Zapalenie wątroby u psa - przyczyny, objawy, leczenie, rokowania
Wątroba to ważny narząd w organizmie twojego pupila. Niestety, uszkodzona nie może dobrze sprawować swoich funkcji. Dowiedz się, czym jest niewydolność narządu, jak wygląda zapalenie wątroby u psa oraz jakie są rokowania i możliwości terapii chorej wątroby.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach psów.
Wątroba - anatomia i fizjologia, a także choroby wątroby i niewydolność wątroby
Wątroba znajduje się w jamie brzusznej psów tuż za przeponą. Ma ona wygląd dużego, brązowo-bordowego płata, a jej podstawowym zadaniem jest oczyszczanie krwi czworonoga z toksyn oraz produktów przemiany materii. Jej funkcje są jednak o wiele szersze. Odpowiada bowiem za:
- produkcje i magazynowanie glikogenu,
- rozkładanie i przetwarzanie uszkodzonych komórek krwi,
- produkcję żółci oraz wiele innych przemian.
Co ciekawe, wątroba psów (i nie tylko) ma bardzo dużą zdolność do regeneracji. Hepatocyty, czyli komórki wątroby nieustannie ulegają bowiem odnowieniu. Niestety, ponieważ narząd ten odpowiada za oczyszczanie organizmu, często doświadcza stanów zapalnych i uszkodzeń związanych z działaniem toksyn. W niektórych sytuacjach zdarza się, iż narząd jest tak bardzo obciążony szkodliwymi substancjami, że jego działanie ulega osłabieniu.
Objawy występujące u psa są wtedy zależne od stopnia oraz rodzaju zmian i nie zawsze widoczne są od razu. Wykonuj zatem profilaktyczne badania krwi (morfologię oraz podstawową biochemię) swojego pupila. Koty oraz psy małych ras do 10 roku życia warto monitorować w ten sposób minimum raz w roku. U psów ras dużych i olbrzymich taką rutynową profilaktykę warto zacząć wcześniej, czyli około 7 roku życia.
Choroby wątroby występujące u psów to:
- ostre zapalenie wątroby,
- przewlekłe zapalenie wątroby,
- wirusowe zapalenie wątroby,
- marskość,
- nowotwór.
Ostre zapalenie wątroby u psa objawia się bolesnością jamy brzusznej, wysoką gorączką oraz dość często także żółtaczką. W tym przypadku wątroba uszkodzona może być przez toksyny lub niektóre leki. Zawsze pytaj zatem lekarza weterynarii, czy możesz zastosować aviomarin dla psa na chorobę lokomocyjną lub który lek z Twojej apteczki będzie bezpieczny. Ostra niewydolność wątroby przebiega bez marskości, ale może mieć tragiczne konsekwencje.
Postępujące zapalenie wątroby - co to jest i jakie ma objawy?
Jedną z najczęstszych chorób wątroby u czworonogów jest jednak tzw. przewlekłe postępujące zapalenie wątroby (CAH). Jest to długotrwały stan zapalny narządu, który może być spowodowany:
- zatruciami,
- zakażeniami,
- stosowaniem niektórych leków,
- czynnikami genetycznymi,
- kumulowaniem miedzi.
Co ważne, przewlekły stan zapalny wątroby utrzymuje się mimo ustąpienia pierwotnej przyczyny. Jest to ciągły i samonapędzający się stan, który wymaga długotrwałej opieki ze strony opiekunów oraz lekarzy weterynarii.
Niestety ze względu na powolny charakter schorzenia, zwierzęta długo nie przejawiają wyraźnych oznak choroby. W przypadku przewlekłego zapalenia wątroby żółtaczka pojawia się stosunkowo rzadko, a objawy kliniczne nie pojawiają się nawet przez wiele miesięcy. U chorego czworonoga zaobserwować można jednak:
- niski poziom energii,
- skłonności do infekcji oraz przedwczesne starzenie.
Diagnostyka i leczenie zapalenia wątroby u psów opiera się najczęściej na badaniach krwi oraz moczu, a także wykonaniu badania USG lub biopsji wątroby. Po pobraniu krwi oznacza się w niej:
- fosfatazę zasadową,
- aminotransferazę asparaginianową,
- aminotransferazę alaninową oraz bilirubinę.
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
USG jamy brzusznej daje natomiast możliwość zobrazowania narządu i określenia jej rozmiaru (może być np. powiększona), kształtu, czy obecności potencjalnych guzów lub torbieli. USG pozwala także ocenić strukturę wnętrza wątroby, co dostarcza wskazówek do określenia podłoża problemu np. nowotworu. Biopsja polega na pobraniu próbek tkanki i przesłaniu ich do badania histopatologicznego. Często jest to najlepsza droga do postawienia dokładnej diagnozy.
Terapia problemów z wątrobą obejmuje zwalczanie stanu zapalnego poprzez zastosowanie właściwych leków przeciwzapalnych. Dodatkowo leczenie wątroby może obejmować kolchicynę, która prawdopodobnie ma działanie opóźniające zwłóknienie narządu. U czworonogów cierpiących na choroby spichrzeniowe miedzi stosowane są środki redukujące jej stężenie w organizmie.
Do chorób wątroby predysponowane są takie psy jak:
- Doberman,
- West Highland White Terrier,
- Labrador retriever,
- Amerykański cocker spaniel,
- Cocker spaniel angielski oraz pudel.
W większości przypadków przyczyna choroby pozostaje nieznana. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat zapalenia trzustki u psa?
Jak wspierać pracę wątroby? Dieta i suplementacja
Leczenie jest ważne, ale chcąc wspomóc pracę wątroby swojego czworonoga, możesz także (pod kontrolą lekarza weterynarii) zastosować pełnowartościowe suplementy diety np. z ostropestu plamistego. Pracę narządu wspomagają:
- S-adenozylometionina,
- witaminy z grupy B,
- przeciwutleniacze (witamina koenzym Q10), czy kurkumina (substancja zawarta w kurkumie).
Celem diety w trakcie chorób wątroby jest minimalizowanie obciążenia organizmu toksynami oraz dostarczenie psu łatwo przyswajalnych składników odżywczych. Optymalne odżywianie oznacza w tym czasie lekkostrawną dietę o ograniczonej zawartości białka. Odpowiednie postępowanie dietetyczne sprawi, że Twój pies będzie zdrowszy i łatwiej wróci do formy.
Zapalenie wątroby u psa to stan, którego nie można lekceważyć. W przypadku psów, czy kotów nie ma szansy na przeszczep takiego narządu. Rokowania są ostrożne, szczególnie gdy pojawi się żółtaczka, a zmiany są zaawansowane. Nie czekaj. Badaj. Twój pies podziękuje Ci długim i dobrym wspólnym życiem.