Wyjątkowo szkodliwa substancja dla psów i kotów - ksylitol
Lista składników szkodliwych dla psów i kotów nie jest długa. Równocześnie jest bardzo ważna, dlatego każdy opiekun powinien znać ją na pamięć. W dzisiejszym artykule chcemy zwrócić Twoją uwagę na ksylitol, czyli popularny słodzik znajdujący się w wielu produktach dla ludzi. Sprawdź, gdzie go znajdziesz i dlaczego jest szkodliwy dla czworonogów.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bezpieczeństwie zwierząt.
Co to jest ksylitol? W jakich produktach się znajduje?
Ksylitol to alkohol cukrowy, który naturalnie znajduje się w małych ilościach np. w owocach oraz niektórych warzywach. Charakteryzuje się słodkawym smakiem, dlatego zaczęto go używać jako zastępstwa dla cukru w formie “dietetycznego” słodzika. Szybko zyskał na popularności i dzisiaj znajduje się w wielu produktach “bezcukrowych” i dietetycznych dla ludzi.
Jednocześnie ksylitol wykazuje właściwości zwalczające płytkę nazębną. Jest zatem wykorzystywany w produkcji:
- gum do żucia,
- miętówek,
- produktów przeznaczonych do higieny zębów oraz całej jamy ustnej.
Na rynku znajdują się także inne produkty zawierające ksylitol. Są to:
- spraye do nosa,
- multiwitaminy,
- środki uspokajające,
- leki zobojętniające kwas żołądkowy,
- preparaty przeczyszczające.
Jeżeli Twój pies zje takie tabletki to jego zdrowie będzie zagrożone zarówno ze względu na zawartość słodzika, jak i działanie substancji czynnej danego leku.
Podkreślamy zatem, byś nigdy nie podawał psu produktów, które zawierają ten składnik! W części jest go bardzo niewiele, ale w innych może znajdować się dawka powodująca poważne problemy zdrowotne u czworonogów. Ilość ksylitolu w danym produkcie może być trudno ocenić, choć zwykle. jeśli ksylitol jest jednym z pierwszych trzech składników to z dużą pewnością będzie szkodliwy dla zdrowia psa.
Objawy zatrucia ksylitolem u psów
Znając produkty, w których znajduje się ksylitol, możesz zabezpieczyć swój dom i schować je poza zasięgiem pupila. W ten sposób Twoje zwierzę będzie odrobinę bardziej bezpieczne. Musisz bowiem wiedzieć, że dla psów ksylitol jest silnym stymulatorem uwalniania insuliny. Co to oznacza? To, że może doprowadzić do tragicznego w skutkach obniżenia poziomu glukozy we krwi. U części czworonogów opisano także niewydolność wątroby na skutek spożycia ksylitolu.
Kliniczne objawy zatrucia słodzikiem to:
- letarg,
- zapaść,
- drgawki,
- żółtaczka,
- wymioty.
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Toksyczność ksylitolu jest oczywiście zależna od dawki. Dane naukowe mówią, że hipoglikemię spowodować może już 0,1 g ksylitolu na kilogram masy ciała psa. Trochę większa ilość, czyli około 0,5 g/kg m.c. powoduje już właściwie natomiast martwicę wątroby. Co ważne guma do żucia może zawierać od 0,22 do nawet 1,0 grama ksylitolu na sztukę. Co z tego wynika? Już jedna guma do żucia zjedzona przez psa może wywołać u niego hipoglikemię, jeżeli waży ok. 4,5 kg.
Objawy związane ze spadkiem glukozy we krwi występują zwykle po 1-2 godzinach od spożycia pokarmu zawierającego ksylitol. Jeżeli zauważyłeś, że pies zjadł coś toksycznego, to pierwszym krokiem może być wywołanie wymiotów oraz podanie węgla aktywowanego, choć ta druga opcja nie jest zwykle polecana w przypadku ksylitolu. Rozwój hipoglikemii wiąże się już z wprowadzeniem specjalistycznej pomocy w formie kroplówki. U psów ważne będzie także monitorowanie aktywności enzymów wątrobowych. Wynika to z faktu, iż problemy z wątrobą mogą wystąpić dopiero dzień lub dwa po podaniu psu produktu z ksylitolem. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, dlaczego pies się trzęsie.
Co z ksylitolem w preparatach dla psów?
Być może natknąłeś się na ksylitol w składzie produktów dla psów. Wiele osób jest tym zdziwionych lub oburzonych. Część zarzuca wtedy producentom trucie czworonogów. Nie jest to jednak prawda. Producenci płynów lub innych środków do higieny jamy ustnej psa nie chcą otruć żadnego zwierzęcia. Zastosowane w tych produktach ilości są bardzo niewielkie i nie są toksyczne. Ksylitol ma właściwości ograniczające odkładanie płytki nazębnej i to właśnie tą właściwość najczęściej chcą wykorzystać marki produkujące kosmetyki lub suplementy dla psów.
Ksylitol to dobry zamiennik cukru dla ludzi. Nie dziel się jednak takimi dietetycznymi smakołykami ze swoim pupilem. Pamiętaj także, by inne produkty, które zawierają ten składnik trzymać poza zasięgiem pupila. Szczególni jeżeli należy do grupy raczej ciekawskich i łakomych czworonogów.