Zespół Downa u kota — przyczyny, objawy, zachowanie, porady
Tak samo, jak u ludzi, również u psów i kotów spotyka się różne choroby genetyczne. Nie wszystkie problemy są jednak takie same. Czy występuje coś takiego jako zespół Downa u kota? Jakie choroby genetyczne są możliwe u psów i kotów?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu zwierząt.
Zespół Downa – choroba genetyczna
Zespół Downa definiowany jest jako zespół wad wrodzonych, które spowodowane są nieprawidłową liczbą chromosomów. Nazywany jest inaczej trisomią 21-szej pary. Choroba została zidentyfikowana w 1862 roku przez lekarza Johna Langdona Downa i pojawia się w populacji ludzi wg, różnych źródeł raz na 800 lub raz na 1000 żywych urodzeń.
Osoby, u których występuje taka wada genetyczna, mogą mieć pewien stopień upośledzenia umysłowego. Zwykle ma ono jednak nasilenie od łagodnego do umiarkowanego. U takich osób może występować także słabe napięcie mięśniowe i skłonność do niektórych problemów zdrowotnych. Widoczny u tych osób niedobór odporności powoduje częstsze infekcje. Istnieją także poważniejsze problemy połączone z zespołem Downa np. choroby serca lub zaburzania słuchu, czy napady padaczkowe.
Należy podkreślić, że pojęcie choroby genetycznej nie zawsze oznacza chorobę dziedziczną. Zespół Downa jest spowodowany mutacją, która ma miejsce w komórce jajowej lub plemniku przed zapłodnieniem. Doniesienia medyczne mówią o ok. 2% przypadków dziedziczonego zespołu Downa.
Zespół Downa u kota – czy u zwierząt występuje taka choroba?
Na samym początku zaznaczamy, że u zwierząt nie opisano choroby takiej jak zespół Downa. Koci zespół Downa zatem nie istnieje. Koty i ludzie różnią się pod względem genów. Z drugiej strony np. u psów diagnozuje się wady wrodzone lub rozwojowe, które wykazują pewne podobieństwa kliniczne do zespołu Downa, nie są jednak bezpośrednim odpowiednikiem. Jednym z przykładów może być wrodzona niedoczynność tarczycy. Taki stan powoduje, że pies charakteryzuje się powolnym wzrostem, dużym i wystającym językiem, krótkimi kończynami, słabym napięciem mięśniowym oraz opóźnieniem w rozwoju zdolności poznawczych. Takie szczenięta m.in. później otwierają oczy. U psów zdarza się także karłowatość przysadkowa, wodogłowie wrodzone, niedobór hormonu wzrostu.
Jakie choroby genetyczne występują u zwierząt?
U kotów możliwe są takie choroby genetyczne i/lub dziedziczne, jak:
- brak lub nieprawidłowy rozwój móżdżku,
- wady oczu i powiek,
- wady serca,
- rozszczep podniebienia,
- dysplazja stawu biodrowego,
- wnętrostwo,
- wielopalcowość (polidaktylia),
- przepukliny przeponowa lub pępkowa.
Polecane karmy weterynaryjne dla kotów
Najczęściej przypuszcza się, że jakaś wada może być dziedziczna, jeżeli występuje częściej w grupie osobników spokrewnionych. Co to oznacza w przypadku kotów? To, że zaburzenie występuje w jednej rodzinie, linii lub rasie, a przypadki choroby zdarzają się częściej np. w hodowli wsobnej.
Niestety, w przypadku dużej ilości wad dziedzicznych nie określono jednoznacznie jej przyczyny. Za „koci stan” mogą być odpowiedzialne np. mutacje pojedynczego genu. W wielu przypadkach role ogrywa jednak więcej czynników genetycznych lub interakcje między genami a środowiskiem, w jakim żyje zwierzę. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat toksoplazmozy u kota.
Co ciekawe, u psów potwierdzono już występowanie aż 700 chorób dziedzicznych. Dlaczego jest to ciekawostka? Stawia to bowiem psy tuż za człowiekiem, myszami i szczurami. Jest kolejnym gatunkiem, u którego stosunkowo często występują tego typu problemy!
Wiesz już, że zespół Downa u kota nie jest możliwy. Chcesz wiedzieć więcej np. dlaczego koty liżą sierść albo do czego służy mata węchowa dla kota? To świetnie! Im więcej wiesz, tym lepszym jesteś opiekunem!