Jakie przyczyny ma zapalenie spojówki u kota?

Bakteryjne zapalenie spojówki u kota

Pierwszą możliwą przyczyną wystąpienia zapalenia spojówki u kota są bakterie. Problem może występować albo w jednym, albo w obu oczach, ale bakteryjne zapalenie spojówek stosunkowo rzadko stanowi pierwotną jednostkę chorobową.

W przypadku podejrzenia pierwotnego zakażenia bakteryjnego lekarz weterynarii przeprowadza zwykle test Schirmera, aby wykluczyć KCS, czyli zespół suchego oka. Kolejne badania to badania bakteriologiczne. Lekarz weterynarii zleca posiew z antybiogramem, cytologię, a nawet biopsję spojówki. Leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek u kota zwykle polega na codziennym usuwaniu strupków i gromadzącej się wydzieliny. W tym celu używaj miękkich gazików, które nasączone będą płynem do przemywania oczu przeznaczonym dla kotów. Zalecona może zostać działająca bakteriobójczo maść o szerokim zakresie działania. Podawaj ją według zaleceń! Najczęściej robi się to 3-4 razy dziennie. Zdarza się, że u chorego kota konieczne jest założenie kołnierza ochronnego tzw. elżbietańskiego, by uniemożliwić mu pocieranie okolicy oczu. Dobra wiadomość to taka, że bakteryjne zapalenie spojówek mija do 7 dni od podjęcia leczenia.

Wirusowe zapalenie spojówek u kotów

U kotów za wirusowe zapalenie spojówek odpowiadają głównie dwa wirusy. Herpeswirus kotów oraz koci kaliciwirus. Koci herpeswirus wywołuje najpoważniejszą chorobę wirusową, która atakuje powierzchnię oka u kota. Literatura wyróżnia trzy stadia tej choroby. Pierwsze dotyczy nowonarodzonych kociąt. W tym przypadku u młodych zwierząt występuje silne zapalenie spojówek, a sporadycznie także perforacja rogówki. Drugie stadium to silne zapalenie spojówek przebiegające z objawami zakażenia górnych dróg oddechowych. Jest ono charakterystyczne dla kotów w wieku około 6 miesięcy. Trzecie stadium to zapalenie rogówki i spojówek połączone (lub nie) z objawami z górnych dróg oddechowych występujące u dorosłych zwierząt.

Wysokomięsne, wilgotne karmy dostosowane do potrzeb kota jako mięsożercy?

Mokre karmy Carnilove dla kotów to nie tylko bogactwo mięs pochodzących z unikalnych źródeł, ale także pewność składu, który został pozbawiony dodatku zbóż. Oferując je wesprzesz prawidłowe trawienie i zdrowie dróg moczowych swojego kota!

Sprawdź!

Zapalenie spojówek wywołane przez Chlamydia psittaci

Zapalenie spojówek na tle obecności Chlamydia psittaci jest jednym z poważniejszych problemów dotyczących spojówek u kotów. Na początku zajęte jest zwykle jedno oko, by po tygodniu choroba pojawiła się w drugim. Co ciekawe, podczas zakażenia Chlamydia psittaci może dochodzić do zabarwienia spojówek na kolor szary.

Objawy zapalenia spojówki u kota

Bez względu na przyczynę można zauważyć podobne objawy. Spojówki kota stają się najczęściej czerwone i przekrwione, a oczy mogą być spuchnięte. W trakcie zapalenia spojówek trzecia powieka, czyli inaczej migotka u kota może być bardziej widoczna, a wydzielina z worka spojówkowego może być surowicza, śluzowa lub ropna. U kotów czasami pojawia się także rozrost grudek chłonnych na trzeciej powiece.

W ogólnym ujęciu zapalenie spojówki nie jest dla zwierzęcia bolesne, ale może wywołać uczucie dyskomfortu. Zawsze uważnie obserwuj swojego pupila! Sprawdź także ten artykuł na temat zapalenia spojówek u kota.

Materiały sponsorowane
Zadbaj o właściwą suplementacje dla swojego czworonoga

Najczęściej wybierane suplementy i witaminy dla psów i kotów

Jak leczyć zapalenie spojówek u kotów?

Co jest ważne? Po pierwsze informacja, że mimo leczenia u kotów może dochodzić do nawrotów choroby. Szczególnie gdy zapalenie spojówek występuje na tle wirusowym. Ponowne zapalenie może wystąpić m.in. w sytuacjach stresowych.

Jeżeli jest to tylko możliwe, większość lekarzy decyduje się jedynie na miejscowe podawanie leków. Krople do oczu stosuje się zwykle kilka razy dziennie przez kilka do kilkunastu dni. Lekarz weterynarii zawsze przepisuje krople dobrane do stanu kota. Przykładowo, jeżeli infekcja jest bakteryjna, potrzebny jest preparat z antybiotykiem.

Chcesz wypróbować domowe sposoby? Nie wszystkie okażą się dobrym pomysłem. Oczy kota warto przemywać preparatami przeznaczonymi dla zwierząt zamiast np. herbatą. Pamiętaj, że wiele leków przeznaczonych dla ludzi może być toksycznych dla Twojego pupila. Nie używaj leków, które masz w domu bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

Nie czekaj aż infekcja się rozwinie! Jeżeli zauważysz czerwone spojówki, spuchnięte powieki lub zaniepokoi Cię widoczna migotka u kota, udaj się do lekarza weterynarii.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny