Skąd bierze się żółtaczka u psa?

Żółtaczka u psa to nie choroba, a jedynie objaw kliniczny związany ze wzrostem poziomu bilirubiny w surowicy krwi. Można rozpoznać ją po zmianie zabarwienia tkanek, co najłatwiej zaobserwować na dziąsłach, „białkach” oczu oraz skórze małżowin usznych.

Nie jest to jednak objaw patognomiczny, czyli taki, który wskazuje na jedną konkretną chorobę. Wyróżnia się zatem 3 typy żółtaczki, które powodowane są przez szereg różnych czynników. Istnieje:

 1. Żółtaczka przedwątrobowa – wynikającąca z niszczenia czerwonych krwinek i zwiększonego wytwarzania bilirubiny.
 2. Żółtaczka wątrobowa – spowodowana przez choroby niszczące komórki wątroby.
 3. Żółtaczka pozawątrobowa – spowodowana cholestazą pozawątrobową i zaburzeniem przepływu żółci.

Najczęstsza u psów jest żółtaczka wątrobowa wywoływana przez takie choroby, jak:

 • infekcje bakteryjne,
 • infekcje wirusowe,
 • zatrucia roślinami, środkami chemicznymi lub lekami,
 • nowotwory oraz choroby autoimmunologiczne.

Żółtaczka nie jest zaraźliwa, ale jeżeli problemy z wątrobą lub hemolizą czerwonych krwinek wywołały bakterie, lub wirusy to chorujący czworonóg może stanowić zagrożenie dla innych psów. Takie czynniki zakaźne to m.in. wirus leptospirozy, czy zakaźne zapalenie wątroby (choroba Rubartha).

Żółtaczka u psa jako objaw niedrożność przewodów żołciowych

Żółtaczkę pozawątrobową wywołuje cholestaza, czyli niedrożność dróg żółciowych. Żółć wytwarzana jest w pęcherzyku żółciowym, skąd transportowana jest do jelit, gdzie uczestniczy w trawieniu tłuszczy. Problem polega na braku możliwości normalnego przejścia żółci przez drogi wyprowadzające. Choroba bywa spowodowana:

 • zapaleniem trzustki,
 • chorobami wątroby lub pęcherzyka żółciowego.

Predyspozycje rasowe wykazują m.in. sznaucery miniaturowe i owczarki szetlandzkie.

Chory pies, dolegliwości chorobowe psa, chory pies pod kocem, jak pies reaguje na żółtaczkę, jakie leki podaje się psom na żółtaczkę
Skąd się bierze żółtaczka u psa i czy żółtaczka u psa to choroba, jak uniknąć żółtaczki u pupila
Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Rokowania są dobre, a większość przyczyn niedrożności dróg żółciowych jest stosunkowo łatwa do leczenia. Brak szybkiej reakcji ze strony opiekuna może jednak prowadzić do poważnego uszkodzenia zarówno wątroby, jak i woreczka żółciowego.

Objawy niedrożności dróg żółciowych u psów to:

 • żółtaczka (zażółcenie oczu, skóry i błon śluzowych),
 • osłabienie,
 • nadmierny apetyt,
 • spadek masy ciała, czy zmiana zabarwienia moczu.

Zapalenie wątroby – diagnostyka, rokowania i leki

Symptomy wskazujące na choroby wątroby to:

 • wymioty,
 • biegunki,
 • osłabienie,
 • spadek apetytu,
 • niechęć do ruchu, czy powiększenie obrysu brzucha twojego pupila.

Ostre zapalenie wątroby u psa objawia się bolesnością jamy brzusznej, wysoką gorączką oraz dość często także żółtaczką. W tym przypadku wątroba uszkodzona może być przez toksyny lub niektóre leki. Ostra niewydolność wątroby przebiega bez marskości, ale może mieć tragiczne konsekwencje.

Materiały sponsorowane
Zadbaj o właściwą suplementacje dla swojego czworonoga

Najczęściej wybierane suplementy i witaminy dla psów i kotów

Jedną z najczęstszych chorób wątroby u czworonogów jest jednak tzw. przewlekłe postępujące zapalenie wątroby (CAH). Jest to długotrwały stan zapalny narządu, który może być spowodowany:

 • zatruciami,
 • zakażeniami,
 • stosowaniem niektórych leków,
 • czynnikami genetycznymi lub kumulowaniem miedzi.

Co ważne, przewlekły stan zapalny wątroby utrzymuje się mimo ustąpienia pierwotnej przyczyny. Jest to ciągły i samonapędzający się stan, który wymaga długotrwałej opieki ze strony opiekunów oraz lekarzy weterynarii. W tym przypadku żółtaczka pojawia się stosunkowo rzadko, a objawy kliniczne nie pojawiają się nawet przez wiele miesięcy. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach wirusowych.

Terapia problemów z wątrobą obejmuje zwalczanie stanu zapalnego poprzez zastosowanie właściwych leków przeciwzapalnych. Leki to jednak nie wszystko! Leczenie wątroby warto wspomagać właściwą dietą. Po konsultacji z lekarzem weterynarii możesz zastosować suplementy diety np. z ostropestu plamistego, witaminy z grupy B oraz przeciwutleniacze. Celem diety w trakcie chorób wątroby jest minimalizowanie obciążenia organizmu toksynami oraz dostarczenie psu łatwo przyswajalnych składników odżywczych.

Jako świadomy opiekun dowiedz się także, kiedy podawać witaminy dla psa na stawy, kiedy sterylizować sukę, jak rozpoznać udar cieplny u psa oraz kiedy usuwać wilczy pazur. Im większa jest Twoja wiedza, tym lepiej!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny