Jak wygląda kocia starość?

Osłabienie zmysłów

U kotów, jak i u ludzi, narządy zmysłów zużywają się z wiekiem. Pogarsza się wzrok, słuch i węch, a także funkcje narządu ruchu, co ciągnie za sobą określone konsekwencje - kot staje się wolniejszy, bardziej ostrożny, ogólnie mniej się rusza, wolniej reaguje na bodźce z otoczenia.

Może również grymasić przy jedzeniu, gdyż w przypadku kotów to głównie zapach wpływa na atrakcyjność pokarmu. Jeśli zmysł węchu jest przytępiony, jedzenie staje się mało ciekawe. Niski apetyt z kolei może powodować spadek masy ciała i utratę tkanki mięśniowej.

Choroby przewlekłe

Większość kotów 10+ cierpi z powodu mniejszych lub większych dolegliwości zdrowotnych. Najczęstszymi chorobami przewlekłymi kotów są: niewydolność nerek, nadczynność tarczycy, choroby układu moczowego, choroby serca, nowotwory.

Z daną chorobą wiążą się dodatkowe konsekwencje, z których opiekun często nie zdaje sobie sprawy. Np w przypadku niewydolności nerek organizm może być “podtruwany” szkodliwymi produktami przemiany materii. Powoduje to mdłości, a więc i osłabienie apetytu, a czasem objawy neurologiczne podobne do tych charakterystycznych dla demencji.

Ból

Szacuje się, że aż połowa kotów w wieku 15+ cierpi z powodu bólu wywołanego przez reumatoidalne zapalenie stawów. Ta przykra choroba może rozwijać się bezobjawowo - kot nie utyka, nie ma większych problemów z poruszaniem się, skacze. A mimo wszystko jego komfort życia jest zaniżony.

Starsze zwierzęta często cierpią z powodu bólu zębów. Dolegliwości stomatologiczne są u kotów również powszechne. Tylko regularne kontrole u weterynarza specjalisty połączone z badaniem RTG pozwalają na utrzymanie kociej jamy ustnej w dobrym stanie.

Jak ułatwić życie starszemu kotu?

Niezmienny rytm dnia

Koty na ogół nie lubią zmian, a koty starsze w szczególności. Koci staruszek ceni sobie rutynę i powtarzalność. Chce, aby życie codziennie toczyło się utartym torem, bez niespodzianek. Ma swoje przyzwyczajenia, które pomagają mu czuć się bezpiecznie.

Regularne pory posiłków, zabawy, zabiegów pielęgnacyjnych czy pieszczot to podstawa dobrego samopoczucia futrzastego seniora. Częste zapraszanie gości, zmiana wystroju mieszkania czy trybu pracy - to wszystko może powodować dyskomfort psychiczny.

Regularne badania weterynaryjne

Każdy kot powinien być przynajmniej raz w roku badany u weterynarza. Kot starszy - nawet co pół roku jeśli jego stan zdrowia tego wymaga. Regularne wizyty w lecznicy weterynaryjnej pozwolą wykryć ewentualną chorobę we wczesnym, łatwiejszym do leczenia, stadium.

W skrajnych przypadkach badania weterynaryjne trzeba przeprowadzać co pół roku, a nawet częściej, szczególnie gdy kot cierpi na chorobę, w której pogorszenie stanu zdrowia może nastąpić gwałtownie. Konieczna jest również stosowna diagnostyka przed każdym zabiegiem w znieczuleniu ogólnym.

Polecane karmy dla kotów - sprawdź je!

Wyrozumiałość

Wyrozumiałość opiekuna bardzo podnosi jakość życia starszego kota. Podobnie jak człowiek w podeszłym wieku, może on doświadczać huśtawek nastroju, różnego rodzaju lęków, bywa rozdrażniony. Dobre słowo człowieka, jego delikatny dotyk i obecność mogą w takich wypadkach zdziałać cuda. Sprawdź także ten artykuł z poradami, czy kot powinien wychodzić z domu.

Modyfikacja otoczenia

Skakanie

Starsze koty przeważnie są mniej mobilne - nie biegają i niechętnie się wspinają, najczęściej z powodu wspomnianego bólu artretycznego. Nie oznacza to jednak, że nie mają potrzeby aktywności. Mogą i powinny się ruszać, ale w odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni.

Wszelkiego rodzaju podesty czy schodki, ułatwiające kotu dotarcie do ulubionego miejsca odpoczynku, będą nieocenioną pomocą. Można je zrobić samodzielnie niewielkim kosztem lub kupić estetycznie wykonany gotowy produkt, pasujący do wystroju mieszkania.

Zabawa

Kot starszy potrzebuje się bawić, przy czym zabawa ta będzie raczej mniej dynamiczna. Samo wodzenie wzrokiem za ofiarą jest realizacją ważnego fragmentu łańcucha łowieckiego, a zatem formą zabawy. Nawet jeśli kot nie ruszy się w trakcie z miejsca - nie należy z tej aktywności rezygnować.

Zabawa powinna obejmować różnego rodzaju aktywności intelektualne, które stanowią nie tylko doskonałą rozrywkę, pomagają również zachować mózg w dobrej kondycji. Gimnastyka mózgu może przynajmniej do pewnego stopnia opóźnić procesy demencyjne.

Wskazówki do poruszania się po domu

Jeśli nasz kot ma problemy ze wzrokiem i z tego powodu trudno mu trafić do miski czy kuwety, możemy ułatwić mu zadanie przygotowując swego rodzaju “ścieżki” z ręczników lub innych miękkich tekstyliów, prowadzące do poszczególnych miejsc w domu.

Jeśli kot ma problemy z węchem pobudzimy jego apetyt podgrzewając porcje pokarmu w mikrofalówce, oferując mocno pachnący pokarm, podając niewielkie posiłki kilka razy dziennie. Świeże jedzenie pachnie mocniej, niż wyschnięte i zleżałe.

Starość naszych kocich przyjaciół i związane z nią problemy bywają dla opiekunów bardzo przykre. Zmuszają bowiem do konfrontacji z przerażającą myślą o śmierci stworzenia, z którym przeżyliśmy kilka czy kilkanaście lat. Niemniej powinniśmy zrobić wszystko, by nasz futrzasty przyjaciel przeżył ten etap swojej ziemskiej podróży w jak największym komforcie.

ikona podziel się Przekaż dalej