Pojęcia i choroby związane z apetytem

Obniżenie apetytu u psów oraz kotów profesjonalnie nazywa się hyporexia, a całkowite zaprzestanie przyjmowania pokarmu to anoreksja. Oba zaburzenia należy skonsultować z lekarzem weterynarii, gdyż bardzo często powiązane są z chorobami. Pupil może mniej jeść z powodu:

  • chorób zębów,
  • bólu gardła lub bardziej zaawansowanych dysfunkcji organizmu.

Co ważne, u kotów obserwuje się nawet całkowite zaprzestanie pobierania pokarmu, gdy zwierzę ma zaburzony węch np. w trakcie infekcji jamy nosowej.

Łapczywe spożywanie posiłków może być związane z:

  • konkurencją z kilkoma zwierzętami w domu,
  • brakiem regularności w podawaniu posiłków przez opiekuna,
  • niedoborami żywieniowymi lub chorobami.

Zanim zastosujesz metody spowalniające jedzenie, udaj się do lekarza weterynarii, by wykluczyć u swojego pupila cukrzycę, czy chorobę Cushinga.

W medycynie weterynaryjnej wyróżnia się także zaburzenie polegające na spożywaniu produktów innych niż karma. Jest to zespół spaczonego łaknienia lub inaczej zespół pica. Taki problem wymaga konsultacji nie tylko z lekarzem weterynarii, ale i behawiorystą. Zespół pica pojawia się w przypadku:

  • zapalenia jelit,
  • cukrzycy,
  • nowotworów,
  • niedożywienia,
  • stanów lękowych,
  • stresu,
  • frustracji oraz zbyt małej stymulacji umysłowej psa.

Jak postępować ze zbyt łapczywym czworonogiem?

Jeżeli Twój pupil opróżnia miskę w ciągu minut, to jest to problem, który należy rozwiązać! Tak szybkie spożywanie posiłków może prowadzić do ograniczenia strawności pokarmu oraz powoduje ryzyko zadławienia, czy gromadzenia się gazów powodujących wzdęcia.

W celu zmniejszenia prędkości spożywania jedzenia przez psa możesz zastosować:

  • miski spowalniające jedzenie,
  • zabawki np. kula smakula,
  • maty węchowe, a także karmienie z ręki.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Kobieta próbuje zachęcić psa do jedzenia, co robić kiedy pies je bardzo łapczywie, kot z nadmiernym apetytem
Jak zachęcić kota i psa do jedzenia, co to jest hyporexia i jak ją leczyć, brak apetytu u zwierząt a choroba

Pamiętaj, że w przypadku łapczywych czworonogów bardzo ważne jest zapewnienie im spokoju w trakcie posiłków oraz trzymanie się stałych pór karmienia. Sposobem rozwiązanie problemu może być również podawanie mniejszych ilości jedzenia w kilku posiłkach w ciągu dnia. Sprawdź także ten artykuł z informacjami na temat braku apetytu u psa.

Jak postępować z psim i kocim niejadkiem?

Część zwierząt domowych mimo doskonałego zdrowia wykazuje wybredność związaną z rodzajem pokarmu. Zdarza się, że podanie zwierzęciu nowej lub po prostu określonej karmy, spotyka się z wyraźnym buntem i niechęcią do jedzenia.

Brak apetytu u pupila bywa naprawdę stresujący, ale na szczęście istnieje kilka sposobów na niejadków. Jeżeli chcesz przekonać zwierzę do suchej karmy, możesz początkowo zwilżać ją ciepłą wodą lub kłaść na jej wierzchu odrobinę mokrej karmy. Na rynku zoologicznym znajdują się tzw. toppery, czyli preparaty mające poprawić smakowitość posiłków oraz oleje np. z łososia, które uatrakcyjnia pokarm. Co jeszcze można zrobić?

  1. Karmienie z kontrolowanym czasem – stały dostęp do pokarmu może wpływać na apetyt, dlatego u niejadka zastosuj podawanie posiłku w misce, którą zabierzesz po około 20 minutach. Postępując konsekwentnie, nauczysz psa zjadać jedzenie o wyznaczonych porach.
  2. Regularne pory posiłków – bardzo istotne jest podawanie jedzenia o wyznaczonych porach. Skłania to psa to jedzenia, ale jednocześnie zmniejsza ryzyko łapczywości.
  3. Karmienie po aktywności fizycznej – najpierw zabierz psa na spacer, który “imituje” polowanie. Podaj posiłek kilkadziesiąt minut później.
  4. Posiłek na podwórku - w przypadku niektórych psów skuteczne bywa podanie posiłku w mniej znanym i bezpiecznym otoczeniu.
  5. Wymiana smaku karmy - dobrym zwyczajem może być stosowanie dwóch lub trzech smaków dobrej jakościowo karmy na zmianę. Pozwala to uniknąć niedoborów wynikających z podawania jednego rodzaju mięsa oraz urozmaica dietę czworonoga.
  6. Zmiana misek – Twój pupil może nie chcieć jeść ze względu na odgłosy, które wydaje metalowa miska. Spróbuj zmienić miskę na wykonaną z innego tworzywa lub większe.
  7. Zastąpienie przysmaków karmą – pies, który otrzymuje duże ilości przysmaków, nie ma ochoty na stałe posiłki. Nie podawaj mu smaczków, a jako nagrody zastosuj granulki karmy.

Zaburzenia apetytu mogą być poważnym problemem. Nie czekaj, aż sytuacja odbije się na kondycji lub zdrowiu twojego ulubieńca. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, a następnie zastosuj wskazówki, które pomogą spowolnić jedzenia psa lub zachęcić pupila do posiłków.

ikona podziel się Przekaż dalej