Ile żyje mucha? Sprawdź średnią długość życia owada
Mucha to owad, który często nam przeszkadza. Długo bzyczy nad uchem i siada na ulubionych drożdżówkach, a to jedynie wierzchołek góry lodowej! Owady przenoszą bowiem również choroby! Ile żyje mucha, jeśli nie trafi jej nasza packa? Jak się pozbyć inwazji z domu? Co odstrasza owady? Sprawdzamy, co trzeba wiedzieć o muchach!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owadach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rozwój muchy od jaja do owada
Jaja - ile jaj składają muchy?
Mucha domowa to gatunek, który nie żyje długo, ale wykazuje zdolność do szybkiego rozmnażania, co znacznie utrudnia kontrolowanie jej populacji. Mucha domowa to najczęstszy gatunek występujący bardzo licznie na fermach świń i drobiu, a także w stajniach i w domach. Aktualnie występuje ona praktycznie na wszystkich zamieszkanych kontynentach, od klimatu tropikalnego po umiarkowany.
Muchy domowe składają jaja na źródle pokarmu. Pod tym względem samice muchy preferują wilgotne i zaciemnione miejsca jak kompostowniki. Niektóre gatunki składają jaja również na ciałach martwych zwierząt lub gnijącym mięsie. W domach można spodziewać się ich w obrębie śmietników lub w rurach. W trakcie swojego życia samica robi to zwykle pięć lub sześć razy, a każda partia liczy około 150 sztuk.
Jaja wyglądem przypominają ziarenka ryżu. Są białe i mają długości około 1-2 mm i układają się w stosy. U samicy maksymalna produkcja jaj odbywa się przy w temperaturach od 25 do 30 ° C, a jaja muszą pozostać wilgotne, by mogły się z nich wykluć larwy.
Larwy - zanim powstanie dorosły owad
Rozwój muchy obejmuje cztery stadia: jaja, larwy, poczwarki i osobnika dorosłego. Pełen cykl zajmuje niewiele czasu i trwa mniej więcej tydzień, choć w niesprzyjających warunkach ich cykl życia może wymagać do dwóch miesięcy.
Larwa wykluwa się z jaja już po około jednym dniu. Larwy są beznogie i mają białą barwę. Mają one długość od 3 do 9 mm i cylindryczny kształt, który zwęża się w kierunku głowy. Larwa żeruje (je) w miejscu złożenia jaj przez 3 do 5 dni. Gromadząc w ten sposób składniki odżywcze, potrzebne do przeobrażenia w osobnika dorosłego. Przetrwaniu larwy sprzyja m.in. obornik o wysokiej wilgotności. Optymalna temperatura to dla nich przedział 20 do 30 ° C.
Po okresie żerowania larwy wchodzą w stadium poczwarki. Rozwijająca się postać dorosła jest wtedy chroniona przez brązową skorupę. Dorosła postać pojawia się po 3-6 dniach, a samica jest w stanie złożyć jaja już po 3 dniach życia. Rozmiar muchy w porównaniu z tym, jak wygląda pchła, jest spory. Mucha domowa ma 6-7 mm długości. Samica jest większa od samca i można ją odróżnić od niego przez szerszą przestrzeń między oczami. A może zainteresuje cię także ten artykuł ze sposobami na pchły u psa?
Ile żyje mucha?
Mucha domowa - optymalne warunki życia
To, jak długo żyją muchy, zależy od warunków środowiska i może wynosić od 15 do 30 dni. Szczególnie ważna jest temperatura otoczenia. Muchy rozwijające się w domach, czy innych ciepłych miejscach żyją zwykle dłużej niż te na wolności.
Aktywność much jest znacząco większa latem, ale mogą one rozmnażać się przez cały rok. Letnia aktywność związana jest z ciepłem, które stanowi czynnik sprzyjające rozwojowi larw. Dla larw oprócz temperatury liczy się także wspomniana już wilgotność oraz dostępność pokarmu zapewniającego substancje odżywcze umożliwiające dalsze dojrzewanie.
W wyeliminowaniu problemu z muchami pomaga ograniczenie ich komfortu i korzystnych warunków bytowania poprzez regularne czyszczenie pojemników na śmieci oraz czyszczenie odpływów w zlewach. Pomocne są także siatki zakładane w oknach.
Polecane karmy dla psa - super ceny!
Długość życia owada i metody walki z muchami
Długość życia muchy domowej wynosi średnio około miesiąca. Mucha owocowa żyje natomiast około 40-50 dni. To, ile czasu żyje mucha domowa, zależy od wspomnianych już warunków środowiska, a także działalności człowieka.
W przypadku inwazji konieczne jest bowiem podjęcie radykalnych środków i zastosowanie odpowiednich preparatów chemicznych. Terminacje owadów można próbować przeprowadzać samodzielnie lub zlecić ją wykwalifikowanym firmą.
Domowe sposoby na pozbycie się lub odstraszenie muchy domowej z pomieszczeń mieszkalnych i ogrodów obejmują:
- pułapki w butelkach po napojach,
- pułapki z octem i mydłem,
- wstążki nasączone olejkiem eukaliptusowym,
- stosowanie odpowiednich roślin w ogrodzie lub na balkonie.
Chcąc skonstuować pułapkę z butelki, należy przeciąć ją w miejscu, gdzie kończyła się góra etykiety, a następnie nalać do niej niewielką ilość słodkiego płynu np. wody z cukrem. Następnie należy nałożyć na nią odwróconą do góry nogami górną część butelki. Mucha odnajdzie drogę do płynu, ale będzie miała problem z wydostaniem się z pułapki.
Kolejną pułapkę wykonać można przy użyciu płytkiej miseczki, którą napełnia się octem jabłkowym z łyżeczką cukru oraz płynem do naczyń o owocowym zapachu. Naczynie może być odkryte lub przykryte folią z dziurkami.
Ostatnie metody służą raczej odstraszeniu much. Wstążki nasączone olejkiem eukaliptusowym najlepiej powiesić w okolicy okien i drzwi. Odstraszenie owadów z ogrodu lub balkonu jest możliwe dzięki kilku roślinom: bazylii, liściowi laurowemu, lawendzie, mięcie i nasturcji.
Obfita inwazja muchy domowej wymaga jednak bardziej zdecydowanych kroków, dlatego warto zatrudnić profesjonalne firmy stosujące odpowiednie środki chemiczne.
Co jedzą muchy?
W poszukiwaniu pokarmu owady są w stanie pokonać nawet do 4 kilometrów. W uogólnieniu przyciągane są przez gnijące resztki organiczne. Muchy jedzą zatem owoce, warzywa i mięso. Kuszą je także niektóre kwiaty i ich nektar oraz odchody zwierząt i ludzi. W domach najbardziej przyciągają je:
- przejrzałe owoce lub warzywa,
- słodkie napoje (wino, piwo, cydr, soki),
- cukierki i inne słodycze,
- zwierzęce odchody.
Wśród owoców muchy najchętniej jedzą ananasy, banany, brzoskwinie i winogrona.
Warto wiedzieć, że muchy mogą przenosić choroby, a muszki owocowe psuć żywność. Muchy domowe są nosicielami nawet 100 patogenów. Chcąc chronić swoje zdrowie, należy odpowiednio przechowywać żywność oraz czyścić miejsca jej przygotowywania.
Ile żyje mucha? Owad, jakim jest mucha, nie ma zbyt długiego życia, ale potrafi rozmnażać się w trudny do kontrolowania sposób. Lepiej stosować zatem odpowiednie metody przechowywania żywności, a latem częściej wyrzucać śmieci niż walczyć z plagą muchy domowej.