Choroby jamy ustnej – dlaczego kotu śmierdzi z pyska?

Zapalenie dziąseł kota to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi zgłaszają się opiekunowie kotów do gabinetów weterynaryjnych. Zdjęcia chorych zwierząt pokazują zwykle różną ilość odłożonego kamienia nazębnego oraz zaczerwienienie na linii połączenia dziąseł i zębów. Dzieje się tak, ponieważ każdego dnia na zębach zwierzęcia gromadzi się płytka nazębna złożona ze śliny oraz resztek jedzenia. Nieusunięta ulega mineralizacji, przekształcając się w kamień nazębny, który stanowi dobre miejsce do namnażania się bakterii.

W ogólnym ujęciu przyczyny chorób jamy ustnej są różne. Niektóre z nich to:

  • choroby autoimmunologiczne,
  • brak higieny,
  • urazy,
  • niedobory żywieniowe,
  • infekcje.

Podłoże autoimmunologiczne ma m.in. plazmocytarne zapalenie dziąseł, które występuje u około 4 % populacji. Na plazmocytarne zapalenie dziąseł najbardziej narażone są kastrowane kocury oraz koty powyżej 3 roku życia. Predyspozycje wydają się mieć takie rasy koty perskie, birmańskie oraz abisyńskie. Objawy obejmują ból okolicy pyska, ślinienie się, nieświeży oddech i utratę apetytu, a jedynym skutecznym sposobem leczenia wydaje się ekstrakcja większości lub wszystkich zębów chorego kota.

Choroba przyzębia rozwija się etapami, a przewlekły problem jest drogą do utraty zębów. W pierwszym stadium występuje tylko zapalenie dziąseł. Nie ma mowy jeszcze np. o utracie przyczepu zębów. Przeoczenie tego stanu sprawia jednak, że po pewnym czasie występuje już zapalenie przyzębia z około 25% utratą przyczepu, co obrazują zdjęcia RTG. Mierzona jest ona za pomocą określania odległości brzegu zębodołu od połączenia szkliwno-cementowego w stosunku do długości korzenia.

Zapalenie dziąseł u kota – objawy

Objawy sugerujące zapalenie dziąseł u kota to:

  • przykry zapach z pyska,
  • krwawiące dziąsła,
  • brak apetytu,
  • przewlekłe spożywanie karmy tylko jedną stroną jamy ustnej.

Chore zwierzę może także zbliżać się do miski, ale finalnie rezygnować z posiłku. Dzieje się tak w związku ze strachem przed odczuwanym bólem.

Polecane karmy weterynaryjne dla kotów

Leczenie zapaleni dziąseł u kota w gabinecie u weterynarza, a także choroby, przyczyny, powikłania i diagnoza
Zapalenie dziąseł u kota krok po kroku, czyli przyczyny, leczenie, diagnoza, objawy, powikłania

Opiekun, który na co dzień nie pielęgnuje zębów swojego kota, powinien co kilka tygodni sprawdzać stan jamy ustnej swojego pupila. Pozwoli to na wczesne wychwycenie problemów i skuteczną interwencję, zanim zaistnieje konieczność usuwania chorych zębów. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o przetrwałych zębach mlecznych u psa i kota.

Co łagodzi stan zapalny dziąseł? Leki i domowe sposoby

Stan zapalny dziąseł należy leczyć przy użyciu profesjonalnego sprzętu stomatologicznego. Przed zabiegiem wdraża się najczęściej leki przeciwzapalne oraz antybiotyki. Sprawia to, że w dniu sanacji dziąsła nie są już tak podrażnione i krwawiące. Warto wykonać także zdjęcia RTG jamy ustnej, które pozwolą ocenić stan zębów, a także kości szczęki i żuchwy. Oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego pozwoli usunąć szkodliwy nalot, także ten, który znajduje się poniżej linii dziąseł. Pod koniec zabiegu lekarz weterynarii może nałożyć na zęby specjalne środki opóźniające odkładanie się nowych warstw płytki nazębnej oraz kamienia.

Jeśli zapalenie dziąseł nie ustąpi, kota należy ponownie zbadać, aby ustalić, czy wymagane jest inne leczenie. Mogą one cierpieć np. na problemy z układem odpornościowym, cukrzycę lub kocią białaczkę.

Po zabiegu podawane są leki przeciwbólowe i konieczne jest zadbanie o higienę jamy ustnej oraz mycie zębów. Każdy opiekun musi być świadomy, że zapalenie dziąseł powróci, jeśli zęby nie będą wolne od płytki nazębnej.  Nie bez przyczyny zaleca się uczenie kota i psa mycia zębów już w pierwszych tygodniach życia. Z wiekiem trudniej jest bowiem oswoić pupila z nową czynnością pielęgnacyjną. U kotów, które nie pozwolą sobie na mycie, stosować trzeba przynajmniej środki zapobiegawcze jak proszki dodawane do wody, które ograniczają odkładanie kamienia nazębnego i odświeżają koci oddech. U pozostałych zwierząt najlepsze jest wykonywanie manualnego mycia zębów przy użyciu weterynaryjnych past oraz szczoteczek. Pamiętaj, by nigdy nie stosować u pupila pasty dla ludzi, gdyż może ona spowodować zatrucie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć! Pamiętaj o higienie jamy ustnej swojego kota, by uniknąć długotrwałego leczenia kota w klinice weterynaryjnej.

ikona podziel się Przekaż dalej