to same. Gorzej, jeśli kot ma na przykład kontakt ze światem zewnętrznym, wychodzi na spacery, tarza się w piasku lub podejmuje inne “brudzące” czynności.

Wtedy warto zaopatrzyć się w specjalne chusteczki do czyszczenia uszu i stopniowo przyzwyczajać kota do tego zabiegu. Nigdy nie należy zapuszczać się zbyt głęboko, a jedynie przecierać skórę płytko po wewnętrznej stronie małżowiny usznej. Najlepiej poprosić weterynarza o krótkie szkolenie, zanim zabierzemy się do tego sami.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Kot myjący zęby szczoteczką
Zabiegi pielęgnacyjne dla kotów na zęby, a także inne, które pozwolą utrzymać kota w dobrym zdrowiu

Mycie zębów

Kamień nazębny i wywołane nim choroby jamy ustnej są częstą zmorą opiekunów kotów. Zabieg zdejmowania kamienia u weterynarza jest procedurą drogą, wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań i ciągnie za sobą zawsze ryzyko powikłań, jak każdy zabieg przeprowadzany pod narkozą.

Warto zatem profilaktycznie czyścić pupilowi zęby, aby ograniczać przyrastanie kamienia. Na rynku istnieje wiele produktów, które możemy zastosować: pasty, żele, dodatki do wody pitnej, suplementy diety. Szczotkowanie, czyli mechaniczne usuwanie płytki, jest najskuteczniejszym z nich i warto do niego kota przyzwyczajać od małego.

Działania prozdrowotne

Podawanie suplementów

Profilaktyczne podawanie suplementów, jak choćby dobrej jakości pasty odkłaczającej, jest w przypadku wielu zwierząt koniecznością. Suplementy pomagają kotu dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem, a na tym zależy każdemu opiekunowi.

Niektóre suplementy są zjadane chętnie, na widok innych mruczki uciekają w panice pod kanapę. Czy oznacza to, że należy zrezygnować z ich stosowania? Z pewnością nie. Trzeba jedynie znaleźć odpowiednią metodę podania - taką, która dla kota będzie przyjemna.

Wiele suplementów można podawać razem z karmą lub przysmakami - jest to najmniej inwazyjny i stresujący sposób. Jeśli mamy wątpliwości czy konkretny preparat można podawać z jedzeniem - powinniśmy skonsultować się z weterynarzem.

Regularne badania weterynaryjne

Coroczny przegląd u weterynarza jest jednym z najlepszych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie możemy zafundować kotu. Główną jego zaletą jest to, że pozwala kontrolować stan zdrowia mruczka i wyłapać ewentualną chorobę na wczesnym stadium jej rozwoju.

Bardzo wielu opiekunów rezygnuje z badań kontrolnych, bo na oko wydaje im się, że kot wygląda zdrowo. Jeszcze inni nie chcą przysparzać swojemu zwierzęciu (ani sobie!) dodatkowego stresu. Jest to postępowanie nieroztropne, a w skrajnych przypadkach może się skończyć tragicznie dla naszego podopiecznego.

Koty są mistrzami w ukrywaniu chorób i często nie przejawiają żadnych symptomów aż do momentu, gdy choroba jest w bardzo zaawansowanym stadium. Potrafią bawić się i jeść normalnie, a jednocześnie cierpieć. Mając tego świadomość, powinniśmy regularnie zgłaszać się na kontrole.

ikona podziel się Przekaż dalej