Czym jest karma weterynaryjna dla psa? Wyjaśniamy
Właściwie odżywianie psów jest podstawowym aspektem opiekowania się nimi. Każda karma powinna być odpowiednio dobrana, zwracając szczególną uwagę na wiek, rasę czy stan zdrowia psa. Bardzo popularna jest karma weterynaryjna dla psa, dedykowana psom z różnymi problemami zdrowotnymi. Czym są karmy weterynaryjne, jaki skład mają specjalistyczne karmy i jakie są o nich opinie? Czym różni się zwykła karma sucha lub mokra od tej leczniczej? Czy dzięki niej zmieni się cała psia dieta? Dowiedz się więcej!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o karmach dla psów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Karma weterynaryjna dla psa – czym jest karma lecznicza?
Specjalistyczne karmy weterynaryjne dla psów – co to takiego?
Karma lecznicza zazwyczaj dzielona jest na kilka różnych rodzajów. Włącza się ją do diety w momencie, gdy zwierzak boryka się z jakimś problemem zdrowotnym. Ze względu na to, karmy weterynaryjne mogą być:
- Pełnoporcjowe – służące jako podstawa diety i główne źródło pokarmowe
- Uzupełniające – służące jako dodatek do żywienia (z reguły jest to karma mokra)
Karma weterynaryjna dla psa powinna zostać dobrana przede wszystkim pod kątem zapotrzebowania zwierzaka na dany składnik. Należy jednak wziąć pod uwagę również jego preferencje, wiek, aktywność i rasę. Jak nazwa wskazuje, karma weterynaryjna jest karmą leczniczą, a więc specjalistyczną – do podawania czasowego chorym psom. Jeżeli zwierzę jest np. chore albo uczulone, jego dieta powinna opierać się przede wszystkim na takiej właśnie karmie.
Specjalistyczne karmy weterynaryjne posiadają opracowany skład pod kątem uzupełnienia niektórych składników pokarmowym dla tych psów, które tego potrzebują. Karma taka ma zatem za zadanie wspomagać terapię pewnych schorzeń, dzieląc się na przeznaczone dla konkretnych chorób / psich dolegliwości. To produkt ułożony pod potrzeby psów, posiadających jakąś chorobę lub dolegliwość (np. alergia na zboże). W karmie weterynaryjnej znajduje się odpowiednio zbilansowana ilość białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i elementów odżywczych.
Czym różni się zwykła karma sucha od karmy weterynaryjnej?
Tutaj głównej roli nie gra cena – karmy często potrafią kosztować bardzo podobnie i wiele zależy od producenta. Podawanie karmy weterynaryjnej ma służyć nie tylko nakarmieniu psa, jak to bywa w przypadku zwykłej karmy. Służy ona głównie ograniczeniu niepożądanych reakcji na uczulające składniki albo zminimalizowaniu efektów jedzenia „normalnej” karmy (jak tycie). Niektóre karmy weterynaryjne mają w składzie lecznicze dodatki o wyższym stężeniu niż w karmach sklepowych. Dieta lecznicza ma zatem pomóc wyleczyć chorobę, a zwykła karma ma po prostu odżywić psa i dostarczyć mu energii.
Składniki karm weterynaryjnych są skrupulatnie dopierane i stale kontrolowane by nie zaszkodziły, a pomogły psu. Karma weterynaryjna dla psa przeznaczona jest konkretnym schorzeniom, a więc powinna być zalecona przez weterynarza. Można powiedzieć śmiało, że karma weterynaryjna to lek, a zwykła karma jest po prostu pożywieniem dla psa. Opinie hodowców wskazują na to, że szczególnie popularne karmy weterynaryjne są dedykowane psom o problemach takich, jak:
- psy po kastracji / sterylizacji,
- psy z nadwagą,
- psy uczulone na jakiś składnik pokarmowy (np. gluten),
- psy z cukrzycą,
- psy z problemami nerkowymi (np. kamienie nerkowe / moczowe),
- suki karmiące / w okresie laktacji,
- psy w okresie rekonwalescencji (po jakimś zabiegu).
Polecane karmy dla psów w super cenie!
Karmy weterynaryjne dla psów oraz kotów znaleźć możesz w sklepie Fajny Zwierzak. Wyszukasz tam produkty takie, jak Royal Canin, Hills czy karma dla kota Orijen.
Co to jest karma weterynaryjna dla psa?
Kiedy podawać psu karmę weterynaryjną?
Przede wszystkim, należy to ustalić z lekarzem weterynarii. Powinien on zbadać zwierzę i ustalić, jakiej karmy weterynaryjnej potrzebuje. To konieczność, zwłaszcza że trzeba będzie karmę zatwierdzić bądź wykluczyć z powodu np. leków, które w tej chwili bierze pies (np. po przebytej operacji). Karmę specjalistyczną można podawać psu wyłącznie po konsultacji z weterynarzem, uzgadniając jej rodzaj i ilość porcji.
Należy pamiętać o tym, że czasami specjalistyczna karma weterynaryjna może być jedynym pożywieniem dla zwierzaka, a w innym przypadku ma jedynie uzupełniać jego dietę. Nie posiadając wiedzy w tym zakresie, można więc psu zaszkodzić. Najlepiej, by w temacie karmy weterynaryjnej pomogła wyspecjalizowana w tej dziedzinie osoba.
Czego unikać w przypadku karm weterynaryjnych?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że:
- Samodzielnie nie wolno dobierać psu jakiejkolwiek, nawet najlepszej składowo karmy leczniczej (jak np. karma Royal Canin Gastro Intestinal) – musi to zrobić weterynarz, po zbadaniu zwierzęcia.
- Nie można podawać karmy bez ustalenia konkretnych porcji – nie mierz ich sam, bo możesz zaszkodzić swojemu zwierzęciu.
- Nie wolno zmieniać samodzielnie dawek karm, które ustalił weterynarz.
- Nie powinno się kupować karm weterynaryjnych z nieznanych źródeł – ich cena czasem może skusić, jednak skład może okazać się beznadziejny i zupełnie nie pomocny.
- Zapewnić musisz zwierzętom dostęp do świeżej wody podczas korzystania z produktów weterynaryjnych takich, jak karma dla kota Orijen czy też Hills.
Pamiętaj, że oprócz karmy weterynaryjnej ważne są również akcesoria dla psów, które pomogą odzyskać pełną sprawność po zabiegu, a także umożliwią im zdrowo odpoczywać, regenerować się i nabrać sił.