Zapalenie dziąseł u psa – krwawiące dziąsła i inne objawy

Dziąsło jest jedyną z czterech tkanek przyzębia normalnie widocznych w jamie ustnej. Należą do nich:

  • dziąsło wolne i przyczepione (zębodołowe),
  • okostna,
  • wyrostki zębodołowe,
  • cement korzeniowy.

Każdego dnia na zębach ludzi i psów odkłada się płytka nazębna, która stanowi mieszaninę bakterii, resztek jedzenia oraz śliny. Nieusunięta płytka ulega mineralizacji i przekształca się w kamień nazębny! Ma on ciemny, żółty, brązowy lub nawet czarny kolor i przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego dziąseł oraz chorób zębów.

Objawy świadczące o złym stanie jamy ustnej psa to:

  • brzydki zapach z pyska,
  • zaczerwienione i opuchnięte dziąsła,
  • niechęć do jedzenia,
  • jedzenie jedną stroną jamy ustnej,
  • widoczny ból podczas prób spożywania posiłków,
  • obecność nalotu na zębach.

Czy chore dziąsła oznaczają poważniejsze problemy? Choroby przyzębia są klasyfikowane etapami. W pierwszym stadium występuje tylko zapalenie dziąseł u psa. Nie ma mowy jeszcze np. o utracie przyczepu zębów. Przeoczenie tego stanu sprawia jednak, że po pewnym czasie występuje już zapalenie przyzębia z około 25% utratą przyczepu, co obrazowane jest na zdjęciach RTG. Mierzona jest ona za pomocą określania odległości brzegu zębodołu od połączenia szkliwno-cementowego w stosunku do długości korzenia.

Czerwone i krwawiące dziąsła nie rozwijają się u każdego psa. Czynniki predysponujące do chorób przyzębia są związane z podatnością danego osobnika, kształtem jego jamy ustnej oraz rozmieszczenia zębów, a także czynnikami zewnętrznymi. Według obserwacji lekarzy weterynarii wady zgryzu są częstsze u psów ras małych i brachycefalicznych. Nieprawidłowości te mogą powodować przedostawanie się jedzenia w trudnodostępne miejsca, a dodatkowo sposób oddychania w przypadku psa rasy brachycefalicznej może wysuszać tkanki jamy ustnej. Wśród genetycznie predysponowanych ras wyróżnia się:

  • charty
  • sznaucery,
  • maltańczyki,
  • teriery.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o problemach z zębami.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Zapalenie dziąseł u psa – leczenie chorób przyzębia

Problem zapalenia dziąseł diagnozowany jest głównie na podstawie badania klinicznego obejmującego oględziny jamy ustnej. Lekarz weterynarii odchyla policzek czworonoga, by przyjrzeć się dziąsłom oraz zębom zwierzęcia. Dodatkowo wykonuje się również zdjęcia rentgenowskie jamy ustnej, które pozwalają ocenić rzeczywisty stan zębów.

Weterynarz bada dziąsła psa
Zapalenie dziąseł u psa czyli objawy oraz domowe sposoby na leczenie zapalenia dziąseł

Złagodzeniu stanu zapalnego służą leki przeciwzapalne oraz antybiotyk, które podaje się przez kilka dni przed zabiegiem usunięcia kamienia nazębnego. Bez zabiegu leki nie przyniosą pożądanych skutków, gdyż czas ich działania jest ograniczony. Leczenie sprawia jednak, że w dniu sanacji dziąsła nie krwawią i są mniej zaczerwienione.

Usuwanie kamienia nazębnego odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa kilkadziesiąt minut w zależności od ilości kamienia oraz ogólnej kondycji zębów czworonoga. Podczas zabiegu usuwa się zęby, których nie można już leczyć. Pozostałe mogą zostać pokryte specjalnymi preparatami ograniczającymi odkładanie się następnych warstw kamienia nazębnego. Taka technika nie zastępuje jednak codziennej higieny jamy ustnej czworonoga.

Po zabiegu chore czworonogi szybko wracają do zdrowia, choć miejsca po ekstrakcji zębów krwawią i bywają opuchnięte przez kilka dni. Zwierzę w tym czasie otrzymuje leki przeciwbólowe oraz w razie konieczności kontynuowany jest antybiotyk rozpoczęty przed sanacją.

Domowe sposoby na zdrowe zęby i dziąsła

Choroby dziąseł oraz zębów w dużej mierze biorą się z braku codziennej higieny jamy ustnej zwierząt domowych. Chcąc uniknąć problemów stomatologicznych stosuj się do kilku zasad:

  1. Myj zęby psa co najmniej 3 razy w tygodniu przy użyciu pasty do zębów przeznaczonej dla psów.
  2. Stosuj preparaty ograniczające odkładanie kamienia nazębnego oraz odświeżające oddech, które można dodawać do wody lub posiłku.
  3. Unikaj sytuacji, w których może dojść do uszkodzeń zębów (np. zbyt twardy gryzak dla psa). Pilnuj, by Twój pies nie gryzł kamieni i kości, by nie doprowadził do złamania zęba, skaleczeń dziąseł i chorób przyzębia.
  4. Zwracaj uwagę na sposób jedzenia psa oraz samodzielnie sprawdzaj stan jamy ustnej psa co jakiś czas.
  5. Stosuj przekąski dentystyczne, jak gryzak dla psa, ale nie zastępuj nimi mycia.
  6. Zapach z jamy ustnej może poprawić dodatek pietruszki do karmy.
  7. Zwróć uwagę na dietę swojego czworonoga! Podawanie miękkich pokarmów zmniejsza mechaniczne ścieranie powierzchni policzkowej zębów.

Ciemne naloty na zębach, czarne przebarwienia lub czerwone dziąsła to powód do konsultacji z lekarzem weterynarii. Zadbaj o zęby swojego czworonoga, by cieszył się długim i dobrym zdrowiem.

ikona podziel się Przekaż dalej