Wypadnięcie trzeciej powieki – budowa i funkcja gruczołu

Trzecia powieka to element budowy oka występujący u wszystkich rasy psów. Zlokalizowany jest na dolnej powiece w przyśrodkowym kącie oka i ma na celu zapewnienie dodatkowej ochrony. Towarzyszący trzeciej powiece gruczoł łzowy nawilża powierzchnię gałki ocznej i odpowiada za prawie 40 procent całkowitej produkcji łez psa. W przypadku wypadnięcia trzeciej powieki kanał łzowy nie funkcjonuje normalnie.

Zwierzę, u którego raz zdarzył się przypadek “cherry eye” jest predysponowane do kolejnego epizodu w drugim oku. W tym przypadku najważniejsza jest wiedza, że przedłużający się lub nawracający problem może prowadzić do długotrwałych problemów okulistycznych, jak zapalenie spojówek.

Wiśniowe oko zwykle występuje u młodych zwierząt i jest rzadkością po ukończeniu dwóch lat Problem ten spotykany jest dość często w codziennej praktyce, ale dokładna patogeneza wciąż nie jest do końca poznana. Wśród przyczyn wymienia się zmiany anatomiczne lub przerost grudek chłonnych. Predysponowane rasy to:

  • American Cocker Spaniel,
  • Lhasa Apso,
  • Beagle,
  • Pekińczyk,
  • Buldog Angielski.

W trakcie rozwoju choroby gruczoł pogrubia się, wysuwa z właściwego miejsca i wystaje poza krawędź błony. Powstała czerwona masa spowodowała, że wypadnięcie trzeciej powieki nazwano potocznie „wiśniowe oko”.

Cherry eye, czy wiśniowe oko? Objawy choroby

Na zapalenie dziąseł u kota wskazuje brzydki zapach z pyska oraz problemy z jedzeniem. Koronawiroza objawia się biegunką, a młodzieńcze zapalenie kości ostrą kulawizną. Jak rozpoznać wypadnięcie trzeciej powieki? Problem inaczej nazywany jest cherry eye (po polsku wiśniowe oko). Nazwa uwzględnia główne objawy, czyli pojawienie się w oku psa dużej, czerwonej kulki. Widoczna jest ona w przyśrodkowym kącie oka.

Wczesne wiśniowe oko u psów jest dość łatwe do zauważenia, bo mięsisto-różowy obrzęk w kąciku oka to dobrze widoczna zmiana. Stan może wystąpić w jednym lub obu oczach, a towarzyszyć mu mogą dodatkowe wypływy.

Nie ma powodów do nadmiernej paniki! Wypadnięcie trzeciej powieki u psów nie jest bolesne. Twój szczeniak prawdopodobnie nie będzie wiedział, że coś jest nie tak. Z biegiem czasu jednak przemieszczony gruczoł może powodować skłonność do zespołu suchego oka i infekcji, dlatego nie należy bagatelizować zmiany na oku psa.

Zakraplanie oczu psa u weterynarza, a także leczenie, przyczyny oraz objawy wypadania trzeciej powieki
Wypadanie trzeciej powieki u psa i leczenie oraz objawy i przyczyny problemu

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Weterynarz nie musi przeprowadzać specjalnej diagnostyki, gdyż obraz kliniczny jest bardzo charakterystyczny. Zanim zostanie wprowadzone leczenie, trzeba jednak wykluczyć choroby, w których “wiśniowe oko” jest jedynie objawem jak np. w zespole suchego oka lub reakcjach polekowych. W tym celu weterynarz wykonuje badanie okulistyczne i dokładnie ogląda struktury oka. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o najczęstszych chorobach oczu u psa.

Wypadnięcie trzeciej powieki – leczenie oraz domowe sposoby

Opiekun, który zauważy “wiśniowe oko” u swojego pupila, powinien od razu umówić się na wizytę w gabinecie weterynaryjnym. Szybka reakcja pozwoli odpowiednio leczyć problem i zapewni szybszy powrót do zdrowia, choć w wielu przypadkach jest do tego konieczny niewielki zabieg, którego celem jest zmiana położenia gruczołu.

Istnieją różne możliwości chirurgiczne repozycji wypadniętego gruczołu. Często jest on umieszczany z powrotem na miejscu i przyszywany do tkanki łącznej wokół krawędzi oka lub przykrywany pobliską błoną śluzową z zastosowaniem techniki kopertowej lub kieszonkowej. To, który zabieg wybierze lekarz operujący czworonoga, zależy przede wszystkim od położenia gruczołu, czasu, jaki minął od jego wypadnięcia oraz kształtu pyska psa.

Usuwanie gruczołu nie jest zalecane, ponieważ odgrywa on bardzo ważną rolę w utrzymaniu zdrowia powierzchni oka. Zazwyczaj unika się nawet częściowego usunięcia gruczołu.

Nie bagatelizuj żadnej choroby swojego psa! Domowe sposoby nie są rozwiązaniem! Zarówno młodzieńcze zapalenie kości, jak i koronawiroza, choroby skóry psa, czy właśnie wypadnięta trzecia powieka wymagają konsultacji z lekarzem weterynarii. Nieleczone “cherry eye” powoduje ryzyko związane z innymi chorobami oczu, jak zapalenie spojówek lub urazy mechaniczne.

ikona podziel się Przekaż dalej