Informacje, objawy – czym jest zespół Cushinga u psa?

Jest to choroba o podłożu przewlekłym. Zazwyczaj dotyka psy w średnim i starszym wieku. Można ją przeoczyć, bo niektóre objawy kojarzone są z naturalnym starzeniem się zwierząt. Niezależnie od wieku, należy zlecić badanie psa, gdy tylko dostrzeże się jakąkolwiek zmianę w jego zachowaniu.

Zespół Cushinga u psa (inaczej nadczynność kory nadnerczy) zazwyczaj wywołany jest:

  • nowotworem w nadnerczu – guz jednego z nadnerczy, rzadziej zdarza się obu.
  • nowotworem w przysadce – częściej występuje w formie łagodnej.

Choroba charakteryzuje się tym, że w organizmie zwierzęcia produkowane jest więcej kortyzolu niż to potrzebne, co w rezultacie ma negatywny wpływ na narządy. Ten hormon reguluje metabolizm organizmu i w przypadku zdrowego osobnika jego poziom jest zmienny (w zależności od sytuacji).

Do najczęstszych objawów choroby zaliczyć można spadek kondycji, zmianę wyglądu (zdjęcia dobrze to obrazują), spadek samopoczucia i zmianę zachowania. Zwróć uwagę na to, czy pies:

  • częściej oddaje mocz,
  • ma zwiększone pragnienie,
  • ma problemy z trzymaniem moczu,
  • ma wzmożony apetyt,
  • ma nierównomiernie otłuszczone ciało,
  • ma problemy z poruszaniem (słabe mięśnie).
  • jest apatyczny,
  • więcej śpi,
  • sapie lub dyszy,
  • ma paraliż części twarzowej,
  • ma spóźnioną cieczkę lub jej całkowity brak (w przypadku suczki),
  • nagle zniknęły jądra (w przypadku samca),
  • łysieje,
  • ma rany, które trudniej się goją,
  • ma na ciele plamy.

Rokowania, leczenie psów – jak długo żyje pies z zespołem Cushinga?

Istotne jest szybkie wykrycie choroby, ale też rodzaj nowotworu oraz stan zdrowia pupila i jego wiek. Gdy jest to rak z przerzutami, zwierzak może przeżyć maksymalnie rok, ale jeśli występuje w formie łagodniej, to pies może przeżyć 30-48 miesięcy.

Zespół Cushinga u psa to nie jest wyrok. Podczas gdy wścieklizna u kota i psa równoznaczna jest z eutanazją (aby ograniczyć męczarnie pupila), to jednak z tą chorobą można walczyć. Jest nieuleczalna, ale można przedłużyć życie pieska i zapewnić mu komfort. Nieleczony pies, u którego nie zdiagnozuje się na czas zespołu Cushinga, może odejść w wyniku rozwinięcia się też innych chorób (np. cukrzycy, zapalenia trzustki).

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Starszy pies chory na Cushinga
Choroba Cushinga u psa krok po kroku, czyli diagnostyka, leczenie, powikłania u psa oraz najczęściej występujące objawy

U psa cierpiącego na zespół Cushinga śmierć może być spowodowana nie tylko chorobami, które rozwinęły się do czasu jej wykrycia i wdrążenia odpowiedniego leczenia oraz chirurgicznego usunięcia nadnerczy, ale też w wyniku powikłań. Jeżeli guz mocno się rozrósł i znacząco wpłynął na organizm, zwierzak może nie przeżyć operacji. Sprawdź także ten artykuł o najczęstszych chorobach neurologicznych u psa.

Zespół Cushinga oraz ciekawostki o psach

Zastanawiasz się, co na stawy dla psa będzie najlepsze? Zanim zdecydujesz się na jakiś preparat, upewnij się, czy twój pies powinien go jeść. Bardzo często suplementy firmy Pokusa polecane są przez właścicieli psów. Preparat ChondroLine Help wspomaga rehabilitację i regenerację układu ruchu i nadaje się dla psów, które mają stan zapalny, są po operacjach lub mają trudności z poruszaniem się. Z kolei AniFlexi Plus zmniejsza dolegliwości bólowe, ale też minimalizuje postępowanie procesów zwyrodnieniowych (w kręgosłupie i stawach). Dodatkowo poprawia elastyczność stawów. Nadaje się również dla szczeniąt.

Kot vs pies, czyli odwieczna walka między miłośnikami kotów i psów. Możesz lubić oba te stworzenia, ale jedno może bardziej pasować do twojego stylu życia. W przypadku psa należy pamiętać o tym, że wymaga szkolenia i trzeba z nim wychodzić na spacery. Z kotem nie musisz ćwiczyć i nie musisz zrywać się z łóżka o 6 rano, aby wyjść z nim na dwór. Przy kotach musisz zaopatrzyć się w kuwetę i żwirek oraz drapaki, a przy psach w legowisko i porządne smycze. W zależności od charakteru zwierzęcia, oba te stworzenia mogą być mocno zżyte z człowiekiem i źle znosić samotność.

W Internecie można kupić gotowy tort dla psa, ale nie każdy produkt ma odpowiedni skład. Często taki przysmak składa się z mąki, mleka i cukru. Odpowiednia dieta dla psa jest bardzo ważna i nie warto jej zaniedbywać nawet w dniu urodzin czworonoga. Torcik dla swojego ukochanego pupila możesz przygotować sam. Może być mięsny, mięsno-warzywny lub mięsno-owocowy. Jeżeli nie karmisz psa surowym mięsem, możesz pokusić się na wykorzystanie gotowych psich pasztetów, kiełbasek i przysmaków.

Zespół Cushinga u psa (nadczynność kory nadnerczy) znacząco wpływa na życie psa. Zmienia się jego wygląd (co najlepiej obrazują zdjęcia) i zachowanie. Zazwyczaj pies ma gorsze samopoczucie i problemy z poruszaniem. Leczenie psa cierpiącego na zespół Cushinga może przedłużyć jego życie o 2,5-4 lata. Jest to jednak uzależnione od tego, kiedy wykryje się chorobę i jak szybko się ona rozwija. Znaczenie ma także wiek psa i jego stan zdrowia.

ikona podziel się Przekaż dalej