Zaparcia u kota – co warto wiedzieć?

Zatwardzenie u kota – objawy

Jeżeli kot nie może wypróżnić się, to znak, że coś się dzieje i trzeba mu pomóc. Objawy nie są trudne do zauważania. Możesz nawet wyczuć kule zalegające w układzie pokarmowym oraz napięty brzuch. Kot może zwymiotować sfilcowane kule, ale wcale nie oznacza to, że w ten sposób pozbył się wszystkich, które zalegają w jego żołądku, a tym bardziej w jelitach.

Przede wszystkim zwierzak nie będzie się załatwiał do kuwety przez okres co najmniej dwóch dni. Gdy masz kilka kotów, nie od razu możesz to zauważyć, ale podpowiedzią powinny być zmniejszone ilości odchodów w kuwecie lub kuwetach.

Obserwując zwierzaka, możesz zauważyć, że jego zachowanie się zmieniło. Zdecydowanie mniej się rusza, a gdy już chodzi to w pozycji przykurczonej, w której grzbiet ma wygięty do góry. Stracił apetyt, w ogóle nie je, a wody pije mało lub w zasadzie jej nie rusza. Kot może często wchodzić do kociej toalety i z niej wychodzić, nic w niej nie robiąc. Możliwe, że będzie miauczał, ponieważ odczuwa ból.

Przyczyny zaparcia u kota

Zanim zacznie się leczenie, trzeba odkryć przyczynę. Na zatwardzenie u kota można wpływać nieodpowiednia dieta, stres, zakłaczenie, mała ilość wypitej wody oraz połknięcie ciała obcego.

Przyczyną mogą okazać się różne choroby, jak i zwykłe przemęczenie organizmu lub osłabienie czy przeziębienie. Prowadzą do mechanicznej niedrożności przewodu pokarmowego. Czasami jest to sprawką zaburzeń w układzie nerwowym (uszkodzenie nerwu miednicznego, uraz rdzenia kręgowego). Problemy ortopedyczne oraz neurologiczne mogą wywoływać zaparcia u kota. Mogą pojawić się przez m.in.: zapalenie gruczołów okołoodbytowych, złamanie ogona, nadczynność tarczycy, hiperkalcemię, chorobę Chagasa, dyskopatie, przepuklinę kroczową, guzy lub ziarniaki w świetle jelit, ropnie, torbiel gruczołu krokowego.

Kot może przestać korzystać z kuwety, kiedy jest brudna lub gdy zmieniliśmy miejsce, w którym stała. Zaparcia mogą się pojawić, jeśli w diecie kota jest za dużo kości (dieta BARF) i czasami wystarczy zmniejszyć ich dawkę. Zmiana karmy i odrobina tłuszczu mogą sprawić, że problem więcej się nie pojawi. Jednak najpierw należy kota wyleczyć. W żadnym wypadku nie należy pozostawiać kota samemu sobie, ponieważ może dojść do pęknięcia jelita i zakażenia, a później jego zgonu. Jeśli chcesz uniknąć problemów gastrycznych u swojego pupila, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o żywieniu zwierząt.

Polecane karmy weterynaryjne dla kotów

Zatwardzenie u kota – jak pomóc?

Jak leczyć zatwardzenie u kota?

Przede wszystkim trzeba udać się do weterynarza, aby potwierdził nasze obawy. Wtedy najczęściej jest wykonywane badanie USG lub RTG. Jeżeli będzie chodziło jedynie o odkłaczanie kota, lekarz może zdecydować się na podanie parafiny. Olej parafinowy tworzy śliską ścianę w układzie pokarmowym kota i ułatwia przesuwanie się sfilcowanych kul sierści. Należy pamiętać, że nie wolno podawać kotu rycyny. Olej rycynowy jest dla niego trujący! Lekarz może też dać czopki z glicerolem lub wykonać lewatywę. Jeżeli jednak sytuacja będzie nieco bardziej skomplikowany, konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny. Nigdy nie wyjmuj sam ciała obcego lub włosów, nawet jeżeli widać ich koniuszek pod ogonem kota. Możesz w ten sposób uszkodzić jelita!

Istnieją domowe sposoby na to, aby zapobiec zakłaczeniu kota. Wystarczy raz w tygodniu podać mu łyżeczkę smalcu z gęsi lub kaczki do karmy albo bezpośrednio do pyszczka. Można też dać kotu siemię lniane. Trzeba zalać je wrzątkiem i odczekać, aż zrobi się kleik. Po odcedzeniu należy dodać go do pokarmu. Inny sposobem jest zasianie trawy (gotową mieszankę do zasiania można kupić w wielu sklepach), którą kot będzie mógł zjeść, aby zwrócić sfilcowane kłaczki. Od czasu do czasu można podać kotu pastę odkłaczającą ze słodem. Jednak nie powinno się robić tego często, ponieważ skład każdej pasty jest na dłuższą metę szkodliwy dla kota.

Kot śpiący na podłodze oraz objawy zaparcia u kota i jego leczenie
Zatwardzenie u kota krok po kroku, czyli objawy, leczenie i porady

Dobra karma to podstawa. Dbając o to, aby jego dieta była prawidłowa oraz żeby zażywał odpowiednią dawkę ruchu, możesz przestrzec go nie tylko przed zatwardzeniem, ale i innymi chorami. Jeżeli jednak dojdzie już do jakichś nieprawidłowości, lepiej nie leczyć kota na własną rękę. Choć można mu podać laktulozy (syrop), to jednak bezpieczniejsze będzie wcześniejsze skonsultowanie się z lekarzem.

Co jeszcze może mieć wpływ na zaparcia?

Koty nie lubią zmian. Może w niedalekiej przeszłości wydarzyło się coś, co go zestresowało? Remont, przeprowadzka, nowy domownik? Może zmieniłeś kocią toaletę? Jeżeli jest to teraz kuweta samoczyszcząca, to mogła ona nie przypaść kotu do gustu. Mógł się do niej w jakiś sposób zrazić. Ta kocia toaleta jest zaprogramowana tak, że włącza się i sprząta po każdym wyjściu kota. Może w którymś momencie kot z niej wyszedł i zaraz wrócił, a kuweta samoczyszcząca zaczęła głośno chodzić lub zrobiła mu krzywdę? A może po prostu zmieniłeś miejsce, w którym stała?

Przyczyny mogą być różne. Może chodzić także o poród kota, choć wcale nie musi dotyczyć kotki, która właśnie urodziła, a jej towarzyszki. Jak wiadomo, poród kota jest wydarzeniem stresującym i samo wydarzenie mogło zdezorientować drugiego kota. Jednak równie dobrze może to być stres po sterylizacji lub kastracji. Podróż do weterynarza i zabieg mogły zestresować kota na tyle, że przez kilka następnych dni będzie dochodził do siebie.

Warto dbać o odpowiednią dietę kota. Wysokomięsna karma o odpowiedniej wilgotności powinna spowodować, że kot nie będzie miał problemów z wypróżnianiem się. Ważny jest również ruch oraz picie dużej ilości wody. Jeżeli twój kot nie lubi pić z miski, możesz wypróbować specjalną fontannę.

ikona podziel się Przekaż dalej