Zapalenie spojówek u psa – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
Zapalenie spojówek u psa obrazują zdjęcia, na których widać mrużenie powiek oraz czerwone spojówki. Jeżeli zauważyłeś u swojego yorka lub labradora podrażnione spojówki, zgłoś się do lekarza weterynarii. Czy są domowe sposoby na problemy z okiem?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach psów.
Zapalenie spojówek u psa – przyczyny
Spojówka to błona śluzowa, która pokrywa wewnętrzną część powiek. Spojówka składa się z niezrogowaciałego, uwarstwionego nabłonka i leżącej pod nim tkanki łącznej. Powieki i spojówki są immunologicznie czynnymi strukturami z dużą ilością naczyń krwionośnych, limfatycznych oraz komórek odpornościowych.
Zapalenie spojówek to częste schorzenie u psów, które powodowane jest przez liczne pierwotne i wtórnie przyczyny. Stan zapalny oka rozwija na skutek:
- alergii,
- ciała obcego,
- infekcji, bakteryjnej,
- infekcji wirusowej,
- zapalenia woreczka łzowego,
- działania czynników drażniących,
- choroby powiek,
- zespół suchego oka,
- choroby rzęs,
- zablokowanego przewodu nosowo-łzowego,
- zapalenia rogówki,
- zapalenia tęczówki,
- jaskry,
- nowotworów.
Zapalenie spojówek samo w sobie nie jest uważane za zaraźliwe. Może być jednak powodowane przez czynniki, które mogą przenosić się pomiędzy czworonogami. Takie zaraźliwe czynniki chorobotwórcze to m.in. wirus nosówki, herpeswirus, czy adenowirus.
Wśród różnych typów problemów ze spojówkami wyróżnia się m.in. grudkowe zapalenie trzeciej powieki, które objawia się jako małe, okrągłe, półprzezroczyste grudkowe zmiany stanowiące skupiska limfocytów. Problem dotyka głównie młodych zwierząt, czyli np. yorka do 12 miesiąca życia i powoduje dyskomfort psa połączony z ropnym wypływem z oczu czworonoga.
Zapalenie spojówek związane ze stanami alergicznymi można podzielić na trzy ogólne typy: atopowe, odczyn polekowy i alergie wywołane przez owady. Atopowemu zapaleniu spojówek często towarzyszy atopowe zapalenie skóry, a pies ma łagodne i sezonowe objawy. Reakcja polekowa jest tymczasem reakcją nadwrażliwości, która powoduje także zapalenie powiek lub owrzodzenie skóry.
W przebiegu ciężkiego zapalenia spojówek może dojść do owrzodzenia nabłonka spojówek oraz krwotoku, który może objawiać się w postaci czerwonych obszarów o różnym kształcie i wielkości.
Zapalenie spojówek u psa – objawy i diagnostyka
Objawy zapalenia spojówek to m.in.
- zaczerwienione oko,
- mrużenie powiek,
- spuchnięte powieki,
- obrzęk,
- wypływ z oka,
- świąd okolicy powiek.
Wydzielina z oka może mieć charakter surowiczy, śluzowy, śluzowo-ropny lub surowiczo-krwisty. Jest to wynik nadmiernej produkcji łez lub niedostatecznego drenażu nosowo-łzowego. Pojawiający się obrzęk wynika tymczasem ze zwiększonej przepuszczalności naczyń krwionośnych, a czerwone spojówki to objaw ich rozszerzenia i zwiększonego przepływu krwi. Na pojawiający się podczas choroby dyskomfort i świąd wskazuje mrużenie powiek i otarcia w okolicy oczu.
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Do celów diagnostycznych potrzebny jest dokładny wywiad, badanie podstawowe i okulistyczne. Lekarz weterynarii wykona:
- wybarwienie fluoresceiną,
- test łzowy Schirmera,
- badanie dna oka.
Niestety, gdy powieki są zbyt spuchnięte, by ocenić stan oczu, pies musi dostać najpierw leki przeciwobrzękowe. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o najczęstszych chorobach oczu u psa.
Jak aplikować krople do oczu psu?
Podrażnione oko leczyć można głównie przy użyciu leków przeciwzapalnych oraz antybiotyków. Zwykle podawane są one miejscowo, ale możliwa jest również tak zwana terapia ogólna, gdy leki podawane są w formie tabletek lub zastrzyków.
Krople do oczu podaje się po wcześniejszym umyciu oka z użyciem soli fizjologicznej lub specjalnych preparatów okulistycznych dla psów.
- Otwórz buteleczkę z kroplami.
- Trzymaj butelkę między kciukiem i palcem wskazującym. Możesz położyć tę rękę na czubku głowy psa, aby zapewnić sobie jej stabilność.
- Drugą ręką przytrzymaj pysk psa i kciukiem odciągnij dolną powiekę, która jest “woreczkiem” na krople.
- Trzymaj buteleczkę z kroplami blisko oka, ale nie dotykaj powierzchni oka.
- Wyciśnij odpowiednią liczbę kropli bezpośrednio na gałkę oczną.
- Puść głowę psa.
Twój pies najprawdopodobniej będzie często mrugał, co pozwoli rozprowadzić lekarstwo po powierzchni oka. Jeśli ten objaw nie ustępuje albo jeśli oko wydaje się bardziej zaczerwienione, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Większość psów ma doskonałe rokowanie w przypadku zapalenia spojówek. Ciężkie, przewlekłe lub nawracające zapalenie spojówek może mieć jednak ostrożniejsze rokowanie określane na podstawie przyczyny problemów. Niestety stany takie jak zespół suchego oka i zaburzenia o podłożu immunologicznym trzeba leczyć do końca życia czworonoga.
Zapalenie spojówek zwykle szybko poddaje się leczeniu i nie powoduje trwałych konsekwencji. Zawsze wymaga jednak leczenia! Nieleczony stan zapalny może doprowadzić bowiem nawet do powstania wrzodów rogówki. Odpuść domowe sposoby, by nie zaszkodzić swojemu pupilowi i udaj się na konsultacje do gabinetu weterynaryjnego.