Zapalenie jelit u psa i kota – objawy, leczenie, zapobieganie, porady
Zapalenie jelit u psa i kota to problem, którego nie wolno bagatelizować, dlatego, jeśli Twój pupil ma nawracające biegunki oraz wymioty, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Domowe sposoby nie pomogą na ostre i niepokojące objawy! Potrzebujesz odpowiednich leków i płynoterapii.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach psów.
Zapalenie jelit u psa i kota – przyczyny problemu
Zapalenie jelit u psów i kotów może być wywoływane przez bakterie:
- Campylobacter spp,
- Clostridium difficile,
- Clostridium perfringens,
- Salmonella spp
oraz wiele innych. Niestety wciąż dość mało wiemy o mikroflorze jelitowej, a wiele mikroorganizmów można znaleźć u zdrowych zwierząt. Taka sytuacja komplikuje diagnostykę oraz leczenie.
Oprócz infekcji bakteryjnych istnieje jednak wiele innych przyczyn choroby:
- spożycie śmieci,
- spożycie jedzenia dla ludzi,
- toksyny,
- substancje drażniące,
- ciała obce,
- zmiany diety,
- infekcje wirusowe,
- infekcje pasożytnicze,
- alergie,
- nieprawidłowe funkcjonowanie jelit,
- choroby nowotworowe,
- choroby układu odpornościowego.
U kotów wyróżnia się także zakaźne zapalenie jelit kotów (FIE), czyli chorobę wywoływaną przez koci parwowirus. Choroba znana jest również jako panleukopenia, ze względu na zmniejszoną liczbę białych krwinek u dotkniętych nią osobników. Chore koty miewają wymioty oraz cuchnącą biegunkę z domieszką krwi, a oprócz tego prezentują brak apetytu, osowienie i zmatowienie sierści. Najczęściej chorują kocięta, które nie zostały poddane szczepieniom ochronnym.
Niepokojące objawy – jak zdiagnozować zapalenie jelit u psa i kota?
Zapalenie jelit może być ostre lub przewlekłe, ale łączy je biegunka i wymioty. Choroba ma przebieg od łagodnego po ciężki i może mijać samoistnie lub prowadzić do zgonu psa lub kota.
Forma przewlekła utrzymuje się przez długi czas (ponad 14 dni), dodatkowo powodując spadek wagi oraz zły stan ogólny czworonoga. Zdarza się, że zapaleniu jelit towarzyszy zapalenie żołądka. Mowa wtedy o zapaleniu żołądka i jelit, czyli w skrócie HGE.
Objawy zapalenia jelit to:
- biegunka,
- nieprawidłowa konsystencja stolca,
- wymioty,
- osowienie,
- gorączka,
- bolesność brzucha,
- spadek apetytu,
- zmniejszone spożycie wody,
- osłabienie,
- spadek masy ciała.
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Ciężka i czasami krwawa biegunka występująca podczas zapalenia jelit może doprowadzić do poważnego odwodnienia, utraty krwi i uszkodzenia jelit. Zaburzenie funkcjonowania jelit jako bariery ochronnej organizmu doprowadzić może do przedostania się bakterii lub toksyn do krwiobiegu. Wymaga to natychmiastowego leczenia.
Diagnostyka zapalenia jelit u psa i kota opiera się na wywiadzie, prezentowanych objawach, wynikach badań krwi oraz badaniach kału. Zdarza się, że występuje konieczność wykonania prześwietlenia, USG lub endoskopii jelit. Weterynarz wykonać może także szybkie testy na obecność parwowirusa. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat leczenia zatwardzenia u psa?
Zapalenie jelit u psa - leczenie i rokowania
Leczenie dobierane jest do rodzaju choroby oraz czasu jej trwania czy natężenia objawów. W bardzo ogólnym ujęciu stosowane lekarstwa obejmują:
- leki przeciwzapalne,
- leki przeciwwymiotne,
- preparaty odrobaczające,
- płyny z elektrolitami,
- antybiotyki.
Rokowania zależne są od ogólnego stanu pacjenta, jego wieku oraz reakcji na lekarstwa. Domowe sposoby nie wyleczą choroby, ale można stosować je w celu złagodzenia stanu zapalnego jelit. Zaliczyć do nich można:
- delikatną dietę np. ryż i chude mięso,
- podawanie psu ugotowanej dyni lub innego lekkostrawnego źródła błonnika (możesz poprosić weterynarza o pomoc w obliczeniu zalecanej ilości)
- podawanie elektrolitów do wody psa, by zapewnić mu dobre nawodnienie (po konsultacji z weterynarzem)
- ograniczenie aktywności przez kilka dni.
Duże znaczenie ma dieta, dlatego weterynarz może zaproponować karmę dla zwierząt z problemami gastrologicznymi. Psy lub koty na diecie nie mogą jeść smakołyków ani innych rodzajów karmy. Pamiętaj o tym!
Czy można jakoś zapobiegać zapaleniu jelit? Jednym wyjściem są szczepienia, które mogą chronić przed niektórymi wirusowymi przyczynami choroby. Inna opcja to obserwowanie tego, co pies je np. podczas spacerów. Opiekun psa powinien także regularnie odrobaczać czworonoga lub badać jego kał.
Jeśli masz aktywnego psa dużej rasy, pamiętaj, że osowienie, puste wymioty oraz bolesność brzucha to także objawy skrętu żołądka u psa, które stanowi zagrożenie dla jego życia.