Złamanie łapy u kota – jak dzielimy urazy u kotów?

U kotów zdarzają się różne problemy zdrowotne. Być może spotka Was zapalenie spojówki u kota, a być może traficie do lekarza weterynarii z biegunką lub chorobą endokrynologiczną. Wśród ważnych problemów znajdują się także różnego rodzaju urazy oraz złamania.

Statystyki mówią, że u kotów najczęściej obserwuje się złamania kości:

  • udowej,
  • piszczelowej,
  • promieniowej,
  • ramiennej.

W porównaniu z psami koty dużo częściej łamią kość udową, a rzadziej piszczelową.

Kiedy dochodzi do złamań? Najczęściej są one związane z wypadkami. Koty z urazami ortopedycznymi to pacjenci po wypadkach komunikacyjnych i upadkach z wysokości. Pewne rodzaje złamań obserwuje się także u osobników cierpiących na patologiczne osłabienie kości np. w przypadku nowotworu.

Złamania można klasyfikować na kilka sposobów np. według lokalizacji anatomicznej. Mowa wtedy o złamaniu:

  • stawowym,
  • nasadowym,
  • przynasadowym,
  • trzonowym.

Inny podział wyróżnia złamania otwarte oraz złamania zamknięte. Te pierwsze klasyfikowane są dalej pod względem rozległości urazu. Złamanie otwarte może być bowiem związane jedynie z niewielkim “nakłuciem” skóry lub z rozległym urazem, w którym lekarzowi weterynarii nie wystarcza skóry do jego “przykrycia”. Podziałów jest dużo więcej. Nie będziemy jednak zbyt dużo teoretyzować! Sprawdźmy, co robić, gdy kot złamie kość.

Złamanie łapy u kota – objawy i diagnostyka

Skąd masz wiedzieć, czy kot złamał łapę? Twój kot będzie prezentował oczywiste objawy bólowe np. piszczenie, utykanie oraz inne wyraźne oznaki dyskomfortu. U kota może pojawić się obrzęk lub zasinienie w miejscu urazu. Zdarza się także, że po prostu zobaczysz wystającą kość lub nieprawidłowy kształt kończyny. Jeśli uważasz, że Twój kot doznał złamania, natychmiast udaj się do weterynarza. Nigdy nie zakładaj, że złamanie samo się zagoi.

Urazy kości najczęściej wynikają ze wspomnianych wypadków lub upadków. Pierwszym krokiem musi być zatem udzielenie kotu pierwszej pomocy i ustabilizowanie jego stanu. Po przyjeździe do gabinetu weterynaryjnego, pracownicy kliniki sprawdzą wszystkie parametry życiowe kota, czyli:

  • temperaturę,
  • tętno,
  • częstość oddechów,
  • ciśnienie krwi.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Dodatkowo wykonają dokładne badanie kliniczne obejmujące także badania ortopedyczne i neurologiczne. U Twojego kota może zaistnieć konieczność przeprowadzenia analizy krwi, zrobienia zdjęcia RTG zarówno kończyn, jak i klatki piersiowej lub jamy brzusznej oraz wykonania USG. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak rozpoznać, że kota coś boli.

Leczenie złamań u kotów

Istnieje kilka opcji stabilizacji złamania. Lekarz weterynarii podczas wyboru odpowiedniej metody musi wziąć pod uwagę:

  • wielkość pacjenta,
  • wiek,
  • wagę,
  • poziom aktywności,
  • lokalizację złamania.

Medycyna weterynaryjna rozwija się bardzo szybko. Obecnie mamy zatem szerszą niż kiedykolwiek możliwość postępowania chirurgicznego podczas urazów. W przypadku niektórych złamań używa się szyn i opatrunków usztywniających, a w innych zespolenia kompresyjne, czy klamrowe. Metod jest naprawdę sporo.

Ważny będzie także Twój budżet oraz np. dostępność implantów. Koszt leczenia może się znacznie różnić w zależności od powyższych czynników oraz miasta, czy renomy specjalisty.

Warto wiedzieć, że w przypadku złamań założenie tymczasowego unieruchomienia prowadzi do zwiększenia komfortu zwierzęcia, a także ogranicza obrzęk sąsiadujących tkanek miękkich. Opatrunek taki musi zapewniać unieruchomienie stawów znajdujących się powyżej oraz poniżej uszkodzonego obszaru. Jeżeli nie jesteś pewien jak postąpić z kotem po wypadku przed oraz podczas przewożenia go do lekarza weterynarii, zadzwoń do gabinetu weterynaryjnego. Pracownicy udzielą Ci niezbędnych wskazówek i przygotują się na przyjazd nagłego pacjenta.

Leczenie nie jest przyjemne, a kota po załamaniu czeka długi okres rekonwalescencji. Nie każdemu wypadkowi można zapobiec, ale będąc opiekunem kota, pamiętaj o zamontowaniu siatek w oknach oraz na balkonie. Koty nie zawsze spadają na cztery łapy!

Pamiętajmy, że leczenia wymaga każdy problem. Nie tylko złamanie, ale i ropiejące oko u kota, biegunka, brak apetytu, czy prezentowana postawa bólowa u kota. Twój pupil potrzebuje pomocy lekarza weterynarii!

ikona podziel się Przekaż dalej